Šta nakon propalih pregovora oko jezika

Podgorica - ilustrativna fotografija: Savo Prelević

U kakvu situaciju ulazi Crna Gora nakon što su propali pregovori vlasti i opozicije oko jezika i nakon što je izvjesno da prvi uslov za otvaranje pregovora sa Evropskom unijom, a to je izglasavanje Izbornog zakona neće biti ispunjen?

Da li će Brisel progledati kroz prste Podgorici ili će doći do blokade evropskih integracija Crne Gore i njenog sve dubljeg srljanja u političku krizu?

Državna sekretarka za evropske integracije Slavica Milačić kaže za RSE da je još optimista, ali dodaje da bi u slučaju da ne dođe do dogovora oko izbornog zakona posljedice mogle biti teške. Ona kaže da se ne može sa sigurnošću reći kada bi Crna Gora u toj hipotetičkoj situaciji dobila novu šansu.

"To je hipotetičko pitanje o kojem se u javnosti već špekulisalo. Da li bi se moglo dobiti, ako mislite na to neki uslovni datum, ali mi morate pojasniti šta to znači – može li se čekati? Evo da sačekamo, da vidimo, a ja i dalje vjerujem u pozitivan rasplet događaja. Da vidimo šta će biti nalazi Evropske komisije i njihove preporuke. Ali bez namjere, i ja mislim da se ne može povući bilo kakva analogija, ali bih ipak podsjetila na primjer Makedonije koja, sada će već biti gotovo 6 godina je u statusu kandidata, ali čeka otvaranje pregovora. Imala je preporuku EU za otvaranje pregovora i već 6 godina nema rješenja oko spora u vezi sa imenom zemlje, što Makedoniju i dalje blokira na evropskom putu. Nije zahvalno niti se može hipotetički odgovoriti na to pitanje", kazala je Milačić.

S obzirom na to da predsjedništvo DPS-a nije podržalo zajednički prijedlog opozicije da se nastavni predmet u školama zove maternji jezik i kniževnost, čelnici opozicionih partija najavili su da neće podržati Izborni zakon koji je je Evropska komisija postavila kao ključni uslov za otvaranje pregovora Crne Gore sa Evropskom unijom.

Nazivajući ovaj dan Danom D, iz redova opozicije čula se i ocjena da time ulazimo u političku krizu i klizimo ka vanrednim izborima.

Politički analitičar, metodolog CEDEM-a Miloš Bešić međutim ne dijeli njihov pesimizam i ne misli da će neizglasavanje izbornog zakona nužno značiti i rampu Brisela na pregovore sa Podgoricom

"Ja mislim da postoji neka vrsta prostora da se da datum početka pregovora, a da se stvar koja se tiče izbornog zakona na neko vrijeme odloži. Budući da je prilična odlučnost DPS u pregovorima o statusu jezika sa opozicijom mene ne bi čudilo da je vlast dobila neke signale iz Brisela, a o kojima javnost ništa ne zna i oni misle da na taj način dobiju datum pregovora, a onda nastave rješavanje problema izbornog zakona, pri čemu bi pitanje jezika bilo riješeno na način kako oni žele da to bude riješeno", rekao je Bešić.

Pad autoriteta

Direktor nevladine organizacije Centar za Monitoring Zlatko Vujović takođe nije siguran da će neizglasavanje Izbornog zakona automatski značiti i blokadu evropskih integracija i da bi Crna Gora mogla da dobije uslovni datum za početak pregovora sa Evropskom unijom.
Zlatko Vujović

"U prilog tome ide i situacija u regionu, odnosno da je Srbija došla u tu situaciju da ne može da ispuni uslove. Kada govorimo o samom odnosu opozicije i vlasti na neki način bih rekao da sam još uvijek optimista", istakao je Vujović.

Šta međutim ako Evropska komisija ne odobri pregovore Crnoj Gori, da li onda srljamo u sve dublju krizu čiji bi izlaz bili vanredni izbori?

Takav epilog, kako kaže profesor Bešić, ne bi bio tako strašan kao što se predstavlja i ne bi obavezno značio nove izbore.

"Crna Gora, manje više stabilno se i sigurno kreće ka Evropskoj uniji tako da ja ne mislim da je to nekakav veliki problem. No, ovakva situacija će sigurno proizvesti pad autoriteta DPS-a, partije koja svih ovih godina najodgovorniji činilac u procesu evropskih integracija. Dakle, desiće se neka vrsta slabljenja njihove pozicije i desilo bi se da bi to bila nekakva vrsta argumenta opozicionih partija na račun DPS što bi moglo imati posljedice na unutrašnjem političkom planu", smatra on.

Zlatko Vujović pak ocjenjuje da bi neotvaranje pregovora Crne Gore sa Evropskom unijom bio uvod u vanredno testiranje izborne volje crnogorskih građana.

"Da li će to dovesti do neke promjene, ne mora da znači, a možda i dovede. Bez obzira što je opozicija imala jedinstven stav to ne znači da su u okviru opozicije ti stavovi bili uniformni. Novi izbori sa druge strane donose nova pitanja i nove šanse, kako onima koji su sada u parlamentu tako i onima koji trenutno nemaju parlamentarni status. Ja mislim da, ukoliko Crna Gora ne dobije datum pregovora da jedini mogući izlaz iz ovoga mogu biti vanredni izbori s tim što to znači da će ti izbori i donijeti rješenje, ali teško da možemo da računamo na održavanje ovakve situacije u slučaju nedobijanja pregovora", kaže Vujović.