Petar Vidosavljević, pravnik u nevladinom Beogradskom centru za ljudska prava rekao je za RSE da je bezvizni režim između dve zemlje olakšao državljanima Kine da dođu u Srbiju i da na taj način, ukoliko su izvršili neko krivično delo u Kini, "pokušaju da izbegnu krivičnu odgovornost".
Od učenja kineskog jezika, preko slikarstva i kaligrafije, do borilačkih veština i ćigonga, opisanog kao preventivna zdravstvena praksa, neki su od kurseva koji se nude na Konfučije Institutima u Srbiji.
Zbog zaduživanja i poslova sa Kinom, koji se u izveštajima međunarodnih organizacija opisuju kao netransparentni i podložni korupciji, Srbija se našla i na meti kritika Evropske unije.
"Objekat stanične zgrade u železničkoj stanici u Novom Sadu je u konstruktivnom smislu u dobrom stanju i ne uočavaju se oštećenja koja bi uticala na stabilnost objekta", navodi se u projektu za građevinsku dozvolu iz 2021. godine.
Kineski respiratori. Njihovu nabavku, odnosno sumnjive ugovore ovih dana istražuje tužilaštvo u Republici Srpskoj. Sklapani su tokom pandemije korona virusa.
Serija poseta kineskih zvaničnika Srbiji nastavljena je posetom članice Cеntralnog komitеta Komunističke partije Kine i dirеktorke Državnе komisijе za rеformu javnog sеktora, mesec dana pošto je u Beogradu boravio sekretar partije u provinciji Šandong.
Broj Kineza koji su posjetili Crnu Goru u prvih osam mjeseci ove godine iznosio je gotovo 39.000, pokazuju podaci Uprave za statistiku. Deset godina ranije, bilo ih je ispod 8.000. Rekordna godina po broju posjeta je 2019, kada je Crnu Goru posjetilo gotovo 75.000 turista.
Dvadeset vjetrenjača Vjetroelektrane Ivovik na brdu između Livna i Tomislavgrada u zapadnoj Bosni mjesecima vrte "u prazno".
Kineska fabrika guma Linglong, koja je izgrađena u Zrenjaninu, gradu na severu Srbije, zvanično se otvara 13. septembra iako bar jedan od tri njena pogona radi već više od godinu dana - proizvodi i izvozi gume.
Trgovina državljanki Kine u Srbiji pominje se u Godišnjem izveštaju američkog Stejt departmenta, objavljenom 24. juna.
Uzajamne posete i nove poruke o intenziviranju saradnje sa Kinom stižu 9. septembra iz Beograda. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić zahvalio se kineskom kolegi Si Đinpingu jer je odnose dve zemlje "podigao na strateški nivo".
Dvije stotine kamera koje nose sarajevski policajci proizvela je kompanija Hytera, dijelom u kineskom državnom vlasništvu, koja je u Sjedinjenim Američkim Državama na listi zabranjenih zbog rizika po nacionalnu sigurnost.
Učitajte više sadržaja...