Velika Britanija i Rumunija izrazile su u sredu podršku Moldaviji u suočavanju s posledicama ruske invazije na susednu Ukrajinu, dok je London potpisao novi sporazum o bezbednosnom i odbrambenom partnerstvu s Kišinjevom.
Ministri spoljnih poslova Britanije i Rumunije posetili su Moldaviju nešto više od dve nedelje pošto je proevropska predsednica Maja Sandu (Maia) dobila novi mandat na predsedničkim izborima u zemlji između Ukrajine i Rumunije, iako s manjom razlikom nego što se očekivalo.
Moldavski birači su prošlog meseca takođe podržali, s malom razlikom, referendum za izmenu ustava kako bi se uključile odredbe o integraciji u Evropsku uniju.
Pročitajte i ovo:
Proevropska predsjednica Moldavije osvojila drugi mandatUstavni sud potvrdio 'za' sa moldavskog referenduma o integraciji u EUU saopštenju Velike Britanije se navodi da je potpisano bezbednosno partnerstvo usmereno na "izgradnju opsežne saradnje dve zemlje i jačanje otpornosti Moldavije na spoljne pretnje".
Britanski ministar spoljnih poslova Dejvid Lami (David Lammy) primetio je da je posle početka ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022. u Moldaviju došao veliki broj Ukrajinaca, uključujući 50.000 dece.
"Uz Ukrajinom pored, Moldavci se stalno podsećaju na rusko ugnjetavanje, imperijalizam i agresiju", rekao je Lami.
Sandu, koja je osudio invaziju na Ukrajinu, rekla je da su Rusija i korupcija najveće pretnje Moldaviji, jednoj od najsiromašnijih zemalja Evrope.
Dve zemlje su takođe postigle sporazum o readmisiji kako bi osigurale povratak u Moldaviju njenih državljana koji ilegalno borave u Velikoj Britaniji.
Pročitajte i ovo: Ko je Rus uhapšen u Bosanskoj Krupi koji se povezuje sa kampovima za Moldavce u BiH?Takođe je dogovoren sporazum u vrednosti od dva miliona funti (2,4 miliona evra) za poboljšanje zaštite Moldavije od sajber napada i grant od pet miliona funti (šest miliona evra) za poboljšanje zdravstvenih usluga za izbeglice.
Rumunska ministarka inostranih poslova Lumunica Odobesku (Luminita Odobescu) pozdravila je ishod izbora u Moldaviji i rekla da je trostrani sastanak podvukao "odlučnost Rumunije i Ujedinjenog Kraljevstva da rade zajedno u čvrstoj podršci Moldaviji".
Rumunija i Moldavija su negovale snažne odnose potkrepljene zajedničkim jezikom i istorijskim vezama. Pre sticanja nezavisnosti 1991. godine, Moldavija je 150 godina bila deo Ruskog carstva, Velike Rumunije i Sovjetskog Saveza.
Premijer Dorin Rečen (Recean) predstavio je u sredu novu verziju ustava Moldavije i identifikovao integraciju u EU kao strateški cilj.