Posle novih severnokorejskih lansiranja raketa, sestra lidera Kim Džong Una upozorila je Sjedinjene Američke Države i Južnu Koreju da ne održavaju zajedničke vojne vežbe, pojačavajući raketne pretnje.
Pjongjang nastavlja lansiranja balističkih projektila uprkos rezolucijama Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija (UN) koristeći tenzije u odnosima SAD s Rusijom i Kinom. Istovremeno, u Južnoj Koreji u strahu od napretka severnokorejskog programa nuklearnog oružja pojavljuju se zahtevi za razvijanjem takvog oružja, pišu svetski mediji.
'Poligon za gađanje'
Sestra Kim Džong Una pojačala je u ponedeljak, 20. februara, raketnu pretnju SAD, upozoravajući da će Severna Koreja na manevre američke i južnokorejske vojne manevre odgovoriti svojim "protivmerama", ističe Tajms (The Times).
Severna Koreja je u subotu ispalila interkontinentalnu balističku raketu koja može da stigne do teritorije SAD, a rano u ponedeljak još dve rakete koje su pale u Japansko more.
Kim Jo Džong, koja ponekad nastupa kao portparolka svog brata, rekla je da probe za nuklearni rat koje bi SAD i Južna Koreja trebalo da izvedu ove nedelje ugrožavaju stabilnost istočne Azije.
"Učestalost korišćenja Pacifika kao poligona za gađanje zavisi od akcija američkih snaga", rekla je Kim.
Kim je to rekla pošto su američki i južnokorejski borbeni avioni i bombarderi izveli vežbe u odgovoru na subotnje lansiranje projektila, ali pre nego što su japanska obalska straža i vojska u Seulu izvestili o novim lansiranjima u ponedeljak rano ujutro po lokalnom vremenu.
Pročitajte i ovo: Zašto Sjeverna Koreja ispaljuje na desetine balističkih projektila?"SAD i Južna Koreja otvoreno pokazuju svoju opasnu pohlepu i pokušavaju da steknu vojnu prednost i dominantan položaj na Korejskom poluostrvu", navela je Kim u saopštenju koju je prenela severnokorejska državna novinska agencija.
Ona je rekla da to "dodatno ugrožava situaciju svakog trenutka, uništavajući stabilnost regiona", dodajući da će Pjongjang "na svaki neprijateljski pokret preduzeti odgovarajuću i veoma moćnu protivmeru".
Odgovor na odgovor
Nova lansiranja raketa i upozorenje sestre Kim Džong Una usledilo je nakon što su SAD i Južna Koreja izveli zajedničke vazdušne vojne vežbe, ali i dok za ovu nedelju planiraju simulaciju severnokorejskog nuklearnog napada, kao i proširene vežbe na terenu u martu, ukazuje Volstrit džurnal (The Wall Street Journal).
Južnokorejsko Ministarstvo odbrane prošle nedelje je saopštilo da će na tim vežbama biti primenjen realističan scenario zasnovan na lekcijama naučenim iz rata u Ukrajini.
Severna Koreja je, prema saopštenju Seula, u ponedeljak ispalila dve balističke rakete kratkog dometa koja su letala između 250 i 350 kilometara i pala u more između Korejskog poluostrva i Japana.
Prema severnokorejskim medijima, ispaljivanje tih projektila je pokazalo spremnost vojske naspram vazdušnih vežbi SAD i Južne Koreje.
Vašington i Seul su dan ranije organizovali kombinovane vazdušne vežbe u kojima su učestvovale američki B-1B strateški bombarderi i južnokorejski lovci. Severnokorejski državni mediji okrivili su te vežbe za podizanje vojnih tenzija.
Pročitajte i ovo: Severna Koreja nastavlja raketne probeTe vežbe su, međutim, kako navodi Volstrit džurnal, usledile pošto je Severna Koreja u subotu lansirala interkontinentalnu balističku raketu Hvasong-15. Severnokorejski mediji objavili su da je test pokazao sposobnost zemlje da pokrene nuklearni kontranapad.
Hvasong-15 je jedna od tri interkontinentalne balističke rakete koje ima Severna Koreja, ukazuje američki list, navodeći da sve tri koriste tečno gorivo i zahtevaju pripremu pre lansiranja. Pjongjang, međutim, radi na interkontinentalnoj balističkoj raketi na čvrsto gorivo, koja se može brže lansirati.
Na vojnoj paradi ranije ovog meseca, Pjongjang je prikazao desetak nuklearnih projektila dugog dometa, u pokušaju da demonstrira sposobnost masovne proizvodnje oružja koje može da pogodi SAD.
Zvaničnici u Vašingtonu i Seulu kažu da je Pjongjang spreman da izvrši svoju prvu nuklearnu probu od 2017.
Državni sekretar SAD Entoni Blinken (Anthony) rekao je da bi provokacije Severne Koreje dovele samo do dalje izolacije i pozvao Pjongjang da se uključi u dijalog.
Pjongjang, međutim, odbija dijalog sa SAD ili Južna Koreja. Ranije ovog meseca, Severna Koreja je optužila Vašington da gura tenzije do "ekstremne crvene linije" proširenjem zajedničkih vojnih vežbi, dodajući da nije zainteresovana za bilo kakav kontakt ili dijalog sa SAD.
Bez straha od novih sankcija
Lansiranje interkontinentalne balističke rakete u subotu bio je prvi raketni test Severa Koreje od Nove godine kada je ispalila balističku raketu kratkog dometa. To je, kako piše Njujork tajms (The New York Times), bio i prvi test interkontinentalne balističke rakete od 18. novembra kada je ispaljen Hvasong-17, najmoćnija severnokorejska raketa dugog dometa.
Severnokorejske interkontinentalne balističke rakete su namerno lansirane pod velikim uglom, tako da lete visoko u svemir, a ne preko Japana prema Pacifiku. Međutim, ukazuje list, podaci o letu s testa Hvasong-17 pokazuju da bi raketa, da je lansira pod normalnim uglom, teoretski mogla da stigne do SAD.
Južnokorejska vojska je saopštila da je interkontinentalna balistička raketa lansirana u subotu letela oko 900 kilometara ka istoku. Pošto je ta raketa, kao i prethodne, ispaljena pod velikim uglom, pala je u vode zapadno od severnog japanskog ostrva Hokaido, navode japanski i južnokorejski zvaničnici.
Japanski ministar odbrane rekao je novinarima da je severnokorejski projektil dostigao visinu od oko 5.700 kilometara, dodajući da prema podacima leta, ta raketa ima potencijal da leti i do 14.000 kilometara, čime bi mogla da pogodi bilo koji deo kontinentalne teritorije SAD.
Pročitajte i ovo: Severna Koreja odbacuje tvrdnje o isporuci naoružanja RusijiSeverna Koreja je 2022. lansirala najmanje 95 balističkih i drugih projektila, više nego bilo koje prethodne godine, pošto je njen lider Kim Džong Un tražio proširenje nuklearnog arsenala posle propasti pregovora s prethodnim američkim predsednikom Donaldom Trampom (Trump) 2019. godine.
Pjongjang je na Novu godinu lansirao balističku raketu kratkog dometa, kao naznaku da će ove godine nastaviti razvoj oružja. Istog dana državni mediji objavili su da je Kim je naredio "eksponencijalno povećanje" nuklearnog arsenala, pozivajući vojsku da "masovno proizvodi" nuklearne rakete kratkog dometa usmerene na Južnu Koreju, koju je nazvao "nesumnjivim neprijateljem".
Južna Koreja je osudila lansiranje interkontinentalne balističke rakete kao "čisto kršenje" rezolucija Saveta bezbednosti UN kojima se Pjongjangu zabranjuje testiranje balističkih projektila i nuklearnih sredstava.
Međutim, ističe Njujork tajms, Severna Koreja prkosi tim rezolucijama pošto je rast tenzija između SAD s jedne, i Rusije i Kine s druge strane, doveo do podele u Saveta bezbednosti koja onemogućava uvođenje novih sankcija UN zbog vojnih provokacija.
Budući da Severna Koreja nastavlja svoju rizičnu strategiju, Vašington i Seul su se saglasili da ove godine prošire svoje vojne vežbe. Posle simulacije ove nedelje, delegati obe zemlje treba da posete američku pomorsku bazu s nuklearnim podmornicama, dok Vašington nastoji da uveri Južnu Koreju u nameru da je brani svim sredstvima, uključujući nuklearna, u skladu s takozvanom doktrinom proširenog odvraćanja.
Sredinom marta bi trebalo da bude održana velika kombinovana terenska vežba u Južnoj Koreji.
Pjongjang osuđuje takve vežbe kao probu za invaziju i severnokorejsko Ministarstvo spoljnih poslova u petak je upozorilo da će zajedničke vežbe gurnuti Korejsko poluostrvo u "ozbiljan vrtlog eskalacije tenzija".
I Južna Koreja traži nuklearno oružje
S druge strane, lider vladajuće južnokorejske partije naznačio je da je zemlji potrebno nuklearno oružje, pošto su nedavna lansiranja severnokorejskih raketa postavila pitanja o posvećenosti SAD odbrani Seula, piše Fajnenšl tajms (The Financial Times).
Poslanik i šef konzervativne partije Moć naroda Čung Džin Suk upozorio je u ponedeljak da Južna Koreja možda mora "ozbiljno da razmotri" razvoj sopstvenog nuklearnog oružja za odvraćanje svog severnog suseda.
Južna Koreja je, kako navodi britanski list, sve više zabrinuta zbog neumoljivog napredovanja severnokorejskog programa nuklearnog oružja.
Pročitajte i ovo: Zašto je ubrzan 'Sat sudnjeg dana'?Severnokorejski lider Kim Džong Un je prošlog meseca u najavi "eksponencijalnog povećanja" nuklearnog oružja 2023. naglasio spremnost da koristi svoj nuklearni arsenal i u ofanzivne, i u defanzivne svrhe.
Južnokorejski predsednik Jun Suk Jeol takođe je ukazao na mogućnost da Seul nezavisno razvija nuklearno oružje kao odgovor na eskalaciju provokacija Severne Koreje. Njegova izjava je, ukazuje Fajnenšl tajms, prvi put posle Hladnog rata da je južnokorejski predsednik javno priznao da bi Seul mogao da nabavi sopstveno nuklearno oružje, iako je potom pojasnio da to nije aktivna politika.
Čung je u ponedeljak takođe navodno citirao bivšeg francuskog lidera Šarla de Gola (Charles de Gaulle), koji je 1960-ih izrazio sumnje da će SAD rizikovati Njujork da bi branile Pariz u nuklearnom sukobu sa Sovjetskim Savezom.
SAD se snažno protive tome da Južna Koreja dobije nuklearna sredstva odvraćanja u strahu da bi to moglo da izazove regionalnu trku u naoružanju koja bi nepopravljivo naškodila globalnim naporima za neširenje nuklearnog oružja. Umesto toga, Vašington nastoji da uveri Seul u posvećenost odbrani Južne Koreje i poslednjih meseci SAD su na Korejsko poluostrvo rasporedile borbene avione i bombardere koji mogu da nose nuklearno oružje.