Uz oštre uslove, podrška Njemačke putu Crne Gore ka NATO i EU

Ilustrativna fotografija

Tokom dvodnevne posjete Berlinu, premijer Milo Đukanović se sastao sa šefom njemačke diplomatije Frankom Valterom Štajnmajerom koji je podržao put Crne Gore ka NATO savezu i istakao da će se lično založiti kako bi ministri vanjskih poslova NATO na kraju godine uputili Crnoj Gori poziv za članstvo. Da li se radi o dosad najeksplicitnijoj podršci Crnoj Gori jedne od najmoćnijih zemalja i da li će Njemačka moći da utiče na zemlje NATO koje su eventualno skeptične prema proširenju alijanse?

Podrška članstvu Crne Gore u NATO stigla je iz zvaničnog Berlina. Tokom posjete premijera Mila Đukanovića Njemačkoj, šef njemačke diplomatije Frank Valter Štajnmajer je saopštio, između ostalog, da će se lično angažovati kako bi krajem godine Crnoj Gori bio upućen poziv u alijansu:

„Trenutno se Crna Gora o otvorenim pitanjima konsultuje sa NATO partnerima u okviru intenziviranih i fokusiranih razgovora. Ukoliko ovi razgovori budu tekli pozitivno lično ću se angažovati kako bi ministri inostranih poslova NATO-a na kraju godine uputili Crnoj Gori poziv za članstvo.“

Slična podrška je stigla i kada je riječ o integracijama u Evropsku Uniju. Ministar Štajnmajer je rekao da bi Njemačka voljela da ima više primjera u regionu kao što je Crna Gora, izražavajući očekivanje da Crna Gora napreduje u sprovođenju unutrašnjih reformi:

Njemačka je posvećen partner kada je u pitanju podrška zemljama regiona na putu ka evro-atlantskim integracijama i promovisanju saradnje između samih zemalja regiona. U tom pogledu cijenimo Crnu Goru kao važnog i konstruktivnog partnera. Želimo da Crna Gora napreduje u pregovorima o pristupanju sa Evropskom Unijom i u sprovođenju neophodnih unutrašnjih reformi. Na vanjskopolitičkom planu Crna Gora je u kontekstu ukrajinske krize pokazala svoj jasan kompas evropskih vrijednosti.“

Na drugoj strani, premijer Đukanović je rekao da očekuje pozivnicu za članstvou NATO do kraja godine te intenziviranje ispunjavanja obaveza iz oblasti evropskih integracija:

„Očekujemo pozivnicu za NATO do kraja godine. Vjerujemo da ćemo vrijednim radom ispuniti ono što su očekivanja NATO partnera i da ćemo olakšati posao ministrima zemalja NATO. Takođe nastavićemo da odgovorno ispunjavamo obaveze iz pregvaračkog procesa sa Evropskom Unijom.“

Iznijete ocjene i spremnost njemačke diplomatije da pomogne integracione procese Crne Gore su izuzetno ohrabrujuće s obrzirom da je Njemačka najuticajnija članica Evropske Unije i sve značajniji bezbjednosni činilac na globalnom planu, sapštio je nekadašnji crnogoski šef diplomatije Branko Lukovac odgovarajući na pitanje da li su poruke Njemačke eksplicitnije nego ranije:

„Vjerujem da su ovakve ocjene rezultat barem dva razloga. A to je s jedne strane napredak Crne Gore prema integracijama i priznanje pa i pohvala upućena vlastima u Crnoj Gori. Ali isto tako i rezultat objektivne potrebe da drugima u regionu, Srbiji, BIH, Makedoniji, Kosovu itd. Crna Gora služi kao primjer pune posvećenosti prema intergracijama.“

Na pitanje koliki je značaj podrške Njemačke s aspekta njenog uticaja na druge članice NATO koje su eventualno skeptične prema proširenju alijanse, Branko Lukovac kaže da za razliku od Evropske Unije, Njemačka u NATO nema presudan uticaj:

„Ishod će takvog prijateljskog odnosa Njemačke zavisiti od opšte političke strateške procjene prije svega SAD,ali i drugih članica NATO. Znamo da je Francuska javno izrazila rezerve prema proširivanju NATO u ovom trenutku imajući u vidu stanje odnosa sa Rusijom i potrebu da se vodi računa o Rusiji kao činiocu evropske bezbjednosti. Dakle potrebe da se sagleda napredak dogovora iz Minska u vezi Ukrajine itd.“

Boško Jakšić

Spoljnopolitički komentator beogradske politike Boško Jakšić smatra da je ovim susretom u Berlinu otklonjeno više rezervi Njemačke prema integracijama Crne Gore:

„S obzirom da podrška dolazi od zemlje za koju važi da je najšrtija u pohvalama i od koje se očekuje da postavlja sve oštrije zahtjeve, koja traži apsolutno disciplinovano ispunjavanje svega što stoji na putu evropskih integracija, kada takve pohvale dođu iz Berlina one su nesumnjivo istinite. Mislim da dodatno ohrabruje Podgoricu s obzirom na namjeru za članstvo u NATO. Iako se govorilo o nekim rezervama koje bi Berlin mogao da ima, ovakvim jednim stavom, mislim da su i te rezerve otklonjene.“

Činjenica da se Đukanović nije susreo sa kancelarkom Angelom Merkel, za Branka Lukovca predstavlja i donekle iznenađenje:

„Iskreno nadao sam se susretu Đukanovića sa Merkelovom. Znamo da je zadnji susret bio ranije na samitu kojeg je inicirala kancelarka za zemlje regiona. Uskoro će biti sljedeći takav samit ovog puta u Beču i tada će vjerovatno uslijediti novi susret premijera Đukanovića sa kancelarkom Merkel. Ali ja sam mislio da će i ova prilika biti iskorišćena i za njihov ponovni susret.“

Boško Jakšić smatra da izostanak susreta crnogorskog premijera sa njemačkom kancelarkom otvara špekulacije:

„Susret sa ministrom instranih poslova koji jeste značajna figura, ali ne i istog ranga, tačno je da otvara prostor špekulacijama. Ja ne bih mogao da kažem zašto je to tako. Dakle te neke stvari pripadaju možda i protokolu, ali imaju svoju političku dimenziju. Zašto i kako prije svega zavisi od Berlina. Jer naravno da je želja gospodina Đukanovića da se sastane sa kancelarkom Merkel. Očigledno je da sa druge strane postoje neki razlozi zbog kojih ona ne vidi da je to oportuno barem u ovom trenutku.“