Desetine hiljada demonstranata okupilo se u Vašingtonu i drugim američkim gradovima, pozivajući vlasti da, kako su poručili, prekinu rasizam i policijsku brutalnost, nakon što su protesti podstaknuti smrću Džordža Flojda (George Floyd) u Mineapolisu ušli u dvanaesti dan.
Flojd, nenaoružani Afroamerikanac, preminuo je u bolnici u Mineapolisu 25. maja, nakon privođenja tokom koga je zabeležena policijska brutalnost. Na video snimku Flojdovog hapšenja vidi se kako mu policajac Derek Šovin (Chauvin) drži koleno na vratu skoro devet minuta, iako Flojd govori da ne može da diše.
Demonstranti su se u subotu okupili u brojnim gradovima- Njujorku, Atlanti, Filadelfiji, Čikagu, Los Anđelesu, San Francisku, Sijetlu, Bostonu i Majamiju, ali i u manjim ruralnim mestima širom zemlje.
U Vašingtonu, demonstranti su se okupili ispred spomenika Abrahamu Linkolnu i prošetali do Bele kuće, uzvikujući "Ruke uvis, ne pucajte!", "Marširamo zbog nade, a ne zbog mržnje" i "Ne mogu da dišem."
U protestima su učestvovale cele porodice, kao i građani svih starosnih grupa. Reporteri javljaju da je bilo mnogo manje policije nego prošle nedelje kao i da su njeni pripadnici bili odeveni u službene patrolne uniforme i da nisu nosili kacige ili neprobojne prsluke.
U Flojdovom rodnom Raefordu u Severnoj Karolini stotine stanovnika čekale su ispred crkve u kojoj je izloženo Flojdovo telo, želeći da mu oda počast.
U Njujorku je u subotu popodne mnoštvo demonstranata Bruklinskim mostom stiglo u Donji Menhetn. U mirnom su mimohodu prošli uglavnom praznim Broadvejem. Hiljade ih se okupilo u Harlemu, odakle su krenuli prema centru grada, prešavši stotinu gradskih blokova do Vašington Skvera.
U Filadelfiji su se demonstranti okupili ispred gradskog Muzeja umetnosti, uzvikujući "Ako nema pravde, nema ni mira."
Jedno od najvećih iznenađenja je okupljanje između 150 i 200 demonstranata u sklopu pokreta 'Black Lives Matter' (Crni život su važni) u gradiću Vidor na istoku Teksasa, zloglasnom po dugogodišnjoj povezanosti sa rasističkom iorganizacijom Kju Kluks Klan.
Subotnji protesti bili su puno 'opušteniji' u poređenju sa dosta žešćim, mada uglavnom mirnim demonstracijama, održanim poslednjih dana.
Nedelja je, naime, započeta sporadičnim epizodama paljenja, pljačke i vandalizma. Vlasti su povremeno pribegavale žestokoj taktici nastojeći da uvedu policijski čas u nekim gradovima, među njima i u Njujorku i Vašingtonu, gde je policija rasterivala okupljene demonstrante.
Intenzitet protesta počeo je da jenjava u sredu, nakon što su vlasti Mineapolisa uhapsile svu četvoricu policajca umešanih u Flojdovu smrt.
Policajac Derek Šovin optužen je za ubistvo drugog stepena, koje povlači kaznu do 40 godina zatvora, a uz njega su u optužnici i ostala tri policajca koja su aktivno učestvovala u slučaju.