Čečeni koji pokušavaju da se domognu Evropske unije (EU) sve češće koriste Bosnu i Hercegovinu (BiH) kao tranzitnu zemlju.
Prošlog mjeseca računali smo kako može preživjeti četveročlana porodica u Federaciji Bosne i Hercegovine. Ovaj put istu računicu uradili smo i za drugi bh. enitet, Republiku Srpsku.
Krivičnim zakonom BiH nije izričito zabranjeno veličanje fašističkih, nacističkih i sličnih pokreta iz vremena Drugoga svjetskog rata. U proteklih desetak godina bilo je više pokušaja da se oni zabrane, ali prijedlozi nisu dobili potrebnu podršku.
Ne postoji mogućnost da neko prima platu, a ne dolazi na posao, tvrde ministri, direktori javnih preduzeća i institucija u Republici Srpskoj (RS) nakon što im je Vlada tog bh. entiteta 23. decembra poslala dopis. U njemu traži da do kraja godine raskinu ugovore o radu sa takvim osobama.
Bosna i Hercegovina još nije uskladila svoj vizni režim sa viznim režimom Evropske unije iako, kao zemlja kandidatkinja od 15. decembra, ima obavezu da to učini.
Tridesetak Čečena na granici Bosne i Hercegovine s Hrvatskom čeka na ulazak u EU. Planiraju zatražiti politički azil. Svoju zemlju, dio Ruske Federacije, napustili su zbog rata u Ukrajini. Bježeći od mobilizacije poveli su i porodice.
Predsjedništvo Bosne i Hercegovine je 21. decembra potvrdilo Borjanu Krišto za mandatarku Vijeća ministara BiH, u mandatu koji će trajati do 2026. godine. Krišto je prva žena na čelu državne vlade i dugogodišnja članica Hrvatske demokratske zajednice BiH.
Oboljeli od rijetkih krvnih oboljenja, poput multiplog mijeloma, u Bosni i Hercegovini žive u stalnom strahu da neće dobiti lijek potreban za preživljavanje.
Kako se mogu koristiti moderne tehnologije za rješavanje ekoloških problema? Student mašinstva u Sarajevu Damir Hanić ima ideju kako da se riješi smog i magla u glavnom gradu Bosne i Hercegovine. A njegova ideja zahtjeva dvije pomislit ćete nespojive stvari: dron i tjesteninu.
Većina mještana koji su protiv ispitivanja nisu željeli da govore o ovoj temi za RSE.
Djeca s poteškoćama u razvoju, zbog neujednačene obrazovne politike i podijeljenih nadležnosti, nemaju jednake uvjete za školovanje na teritoriji cijele BiH. Inkluzija, na koju su se bh. vlasti obavezale zakonima i međunarodnim konvencijama, u posljednjih 20-ak godina nije u potpunosti zaživjela.
Učitajte više sadržaja...
No media source currently available