Dostupni linkovi

Žustra debata za i protiv NATO u Crnoj Gori


Zastave NATO i Crne Gore
Zastave NATO i Crne Gore
Da li Crna Gora može biti vojno neutralna zemlja, pitanje je koje su u Podgorici otvorili državni predstavnici koji vode proces učlanjenja Crne Gore u NATO alijansu i protivnici učlanjenja. Diskusija je pokazala da zagovornici koncepta neutralnosti i oni koji su za NATO integracije teško mogu doći do zajedničkih stavova, pa i ostvarenja konstruktvnog dijaloga.

Nacionalni koordinator Savjeta za članstvo u NATO Nebojša Kaluđerović je iznio državni stav da Crna Gora teži evroatlantskim integracijama, jer to donosi niz prednosti kako u političkom,bezbjednosnom tako i u ekonomskom aspektu.

Govoreći o tezama koje se odnose na vojnopolitičku neutralnost koja se propagira u određenim krugovima, Kaluđerović je ocjenio da je neutralnost teško ostvarljiva:

“Vojno politička neutralnost Crne Gore dosta se pominje u posljednje vrijeme i ulazi u opseg jedne aktivnosti prije svega onih kojima NATO integracije nijesu baš na srcu i u javnosti mislim da se shvata kao jedan antipod evroatlanstkim integracijama, u mnogo čemu uskačući u teren onih koji su eksplicitno protiv NATO a koji su čini mi se u posljednje vrijeme manje glasni u odnosu na ono što su bili.“

Za zastupnike koncepta neutralnosti, NATO predstavlja štit isključivo Sjedinjenih država i Velike Britanije, pa stoga crna Gora ne bi trebalo da ulazi u bilo koji vojnopolitički savez kako na zapadu tako i na istoku, da ni na koji način ne učestvuje u potencijalnim sukobima već da bude most saradnje, saopštio je izeđu ostalog profesor Filip Kovačević zalažući se za neutralnost:

“Neutralnost znači da se Crna Gora ne bi svrstala ni na stranu NATO ni na stranu ruskog vojnog saveza, koji ima šest članica i koji nosi naziv Organizacija za dogovor o kolektivnoj bezbjednosti.“

Debati je prisustvovao i književnik i nekadašnji diplomata Dragan Mraović koji je zastupao oštar kurs protiv NATO iá Evropske Unije. Mraović se založio za nalaženje načina za neutralisanje evroatlantske ideologije

Taj projekta strukturalno razara nacionalne države, samostalne političek centre kroz depolitizaciju ekonomije, razaranje nacionalnih kultura, porodice, tradicije, istorijskog pamćenja, prirodnog odnosa polova, širi drogu i napada hrišćansku, prije svega pravoslavnu religiju kao prepreku nesmetanom širenju tržišne anrahije zvane slobodno tržište koje pretvara ljudski um u robu.”

Marko Milačić iz Pokreta za neutralnost je insistirao na tezi da razlozi za težnju vlasti u Crnoj Gori da se priključi NATO savezu leže u interesima vlasti:

“Čitavom artiljerijom propagande državne i paradržavne, medijske i paramedijske nije moguće donositi iole suverene i autonomne odluke, imajući u vidu našu vlast.“

Na drugoj strani Jelena Milić iz Centra za evroatlatske studije iz Beograda je sugerisala da Crna Gora treba da što prije uđe u NATO:

“U slučaju Crne Gore imajući u vidu trenutnu konstalaciji političkih snaga i interese pojedinih zemalja u regionu bi omogućilo jednom za svagda da se ukinu želje , manje ili više prikrivene od strane onih koji misle da je crnogorska nezavisnost jedan prolazni projekat.“

Debata je pokazala da je teško uspostaviti dijalog između zastupnika NATO i protivnika.

Poslušajte debatu između Filipa Kovačevića i Jelene Milić o globalnoj ulozi Rusije
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:00:24 0:00
Direktan link


Profesor Zoran Dragišić je saopštio između ostalog da Crna Gora i kao članica NATO može biti neutralna u odnosu na potencijalne sukobe. On je ocjenio da će država imati koristi od članstva u NATO i to ilustrovao, između ostalog na primjeru Srbije pa i Crne Gore šta su propustile neučlanjenjem u Partnerstvo za mir:

“Da je Srbija 1994. godine ušla u pregovore o Partnerstvu za mir kada je taj program pokrenut mi danas ne bi smo donosili deklaracije o nezavisnosti Kosova, ne bi smo se svađali sa Crnom Gorom i Makedonijom zbog priznavanja Kosova, 1999. godine ne bi smo bili bombardovani. Mi danas 1994. ne možemo vratiti ali se bojim da se ne desi da mi 2025. kukamo za šansama koje smo propustili 2014. Treba ući u NATO zato što je to korisno i zato što možete konkretno da štitite svoje nacionalne interese a ne zbog toga što je to dobro, lepo i tako dalje. Prosto, utilitaristički razlozi su zašto treba ući u Alijansu.“
XS
SM
MD
LG