Dostupni linkovi

Zašto Sjeverna Koreja ispaljuje na desetine balističkih projektila?


Lider Sjeverne Koreje Kim Džong-Un nadgleda lansiranje projektila na nepoznatoj lokaciji u Sjevernoj Koreji, oktobar 2022.
Lider Sjeverne Koreje Kim Džong-Un nadgleda lansiranje projektila na nepoznatoj lokaciji u Sjevernoj Koreji, oktobar 2022.

Danima su zvaničnici Sjeverne Koreje davali bijesne izjave zbog vojnih vježbi koje Južna Koreja održava sa Sjedinjenim Državama obećavajući nasilan odgovor.

Početkom oktobra, Washington je rasporedio svoj nosač aviona na nuklearni pogon USS Ronald Reagan u blizini Korejskog poluostrva, što je potez koji se smatrao upozorenjem Sjeveru - a nosač je učestvovao u rundi pomorskih vežbi.

Takav odgovor desio se ove sedmice kada je Sjeverna Koreja ispalila gotovo 30 projektila u periodu od dva dana.

Radi se o oružju kratkog dometa koje je palo pored pomorske granice s Južnom Korejom, ali i interkontinentalnom projektilu koji je prisilio Japan da izda uzbunu za evakuaciju i zaustavi željeznički saobraćaj.

Bila je to značajna eskalacija u godini u kojoj je izvedeno najviše ispaljenja projektila ikada, što je situacija u kojoj se postavlja pitanje: Koliko daleko će ići Sjeverna Koreja?

Sjevernokoreanski način igre tradicionalno je izazivanje provokacija u kontinuitetu sve dok se ne privuče pažnja Sjedinjenih Američkih Država, a zatim se, iz ostvarene pozicije moći, može pregovarati o ublažavanju sankcija ili drugim ustupcima.

Način na koji se ovaj put privlači pažnja mnogo je alarmantniji jer su SAD fokusirane na nadolazeće izbore za Kongres, a Rusija i Zapad zaokupljeni ratom u Ukrajini. Sve to bi moglo da znači da Sjeverna Koreja mora da učini više kako bi skrenula pažnju na ono šta želi, ali sve to povećava mogućnost da Pjongjang mogao previše da provocira Sjevernu Koreju. U Seulu se već vodi rasprava o stvaranju autohtonog nuklearnog programa.

Poznavaoci Sjeverne Koreje dugo su opisivali različite nivoe na kojima Pjongjang iskazuje bijes. Na dnu liste je zapaljiva retorika u državnim medijima. Onda to može da ide ka ispaljivanju projektila kratkog dometa kao što su oni koji su ispaljivani 2. novembra.

Nakon toga na red dolazi ispaljivanje projektila dugog dometa, uključujući ICBM-ove, kao što je projektil koji je ispaljen sa lokacije Pjongjanga u četvrtak, 3. novembra ili projektili srednjeg dometa koje je u prošlosti Sjeverna Koreja ispalila iznad Japanskog arhipelaga duboko u Pacifički okean. Na vrhu liste je test detonacija nekog od njihovih nuklearnih naprava.

Svaki novi nivo pojačava već rastuće napetosti na Koreanskom poluostrvu, gdje se stotine hiljada vojnika s obje strane plus Sjedinjene Države stoje u napetosti duž granice s najviše oružja na svijetu.

I dok je nasilje prilično rijetko (2010., nasuprot tome, u napadima je ubijeno 50 Južnokoreanaca), ovoliki broj vojnika koji operiše ovako ubojitim vrstama moćnog oružja u relativno ograničenom geografskom području povećava šanse da pogrešna procjena dovede do sukoba.

Jedan od 23 projektila koji su ispaljeni 2. novembra pao je dovoljno blizu južnokoreanskog ostrva da izazove paljenje sirena za vazdušnu uzbunu i da se tamošnje stanovništvo evakuiše u podzemna skloništa. Drugi je sletio 26 kilometara dalje od zajedničke granice dvije Koreje.

Nervoza je već poprilična zbog toga što je nekoliko sati ranije Sjeverna Koreja prijetila upotrebom nuklearnog oružja kako bi Sjedinjene Države i Južna Koreja "platili najstrašniju cijenu u istoriji".

U početku procjenjujući da će ICBM ispaljen 3. novembra letjeti iznad njegovih sjevernih teritorija, Japan je izdao upozorenja stanovnicima u prefekturama Mijagi, Jamagata i Niigata, upućujući ih da se sklone u čvrste zgrade ili ispod zemlje. Japanska vojska je kasnije rekla da je izgubila trag projektila iznad voda između Koreanskog poluostrva i Japana i da nije bilo prelijetanje.

Vježbe Oluja opreza

Trenutne vojne vježbe Washingtona i Seula, nazvane Oluja opreza, uključuju stotine aviona koji izvode lažne napade 24 sata dnevno.

Početkom oktobra, Washington je rasporedio svoj nosač aviona na nuklearni pogon USS Ronald Reagan u blizini Korejskog poluostrva, što je potez koji se smatrao upozorenjem Sjeveru - a nosač je učestvovao u rundi pomorskih vežbi.

Seul je rekao da "rijetko" raspoređivanje pokazuje "odlučnost Alijanse Južne Koreje i SAD-a da oštro odgovori na bilo kakve sjevernokorejske provokacije".

Mjesecima su zvaničnici Južne Koreje i Sjedinjenih Država očekivali da će Sjeverna Koreja testirati nuklearnu bombu. Bio bi to sedmi takav test koji bi se suočio na još jačim sankcijama Ujedinjenenih nacija (UN). Nije jasno hoće li Rusija i Kina, nacije koje su tradicionalno stajale na stranu Sjeverne Koreje, dopustiti dalje kažnjavanje iz UN-a.

Važno je napomenuti da svaki test oružja Sjeverne Koreje, bilo da se radi o projektilima kratkog dometa ili o nuklearnim bombama, približava naučnike Pjongjanga ka njihovom konačnom cilju – potpuno finkcionlnom nuklearnom arsenalu sposobnom da nacilja svaki grad na kopnu SAD.

Nedavne analize koje se baziraju na satelitskim fotografijama pokazuju da je Sjeverna Koreja napravila značajan napredak u izgradnji svoje satelitske stanice za lansiranje, Sohae.

Uz proširene sposobnosti slanja raketa koje sansiraju sateliti, stanica bi mogla "podržati razvoj tehnologije koja bi se takođe mogla koristiti u novonastalim programima interkontinentalnih balističkih projektila Sjeverne Koreje", napisali su Joseph Bermudez, Victor Cha i Jennifer Jun, iz Istraživačkog centra za strateške i međunarodne studije u Washingtonu.

Najnovija lansiranja došla su nakon niza sjevernokoreanskih testova raketa koje imaju mogućnost nošenja nuklearnog oružja. A novi sjevernokoreanski zakon dopušta preventivnu uporabu nuklearnog oružja u širokom rasponu situacija, iako se duboko sumnja da bi Sjeverna Koreja prva upotrijebila te bombe ako bi se suočila sa američkim i južnokoreanskim snagama.

Sjeverna Koreja kaže da na ovaj način odgovara na vojne vježbe Sjedinjenih Država i Južne Koreje koje vidi kao pripremu za invaziju.

Ali Pjongjang je takođe veoma svjestan onoga šta se dešava u svijetu, naročito ako se to tiče njihovih suparnika.

Američki predsjednik Joe Biden se priprema na put u Aziju na niz samita i suočava se sa kritičnim izborima na polivini mandata u novembru.

Puno toga se takmiči za pridobijanje Bidenove pažnje, ali Pjongjang je takođe ranije tempirao svoja testiranja oružja oko američkih izbora, vjerovatno u nadi da će tako iskočiti na vrh liste predsjednikovih vanjskopolitičkih obaveza.

Tu je i rat u Ukrajini, gdje je Rusija nedavno doživjela niz neuspjeha. Sjeverna Koreja bi mogla shvatiti da bi Moskva, koja je decenijama podržavala Sjevernu Koreju i njenu vojsku, mogla imati koristi od smetnje koju Washingtonu stvaraju testovi raketa.

Sve se to dešava u trenutku dok Južna Koreja oplakuje smrt više od 150 ljudi koji su nastradali tokom stampeda u Noći vještica. Ništa slično se godinama nije desilo u Južnoj Koreji.

Ali još jedno nuklearno testiranje moglo bi da bude rizik i za samu Sjevernu Koreju, napisao je nedavno Jeffery Robertson, gostujući profesor studija diplomatije na Univerzitetu Yonsei u Seulu.

"Tokom proteklih 30 godina, uspostavljena je gruba ravnoteža između Južne Koreje sa značajno superiornijim konvencionalnim kapacitetima (i savezništvom sa SAD) i novonastajućeg kapaciteta nuklearnog oružja Sjeverne Koreje", naveo je Robertson.

Ali ako Južna Koreja nastavi s vlastitim nezavisnim kapacitetom nuklearnog oružja, "ova ravnoteža prestaje da postoji".

Ipak, ne treba očekivati da će to kratkoročno zaustaviti Sjevernu Koreju, budući da Pjongjang želi da upotrijebi cijeli niz oružja kako bi dobio ono šta želi.

Izvor: AP
XS
SM
MD
LG