Devetog novembra obilježen je Međunarodni dan borbe protiv fašizma i antisemitizma, kao sjećanje na 'Kristalnu noć'. Prije tačno 80 godina, širom Njemačke, nacisti su palili sinagoge, uništavali izloge jevrejskih radnji, i počeli sa progonom Jevreja. Simbolično, ta večer smatra se početkom Holokausta.
Fašizam je pobjeđen u Drugom svjetskom ratu, ali opasnost od fašističkih ideja i praksi i njihove rehabilitacije još uvijek vrebaju. U Evropi jača ekstremna desnica, a samo prije nekoliko godina u društvima poput bosanskohercegovačkog, ulicama ili obrazovnim institucijama davana su imena ratnih zločinaca i fašističkih saradnika.
Iako se svi zaklinju u antifašističke vrijednosti, reakcije na takvo što uglavnom budu 'mlake', bez jasne poruke šta fašizam sa sobom donosi. Pitali smo mlade iz Beograda, Tuzle i Podgorice koliko su svjesni opasnosti ideja koje su ovoga puta, nakon više od osamdeset godina, utkane u srž ekstremnog nacionalizma ili neonacizma.
U Tuzli je sa mladima o ovoj temi razgovarala Maja Nikolić:
Anketirani mladi ljudi iz Podgorice smatraju da crnogorsko društvo ipak naginje ka ljevičarskim i antifašitičkim vrijednostima. Evo šta je zabilježila naša Lela Šćepanović:
Mladi u Srbiji većinom znaju šta je fašizam, o antifašizmu uče u školi, ali primećuju i negativne pojave u društvu koje se mogu podvesti pod ekstremni nacionalizam. Neki od njih, sa kojima je razgovarao Zoran Glavonjić u Beogradu kažu da su svjesni opasnosti, ali da ne veruju da će loša uvjerenja preovladati.
Kompletnu emisiju "Glasom mladih" možete preslušati ovde:
Facebook Forum