Imenovanje Ane Brnabić za mandatarku nove Vlade Srbije nije iznenađenje za razliku od 2017. godine kada je njen izbor za premijerku bila svetska vest.
Ali izazovi sa kojima će se suočiti na čelu Vlade Srbije ovoga puta su možda veći - pregovori sa Kosovom, pandemija korona virusa i ekonomija u svetlu pandemije.
Ono što će biti zadaci nove Vlade, prema najavi predsednika Srbije Aleksandra Vučića, jesu obezbeđivanje povećanja penzija i plata, izgradnja puteva i novi projekti - izgradnja metroa, brze pruge Beograd-Niš, Niš-Preševo, pruge od Valjeva do crnogorske granice.
Kako će izgledati budući kabinet Ane Brnabić može se najavi iz Vučićeve izjave da joj je predložio da "razmisli o uvođenju dva ministarstva - za ljudska prava i ravnopravnost polova i društveni dijalog, kao i za brigu o porodici, deci i demografiji".
Ona prilikom formiranja budućeg kabineta ima još jednu molbu predsednika države – "da ako je moguće 50 odsto ili blizu 50 odsto članova Vlade budu žene".
Još nije poznato ko će biti eventualni koalicioni partneri Vučićeve Srpske napredne stranke (SNS) u Vladi, a očekuje se da će mandatarka u naredne dve nedelje predstaviti u Skupštini Srbije program i članove nove Vlade.
Ona sama do sada nije krila da presudnu reč o tome ima Vučić čija je stranka na izborima osvojila dve trećine mesta u parlamentu.
"Mora ozbiljno da razmisli predsednik Aleksandar Vučić da li ćemo menjati resore, da li će ići u tom smislu novi Zakon o ministarstvima, ko će voditi te resore", rekla je u septembru za TV Hepi.
Izazovi koji očekuju novu Vladu
Pregovori sa Kosovom o normalizaciji odnosa ključan je izazov nove Vlade Srbije i po oceni samog predsednika države Aleksandra Vučića. Međutim, dijalog na visokom nivou između Srbije i Kosova, koji se odvija pod okriljem EU, ni do sada nije vodila Ana Brnabić kao premijerka već predsednik Vučić.
Ona se nije našla na čelu delegacije Beograda ni kada je letos u ime Kosova, umesto predsednika Kosova Hašima Tačija (Hashim Thaci), počeo da pregovara premijer Avdulah (Avdullah) Hoti. Takođe ni potpis na septembarski sporazum o normalizaciji ekonomskih odnosa u Vašingtonu, sa Hotijem i američkim predsednikom Donaldom Trampom (Trump) nije stavila premijerka nego predsednik Vučić.
Njoj samoj je svojevremeno bio zabranjen ulazak na Kosovo nakon što je izjavila da u pregovorima sa Kosovom, Beograd ima posla sa "ljudima koji su izašli iz šume".
"Imate posla sa ljudima koji su bukvalno izašli iz šume. Njima je svejedno da li je tamo rat ili nije i to me plaši", izjavila je Brnabić 29. maja prošle godine na konferenciji za novinare komentarišući akciju protiv organizovanog kriminala koju su kosovski organi izveli na severu Kosova.
Borba protiv pandemije korona virusa u Srbiji je, prema oceni koju je iznela u julu na konferenciji za novinare u Beogradu, uspešnija od evropskih zemalja koje imaju najbolje ocenjene zdravstvene sisteme.
Odbacila je kritike dela stručne javnosti na račun efikasnosti tih mera i izveštaje pojedinih medija da je broj preminulih od COVID-19 veći nego što se zvanično objavljuje. Poručila je da nisu svi ljudi koji su pozitivni na COVID-19 i preminuli od te bolesti.
"Daću vam samo jedan banalan primer. Imam recimo simptome, odem u COVID ambulantu, testiram se, imam nalaz - pozitivan. Krenem na Infektivnu kliniku i udari me autobus. Poginem! I takvih ima iks ipsilon slučajeva", rekla je Brnabić u junu na TV Pink.
Ekonomija u uslovima krize, po oceni Ane Brnabić, ima fantastičan rezultat. Početkom avgusta je, predstavljajući makroekonomske pokazatelje u Srbiji, izjavila da je Srbija prvu polovinu godine završila sa padom BDP-a od 0,9 odsto što je po njenim rečima, fantastičan rezultat u uslovima "najveće ekonomske krize koju svet pamti".
Spoljnopolitička orijentacija Srbije
Srbija je na evropskom putu, ali je posvećena dobrim odnosima sa Rusijom, Kinom i Sjedinjenim Američkim državama. To je zvanična politika Beograda.
Srbiju na putu pridruživanja EU očekuje i usklađivanje sa spoljnom politikom unije, ali je do sada odbijala da se pridruži sankcijama EU protiv Rusije zbog aneksije ukrajinskog poluostrva Krim.
Kada se letos Beograd pridružio Deklaraciji Evropske unije o Belorusiji u okviru sinhronizacije sa spoljnom politikom EU, premijerka Brnabić je izjavila da se ne može zaboraviti da je beloruski predsednik Aleksandar Lukašenko jedini svetski državnik koji je tokom NATO bombardovanja 1999. godine posetio Srbiju.
"Nadam se da Lukašenko neće zameriti", rekla je Brnabić novinarima. Evropska unija je 11. avgusta usvojila Deklaraciju o predsedničkim izborima u Belorusiji u kojoj se navodi da "izbori nisu bili ni slobodni ni fer".
Primetno je ipak približavanje Srbije administraciji SAD, naročito nakon potpisivanja Vašingtonskog sporazuma i angažovanja američkog predsednika Donalda Trampa i njegovog izaslanika za dijalog Beograda i Prištine Ričarda Grenela (Richard Grenell) u postizanju dogovora između dve strane.
U jeku pandemije korona virusa pak, najprisniji su odnosi bili sa Kinom kada su domaći zvaničnici isticali u prvi plan pomoć koja stiže iz Kine. To je išlo dotle da je premijerka Brnabić krajem marta za agenciju AP izjavila da ima nameru da, kada sve ovo bude gotovo, pokrene postupak za podizanje spomenika prijateljstvu Srbije i Kine.
Ana Brnabić sa Rusijom nije ponovila nešto što joj se desilo na samom početku mandata kada je tadašnjem ambasadoru Rusije u Beogradu, Aleksandru Čepurinu, predala stenogram svog intervjua američkoj novinskoj agenciji Blumberg da bi ga uverila da je pogrešno interpretirana.
Reč je bila o izjavi da bi se Srbija, ukoliko bude primorana da bira između članstva u Evropskoj uniji i bližih veza sa Rusijom, odlučila za ovo prvo.
No, protekle četiri godine Vladu Ane Brnabić u stopu su pratile afere i skandali, od kojih je retko šta dobilo epilog. Sa bremenom tih pitanja mogla bi ući i u drugi mandat.
Afere: Ćutanje o Asseco SEE
Firma Asseco SEE, u čijem je menadžmentu Igor Brnabić, brat Ane Brnabić, dobila je od državnih organa i javnih preduzeća za nešto više od dve godine višemilionske poslove preko tendera.
Poslovi su izazvali pažnju medija, opozicije i savetodavnog Vladinog tela, Saveta za borbu protiv korupcije, jer su pojedini poslovi kompaniji dodeljeni i od Vladine Kancelarije za informacione tehnologije i elektronsku upravu (IT).
Kompanija je u odgovoru za RSE odbacila tvrdnje o sukobu interese i nazvala kritike „organizovanom kampanjom koja se vodi protiv naše kompanije“. Kritike je odbacio i Direktor Vladine Kancelarije za IT Mihailo Jovanović na konferenciji za novinare 23. septembra.
Ana Brnabić je 27. septembra na TV Pink izjavila da su svi navodi o poslovanju kompanije "Aseko", gde je direktor njen brat Igor, napad na stranog investitora u Srbiji.
Aferu Krušik nazvala lažnom
Uzbunjivač iz fabrike namenske industrije "Krušik" u Valjevu Aleksandar Obradović proveo je u jesen prošle godine tri meseca, što u kućnom pritvoru što u zatvoru, jer je novinarima dostavio podatke koji pokazuju kako su pojedine privatne firme po povlašćenim cenama kupovale oružje iz državne fabrike "Krušik".
Među tim firmama je i kompanija GIM koja se vezuje za Branka Stefanovića, oca ministra unutrašnjih poslova Srbije Nebojše Stefanovića. Ministar Stefanović je u međuvremenu, u tužbi koju je podneo 23. jula protiv jednog portala naveo da se njegov otac nikada nije bavio trgovinom oružja.
Osim informacije, saopštene u novembru za RSE iz Tužilaštva za organizovani kriminal, da su zatražili od Bezbednosno-informativne agencije (BIA) i Vojnobezbednosne agencije (VBA) da ispitaju poslovanje fabrike namenske industrije "Krušik" sa privatnim trgovcima oružja, nije se ništa dogodilo.
Premijerka Brnabić je aferu nazvala lažnom i u svojoj izjavi prilikom posete Krušiku 25. avgusta ove godine navela da je cilj bio da se naruši ugled kompanije.
"Na sve što oni danas pričaju o Krušiku, da se izvlače pare, da se finansira ko zna šta, da postoje afere koje uništavaju Krušik, mogu samo da kažem da to uništavanje ima takve rezultate da danas, sedam godina kasnije, Krušik zapošljava oko 3.200 ljudi, duplo više nego 2012. godine (kada je SNS preuzela vlast) i ima skoro 10 puta veći prihod, koji je danas oko 11 miliona dinara", rekla je premijerka.
O Lončaru: Ne mogu da menjam ministra samo na osnovu tvrdnje nekih
Kada je sredinom prošle godine bivši načelnik Uprave kriminalističke policije Rodoljub Milović izjavio za KRIK i NIN da se ministar zdravlja Zlatibor Lončar pojavljuje u predmetu "zemunci" (pripadnici zemunskog kriminalnog klana čiji su članovi pravosnažno osuđeni za ubistvo premijera Srbije Zorana Đinđića 2003. godine) i u slučaju "Šarić" (postupak za šverc kokaina) premijerka Ana Branbić je poručila da neće reagovati.
"Neću reagovati na navode bilo kog pojedinca. Ja sam predsednica Vlade Republike Srbije, ja verujem u institucije, kada institucije meni daju takvu informaciju ja ću reagovati", rekla je Brnabić.
Nadležni u Srbiji ćute o navodnim kriminalnim vezama Lončara i Šešelja
"Na svaku tvrdnju bilo koje osobe, a ova osoba je penzioner, da menjam ministra“, upitala je Brnabić novinare, krajem juna prošle godine, na svečanosti povodom 100 dana rada Fonda za nauku.
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar je 1. jula prošle godine, na konferenciji za novinare, izjavio da "nije nadležan" da govori o optužbama koje je na njegov račun izneo Milović.
"Ne znači vam ništa moj odgovor, nadležni organi su jedini relevantni da vam daju taj odgovor. Zašto bih se ja oglašavo pored nadležnih organa“, naveo je tada Lončar.
Prethodno je, u januaru 2017. godine predsednik opozicione Nove Srbije Velimir Ilić, na konferenciji za novinare, pokazao fotografiju na kojoj Zlatibor Lončar grli bivšeg vođu zemunskog klana Dušana Spasojevića, koji je u martu 2003. godine ubijen sa Miletom Lukovićem u policijskoj akciji, nakon što su pružili oružani otpor policiji prilikom pokušaja hapšenja. Spasojević i Luković bili su osumnjičeni za organizovanje i izvršenje ubistva premijera Srbije Zorana Đinđića, koji je ubijen 12. marta 2003. na ulazu u zgradu Vlade Srbije u Beogradu.
Lončar je tada za RTS rekao da je povod sastanka bio zahvalnost Spasojevića što mu je Lončar uspešno operisao oca.
O 'Jovanjici': Svojevremeno je tamo bilo i Panonsko more
Za hapšenje devet lica, osumnjičenih da su na poljoprivrednom imanju "Jovanjica" uzgajali marihuanu, javnost je saznala iz medija, 14. novembra.
Dve nedelje kasnije, policija izdaje saopštenje u kojem se navodi da je na poljoprivrednom dobru u blizini Stare Pazove pronađena ilegalna laboratorija za proizvodnju marihuane u veštačkim uslovima, da je zaplenjeno više od 600 kilograma osušene marihuane i više od 65 hiljada stabljika ove opojne droge, koja u sirovom stanju teži oko 3,9 tona.
Prethodnih godina "Jovanjicu", kao "jednog od najvećih proizvođača organske hrane u Srbiji" posećivali su ministar Aleksandar Vulin, član predsedništva SNS-a Zoran Babić i član gradskog veća u Beogradu Dragomir Petronijević.
Ana Brnabić je pozvala tužilaštvo da se oglasi, ali je takođe za RTS 28. novembra negirala obim afere.
"Juče smo čuli, potencijalno najveća afera u istoriji Srbije. Molim vas, svojevremeno, to je fabrika organske hrane. Svojevremeno je tamo (u kompaniji 'Jovanjica') bio Aleksandar Vulin. Pa svojevremeno je tamo bilo i Panonsko more. Pa šta sad to tačno znači? (…) Znate šta, evo još jedna afera koju možete, molim vas, prijavite, ovaj, nezavisnim medijima. Znate, ja sam jako, jako volela organski paradajz iz ove 'Jovanjice', što znači, pretpostavljam, da sam kao predsednica Vlade finansirala narko-trafikante", poručila je Brnabić.
Slučaj "Jovanjica" se i dalje vodi pred Specijalnim sudom u Beogradu.
Ministar finansija bez doktorata
Ministar finansija Siniša Mali ostao je bez doktorata, ali mu činjenica da mu je Senat Univerziteta u Beogradu (BU) poništio doktorat zbog plagijata nije uzdrmala ministarsku fotelju.
Senat BU poništio je doktorat Siniši Malom 12. decembra nakon postupka koji je trajao pet godina. Tu vest preneli su svetski mediji poput Njujork Tajmsa, Blumberga, Asošijeted presa. Jedina posledica ove odluke, za sada, je to što je ministar finansija izbrisao doktorat iz biografije na sajtu Ministarstva.
Za premijerku Anu Brnabić odluka Beogradskog univerziteta bila je politička.
O slučaju Vulinove tetke premijerki 'svejedno'
Agencija za borbu protiv korupcije pre tri godine započela je proveru izveštaja o imovini i prihodima Aleksandra Vulina, i u okviru te provere pronašla je da ministar nije dao uverljivo objašnjenje odakle mu 200.000 evra za kupovinu stana u centru Beograda 2012. godine.
Vulin je tada, kako se navodi u prethodnom izveštaju Agencije, rekao da su novac za stan on i supruga pozajmili od suprugine tetke iz Kanade. On je novinarima, na pitanje kako je uneo taj novac u zemlju s obzirom da o tome ne postoje tragovi, odgovorio da je unosio 9.000 po 9.000. Iznos veći od 10 hiljada evra, naime, mora da se prijavi na granici.
Tužilaštvo za organizovani kriminal zatvorilo je slučaj navodeći da Vulin nije zloupotrebio položaj i primio mito, a prema pisanju Mreže za istraživanje kriminala i korupcije (KRIK), Vulin nikada nije pozvan na razgovor.
Ana Brnabić je, komentarišući aferu ministra Vulina, rekla da joj je "svejedno" ukoliko slučaj poznat kao "tetka" odnosno poreklo novca kojim je ministar Aleksandar Vulin kupio stan, nanosi štetu Vladi koju ona vodi.
"Ne znam šta sve može da nanese štetu Vladi. Čujem i osnovane i neosnovane optužbe. Sve može da nanese štetu Vladi, ali se ne obazirem na to. Sve mi je jedno, najiskrenije, sve mi je jedno. Dok god imamo rezultat, dok god možemo da podržimo ovakve projekte, sve mi je jedno", poručila je Brnabić 17. oktobra 2017. godine u Novom Sadu na svečanosti u Galeriji Matice srpske.
Sukob samo sa ministrom Nenadom Popovićem
Ana Brnabić je, međutim, oštro reagovala u maju 2018. godine, nakon što je ministar zadužen za inovacije i tehnološki razvoj, Nenad Popović, na Tviteru kritikovao uvoz knjiga za decu sa LGBT tematikom iz Hrvatske.
Popović je pozvao da se zaustavi uvoz i, kako je rekao, "stane na put" onima koji propagiraju LGBT vrednosti. Premijerka Brnabić ocenila je da je ministar tom izjavom uvredio deo građana za koje radi i najavila da će mu reći da više treba da se bavi svojim poslom.
"Ova izjava u potpunosti nije u duhu tolerancije koju ova Vlada Srbije želi da promoviše", rekla je premijerka u Skupštini Grada Beograda, 4. maja.
- Pročitajte - Brnabić: Popović uvredio deo građana za koje radi
Popović je, nakon ovog incidenta, zadržao svoju ministarsku funkciju.
Kako je Ana Brnabić ušla u politiku
Kada je 29. juna 2017. godine izabrana za premijerku Ana Brnabić je postala prva žena i prva deklarisana gej osoba na čelu Vlade Srbije.
Tada je isticano da je obrazovana na Zapadu i proevropski orijentisana. Na to mesto je došla kao nestranačka ličnost sa funkcije ministarke državne uprave i lokalne samouprave, a u Srpsku naprednu stranku učlanila se početkom oktobra 2019. godine.
Na sajtu Vlade Srbije u njenoj biografiji se navodi da ima više od deset godina rada sa međunarodnim organizacijama, stranim investitorima, lokalnim samoupravama i javnim sektorom u Srbiji.
Pre izbora u Vladu Srbije, bila je direktorka kompanije "Kontinental vind Srbija" (Continental Wind Serbia – CWS), koja razvija vetroparkove. Bila je prva izvršna direktorka neprofitne fondacije Peksim, kao i predsednica Upravnog odbora Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj (NALED).
Na sajtu Vlade se navodi da je bila angažovana u različitim američkim konsultantskim firmama koje su u Srbiji realizovale projekte finansirane od strane Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID).
U njenoj zvaničnoj biografiji stoji da je poseduje master diplomu (MBA) sa Univerziteta Hal iz Velike Britanije.
Na samom početku prethodnog mandata, odgovarajući na pojedine kritike da neće ona biti ta koja će donositi odluke nego Vučić, poručila je da joj je svejedno kako je zovu.
"Svejedno mi je da li ljudi kažu da sam ikebana, fikus ili Mirko Cvetković (premijer Srbije od 2008. do 2012. – upamćen i po tome što je bio u senci tadašnjeg predsednika države Borisa Tadića, prim.aut.) ili homo premijerka... Važni su mi samo rezultati. A kako će me zvati, nevažno je", rekla je Brnabić.
Kada je predložio za mandatara po drugi put predsednik Srbije Aleksandar Vuči rekao je da o Ani Brnabić ima "veoma visoko mišljenje" i da se radi o ženi koja se "žestoko borila za svoju zemlju".
Facebook Forum