Do 500 stanovnika sela Dusina u blizini Fojnice ne može se nijednim putem. Mještani okolnih sela čiste i saniraju što mogu. Nemaju vode, struje, telefonske komunikacije su loše. Materijalna šteta je ogromna. Kiša opet pada, ali za sada nema opasnosti od nove katastrofe.
Broj žrtava poplava u Bosni i Hercegovini raste, a najviše ih je u Hercegovini, na području Jablanice, gdje su bujice i odroni prouzrokovali ogromne materijalne štete. Putna komunikacija na tom dijelu je i dalje blokirana, a ogromni nasipi kamenja i blata otežavaju pronalazak nestalih.
Skoro 30 godina nakon rata u BiH, ratne traume itekako su žive. Osim uticaja i na pojedince i na zajednice, to predstavlja prepreku napretku BiH ka istinskom i trajnom pomirenju. O tome, između ostalog, govorimo u ovosedmičnom izdanju magazina RSE, TV Liberty.
Drugo jutro nakon poplava u općini Jablanica na terenu su pripadnici službi i mašine koje pokušavaju ukloniti kamenje, ruševine i blato. U toku je i potraga za nestalima te podjela humanitarne pomoći ugroženima.
Do sad je pronađeno najmanje 19 tijela poginulih u Hercegovini i tri tijela poginulih u središnjoj Bosni.
Stručnjak za klimatske promjene Martin Tais kaže da su velika količina kiše i poplave u Hercegovini uzrokovani efektima suše i kiše, odnosno klimatskim promjenama zbog čega vlasti moraju više da rade na pripremama za izbegavanje katastrofa.
Tri osobe poginule su u poplavama i odronima u Fojnici, potvrđeno je za Radio Slobodna Evropa u Civilnoj zaštiti ove općine. Uništeni su mnogi domovi i poslovni objekti. Mještani pogođenih područja probudili su se uz apokaliptične scene. Spasilačke službe i dalje tragaju za nestalima.
Raste broj žrtava na području Jablanice, gdje su poplave i odroni pogodili okolna naselja. Spasilačke službe i dalje tragaju za nestalima, a mnogi volonteri pomažu unesrećenima da saniraju štete oko oštećenih i uništenih domova.
Teretni brod Kathrin, za koji međunarodna nevladina organizacija Amnesty International vjeruje da, između ostalog, prevozi eksploziv za Izrael, trebao bi stići u Luku Kopar u Sloveniji, potvrđeno je iz Ureda premijera Slovenije, bez informacije o tačnom datumu.
Vlada Federacije BiH proglasila je "stanje prirodne nesreće" na području ovog entiteta nakon što su obilne padavine prouzrokovale odrone i klizišta u Hercegovini i središnjoj Bosni tokom noći s četvrtka na petak 4. oktobra.
ako nevrijeme pogodilo je BiH, poplavilo je nekoliko gradova u središnjem i južnom dijelu zemlje, zatvorene su ceste, a kuće su ostale bez struje. Spasilačke službe na jugu zemlje izvijestile su o nestanku i smrti nekoliko osoba te pozvale volontere i vojsku u pomoć.
Učitajte više sadržaja...
No media source currently available