Datum održavanja sastanka između predsednika Srbije Aleksnadra Vučića i premijera Kosova Albina (Aljbin) Kurtija i dalje nije potvrđen, a portparol Evropske unije (EU) Peter Stano je naveo da je pozivnica za sastanak poslata s ciljem da se susret održi do kraja ove nedelje.
"Važno je da imamo sastanak i da imamo vremena za održavanje sastanka jer nemamo vremena za gubljenje. A sada je zaista vreme za akciju, a ne za razgovore i spekulacije", podvukao je Stano.
Evropski šef diplomatije Josep Borrell (Žozep Borelj) je prošle nedelje potvrdio da je sazvao krizni sastanak između Srbije i Kosova kako bi se pomoglo smirivanju tenzija na severu Kosova.
Nakon nekoliko dana oklevanja, premijer Kosova Albin Kurti je izrazio spremnost da ide u Brisel.
Pročitajte i ovo: Kurti spreman da ide u Brisel kako bi izneo sve informacije koje Kosovo ima o policajcimaSrpski predsednik sa druge strane još nije potvrdio učešće ali je nagovestio da neće razgovarati sa premijerom Kosova.
Evropski zvaničnici ne isključuju mogućnost da ne dođe do sastanka Vučića i Kurtija, već da se oni odvojeno sastanu sa Borrellom.
Za evropsku stranu je važnije da se oni pojave u Briselu i dokažu spremost da će se angažovati na smirivanju tenzija, dok sama forma sastanka nije presudna.
Situacija u ovom delu Kosova je eskalirala krajem prošlog meseca kada su novoizabrani gradonačelnici u četiri opština sa većinskim srpskim stanovištvom ušli u opštinske objekte.
Gradonačelnici su kosovski Albanci, izabrani na loklanim izborima 23. aprila, koje je srpsko stanovništvo bojkotovalo.
Srpsko stanovništvo na severu svakodnevno protestuje. Tokom nemira 29. maja je povređeno tridesetak vojnika mirovnih snaga NATO-a u ovoj zemlji. Takođe su prošle nedelje napadnuti i novinari koji su izveštavali iz ovog dela Kosova.
Međunarodna zajednica je odgovornost za tenzije prebacila na kosovsku vladu i premijera. Evropska unija traži od zvanične Prištine da povuče specijalnu policiju iz opštinskih zgrada, da izabrani gradonačelnici rade na alternativnim lokacijama i raspisivanje novih vanrednih izbora za četiri opštine na severu.
Pročitajte i ovo: Kakve posledice mogu imati mere EU protiv Kosova?Oklevanje premijera Kosova da ispoštuje zahteve je izazvalo i primenu paketa mera protiv članova vlade Kosova i premijera. Obustavljeni su svi bilateralni susreti sa Kosovom, suspendovani sastanci u okviru Stabilizacije i pridruživanja, te su stopirani neki finansijski programi.
Mere su privremene, sve dok vlada Kosova ne ispoštuje zahteve EU.
Situacija je dodatno pogoršana 14. juna, kada su uhapšena trojica kosovskih policajaca. Dok Priština tvrdi da su oni oteti na teritoriji Kosova, Beograd je saopštio da su oni bili više od jednog kilometra u dubini teritorije Srbije.
Pročitajte i ovo: Dan nakon što su kosovski policajci završili u srpskom zatvoru: Šta se zna?