Nakon višedecenijskog spora sa Makedonskom pravoslavnom crkvom-Ohridskom arhiepiskopijom i osporavanja njene autokefalnosti (samostalnosti), poglavar Srpske pravoslavne crkve Porfirije priznao je 24. maja autokefalnost te crkve.
Amaterske fotografije i video snimci prikazuju njihovo prisustvo oko grada Severodonjecka na istoku Ukrajine, a ruska agencija RIA Novosti potvrdila je njihovu upotrebu 18. maja. Zašto se Rusija okrenula ovim oklopnjacima?
Sa oko 90 miliona korisnika mjesečno u Rusiji, YouTube je izuzetno popularan i igra važnu ulogu u digitalnoj ekonomiji. Zašto je YouTube preživio rusku blokadu?
Posljednji novi slučajevi su zabilježeni u Francuskoj, Italiji, Švedskoj i Australiji. Potom su potvrđeni slučajevi u SAD-u, Španiji i Portugalu, a istražuje se i 13 sumnjivih smrti u Kanadi. Zašto se šire majmunske boginje?
Rat u Ukrajini pokazuje da su bespilotne letjelice neizostavni dio modernog ratovanja. Dronovi imaju različite zadatke od zračnog osmatranja do proturaketne odbrane. Kako bespilotne letjelice mijenjaju prirodu ratovanja u Ukrajini? Zašto su tako bitni Ukrajini?
Zmijsko ostrvo nadomak granice Ukrajine i Rumunije u Crnom moru, Rusija je okupirala prvog dana invazije, 24. februara. Postalo je fokalna tačka za koju pojedini vojni stručnjaci veruju da može da postane poprište bitke za kontrolu na Crnom moru.
Kakve lekcije Peking izvlači iz ruske invazije na Ukrajinu? Alicia Garcia Herrero objašnjava zašto Kina pažljivo proučava dešavanja vezana za Ukrajinu i mogla bi da donese "izolacionističke odluke" kako bi se zaštitila.
Meksiko je već dugo jedna od najopasnijih zemalja svijeta za novinarstvo. Zašto?
Zastave Srbije, Kine i Ujedinjenih Arapskih Emirata vijore se ispred tek izgrađene fabrike vakcina Sinofarm u industrijskom delu Beograda. Tri države upustile su se zajednički projekat izgradnje, sredinom 2021. godine, ali fabrika do ovog trenutka još ne radi. Zašto?
Evropa dobija oko 40 posto prirodnog gasa iz Rusije koja je takođe glavni snabdevač EU naftom. Uticaj ruske državne kompanije Gasprom na evropsko tržište enrgenata je stvar monopola ostvarenog, između ostalog, dugoročnim ugovorima na kojima je Rusija insistirala.
Evropska unija planira da zabrani sve kupovine ruske nafte do kraja godine, ali među članicama EU još nema konsenzusa o zaustavljanju uvoza ruskog gasa. Zašto?
Učitajte više sadržaja...
No media source currently available