Premijer Kosova Aljbin (Albin) Kurti je rekao da je oficir za vezu Kosova sa Srbijom, Jetiš Jašari (Jetish Jashari) u utorak posetio trojicu policajaca koje su 14. juna uhapsile srpske snage, ponavljajući da su oni kidnapovani.
"Opis kako je došlo do otmice je isti. Kažu da su u trenutku otmice bili za improvizovanim stolom i ručali. Tada ih je 15 ljudi opkolilo, napalo i kidnapovalo. Sva trojica su bila zajedno. Sva trojica imaju istu priču, kada ih je posebno ispitao naš ambasador (oficir za vezu) Jetiš Jašari", rekao je Kurti.
Priština i Beograd su izneli potpuno suprostavljene verzije događaja oko lišavanja slobode kosovskih policajaca.
Kosovo tvrdi da su oni "kidnapovani" iz pograničnog dela na teritoriji Kosova, dok Srbija navodi da su uhapšeni na njenoj teritoriji u blizini Raške.
Kurti je na konferenciji za novinare rekao da je, zajedno sa ministarkom spoljnih poslova Donikom Grvalom, insistirao na činjenici da su policajci kidnapovani "u znaku osvete Srbije zbog borbe protiv organizovanog kriminala".
Prema Kurtijevim rečima, Srbija "ovim potezima agresije" ima za cilj da destabilizuje Kosovo.
Grvala je navela kako su uhapšeni kosovski policajci rekli da nisu maltretirani, ali da nisu dobijali puno hrane. Takođe, jedan od njih je naveo da nije dobio lekove za hronične bolesti koje ima.
Zamenik ministra spoljnih poslova i dijaspore Kosova, Krešnik (Kreshnik) Ahmeti je 17. juna za RSE rekao kako se kosovski policajci drže u nehumanim uslovima, što je Srbija demantovala.
- Nema datuma za krizni sastanak između Srbije i Kosova jer lideri nisu potvrdili učešće
- Kurti će odluku o odlasku u Brisel donijeti nakon informacije o stanju uhapšenih policajaca
- Stoltenberg poziva na smirivanje tenzija između Kosova i Srbije
Kurti je izrazio spremnost da ide u Brisel kako bi detaljno izneo sve informacije koje je Kosovo dobilo u vezi sa policajcima.
Naveo je da u ovom trenutku deeskalacija situacije znači momentalno i bezuslovno oslobađanje policajaca i osuda "srpske agresije".
Visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Josep Borrell je ranije pozvao Kurtija i predsednika Srbije Aleksandra Vučića na hitan sastanak za upravljanje krizama.
Međutim, datum sastanka nije utvrđen jer strane do sada nisu potvrdile učešće.
Vučić je rekao da tek treba da odluči li će se "tehnički" pojaviti na sastanku u Briselu uz napomenu da neće ragovarati sa kosovskim premijerom.
Mirovna misija NATO-a na Kosovu (KFOR) je saopštila da "na osnovu dostupnih podataka nejasno gde su se tačno nalazili pripadnici kosovske policije u vreme hapšenja".
SAD i Velika Britanija su pozvali Srbiju da hitno oslobodi uhapšene policajce bez uslovljavanja.
Pitanje oko uhapšenih kosovskih policajaca je dodatno zategnulo odnose Kosova i Srbije usled krize koja je počela krajem maja.
Pripadnici srpske zajednice svakodnevno protestuju u Zvečanu, Leposaviću i Zubinom Potoku protiveći se dolasku albanskih gradonačelnika u opštinske zgrade. Oni su bojkotovali aprilske lokalne izbore i sada ne prihvataju rezultate, međutim kosovske vlasti su 26. maja odlučile da nasilnim putem preuzmu opštinske zgrade.
Međunarodna zajednica pozvala je na hitno smirivanje tenzija i nastavak dijaloga Prištine i Beograda o normalizaciji odnosa.