Presuda Višeg suda, kojom je na 12 godina zatvora prvostepeno osuđen Dalibor Nikolić, jer je prošle godine trudnu suprugu Zimritu Nerdu satima brutalno tukao palicom i šakama nakon čega je preminula, izazvala je osudu crnogorske javnosti.
Iako je tužilaštvo zahtijevalo maksimalnu kaznu od 40 godina zatvora zbog krivičnog djela teško ubistvo, Sud je procijenio da je riječ o nasilju u porodici i da Nikolić "nije namjeravao" da ubije svoju suprugu.
Njene povrede u obdukcionom nalazu opisane su na četiri strane.
"Koliko dugo neko treba da zlostavlja, koliko surovo i snažno da udara, da bi sud prepoznao namjeru i presudio za teško ubistvo?", poručila je Maja Raičević iz Centra za ženska prava.
Ukoliko se ne pooštre kazne, Raičević je najavila masovne proteste.
čitajte 'Dobijala sam batine, niko nije znao': Žrtva porodičnog nasilja iz Crne GorePremlaćivanje do smrti
Prema sudskim dokumentima Nikolić je u januaru prošle godine, satima brutalno tukao Zimritu pred troje djece.
Kada je izgubila svijest, nju i djecu odvezao je do Hitne pomoći u Baru, gdje ih je ostavio.
U podgoričkom Kliničkom centru, u koji je prebačena, konstatovano je da je imala brojne povrede na glavi, izliv krvi na mozak, nagnječenje lobanje, prelome kostiju na rukama i nogama usljed više desetina udaraca pesnicama i bezbol palicom.
Nikolić je bio optužen za teško ubistvo, ali tokom suđenja krivično djelo je prekvalifikovano u "nasilje u porodici sa smrtnom posljedicom" za šta je zaprijećena maksimalna kazna od 12 godina zatvora, na koliko je i osuđen.
Sud je, između ostalog, saopštio da je "direktan uzrok smrti Zirmite bio udarac pesnicom u lice", ali da nisu mogli sa sigurnošću izvesti zaključak da je zadat sa umišljajem da se počini ubistvo.
Advokatica porodice: Presuda neprihvatljiva
Za Jovanu Pavlović, pravnu zastupnicu porodice Zimrite Nerde, obrazloženje Suda je neprihvatljivo i nezakonito.
"Na njenom tijelu su bila 24 ožiljka od ranijeg nasilja. Tog dana je nasilje nad njom trajalo satima. Prije zadavanja smrtnog udarca Nikolić je primijetio da se ona jedva kreće, nakon čega joj je svom silinom zadao posljednji udarac", ispričala je advokatica Pavlović za RSE.
Držao je, navodi advokatica, još šest sati u kući, ne pružajući joj pomoć.
Zimrite je, po kazivanju svjedoka, godinama podnosila prijave zbog nasilja koje je, zbog straha od supruga, povlačila.
Imajući sve ovo u vidu, kaže Pavlović, neshvatljivo je da Viši sud zaključi da je kod okrivljenog postojao nehat.
"Kako je okrivljeni mogao da očekuje da pored svega ovoga neće nastupiti smrt? Odluka Suda je nezakonita i ne može se govoriti o nehatu", smatra Pavlović.
- Ženske sjenke na RSE: Priče onih koji su preživjeli rodno zasnovano nasilje, kao i svjedočenja porodica žena kojih više nema
Iz Višeg državnog tužilaštva su za RSE naveli da će se žaliti Apelacionom sudu Crne Gore na presudu.
"Posebno zbog činjenice da je Viši sud izmijenio činjenični opis i pravnu kvalifikaciju krivičnog djela", reklo je Više državno tužilaštvo.
Nakon reakcija javnosti, Viši sud se oglasio, dva puta obrazlažući zašto je donijeta takva presuda.
"Viši sud razumije oštru reakciju javnosti na presudu Nikoliću. Drugostepeni sud će cijeniti ispravnost pravne kvalifikacije. Apelujemo na javnost da ne donosi javni sud bez uvida u sve činjenice i okolnosti postupka", saopštio je Viši sud.
Pročitajte i ovo: 'Svi smo mi Šejla': Protest u Podgorici zbog ubistva 19 godina stare djevojkeOsuda nevladinog sektora
S obzirom na to da je Zimrita Nerde Romkinja, izvršna direktorica nevladine organizacije Centar za romske inicijative Fana Delija sumnja da u tome dijelom leži razlog niske kazne za počinioca.
"Presudom se šalje poruka da su životi romske populacije manje vrijedni", ističe Delija.
Oštra reakcija je stigla iz Crnogorskog ženskog lobija, odakle je konstatovano da se radi o kazni koja je obeshrabrujuća za žrtve nasilja.
"Da li su uzeta u obzir malodobna djeca nad kojima je takođe vršeno nasilje od oca i koja su godinama prisustvovala traumatičnom nasilju, gledajući majku koja je od očevih batina izdisala pred njima?", pitali su iz ove nevladine organizacije.
Da je presuda nepravedna i neopravdana, smatraju u Centru za građansko obrazovanje.
"Užasavajući akt nasilja u konkretnom slučaju odnio jedan život a troje maloljetnika izložilo emocionalnoj patnji sa teškim i dugoročnim posljedicama", navode iz Centra.
Poručeno je da je neadekvatna kaznena politika štetna jer "bagateliše život žene i srozava značaj istinske borbe protiv nasilja.
čitajte Istanbulska konvencija deset godina kasnije: Zaštita žena na staklenim nogamaPoslanici zabrinuti zbog presude
Skupština Crne Gore je 11. decembra, istog dana kada je izrečena presuda Nikoliću, pooštrila kazne koje se odnose na porodično nasilje sa smrtnim ishodom.
Umjesto dosadašnjih 12, maksimalna kazna za ovo krivično djelo sada je 15 godina.
Tokom skupštinske rasprave, poslanici su izrazili zabrinutost zbog presude Nikoliću.
Momčilo Leković iz Demokrata apelovao je na Ministarstvo pravde da se izmijeni Zakon, "jer 12 godina zatvora za brutalno prebijanje nije pravda."
Sa njim je saglasan Nikola Zirojević iz opozicionih Socijaldemokrata.
"Ako ovako nešto prođe sa samo 12 godina kazne zatvora, koja će biti smanjena shodno zakonu i ako se ne može tretirati kao ništa drugo osim nasilje u porodici, to ohrabruje sve one koji u ovom trenutku tuku svoje supruge", istakao je Zirojević.
"Presuda osobi koja je do iznemoglosti tukao i na kraju usmrtio svoju suprugu potresao je crnogorsku javnost", naveo je poslanik opozicione Demokratske partije socijalista Oskar Huter.
Nasilje nad ženama u porastu
Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Siniša Bjeković je konstatovao da sudske kazne moraju biti u funkciji suzbijanja ili eliminacije ovakve pojave.
Ukazao je da se broj slučajeva nasilja nad ženama ne smanjuje.
važno je znati Kako prijaviti nasilje u Crnoj Gori?