Sjedinjene Američke Države (SAD) će uraditi svoj deo posla da smire tenzije sa Kinom i spreče sukobe, iako Peking postaje sve agresivniji u azijskom regionu, uključujući i u blizini Tajvana, izjavio je u subotu američki ministar odbrane Lojd Ostin.
Odnosi između Kine i Sjedinjenih Država bili su napeti poslednjih meseci, a dve najveće svetske ekonomije se sukobljavaju oko svega, od Tajvana i stanja ljudskih prava u Kini do njenih vojnih aktivnosti u Južnom kineskom moru, podseća agencija Rojters.
Na sastanku između Ostina i kineskog ministra odbrane Vei Fenghea u petak, obe strane su ponovile da žele bolje odnose, iako nije bilo znakova bilo kakvog napretka u rešavanju razlika.
Ostin je rekao da će Sjedinjene Države nastaviti da podržavaju saveznike, uključujući Tajvan, u obraćanju na glavnom bezbednosnom skupu u Aziji, Šangri - la.
„To je posebno važno jer NRK (Narodna Republika Kina) usvaja prinudniji i agresivniji pristup svojim teritorijalnim zahtevima“, rekao je.
Pročitajte i ovo: Cole: Tajvanci spremni da se brane od kineske invazijeKina tvrdi da je Tajvan njena teiritorija i da će ga zauzeti silom ako bude potrebno. Ostin je rekao da je došlo do "alarmantnog" povećanja broja neprofesionalnih susreta kineskih aviona i plovila sa avionima drugih zemalja.
Kineski borbeni avion je presreo australijski vojni osmatrački avion u regionu Južnog kineskog mora u maju, a kanadska vojska je optužila kineske ratne avione da uznemiravaju njenu patrolnu letelicu dok nadgledaju izbegavanje sankcija Severnoj Koreji.
Tajvan se godinama žalio na ponovljene misije kineskog vazduhoplovstva u zoni protivvazdušne odbrane, koja nije teritorijalni vazdušni prostor već šira oblast koju nadgleda zbog pretnji.
Ostin je rekao da su se upadi kineskih aviona pojačali poslednjih meseci.
Pročitajte i ovo: Ruski i kineski nuklearni bombarderi za ispraćaj Bidena iz AzijeTajvansko ministarstvo spoljnih poslova zahvalilo je u petak Sjedinjenim Državama na podršci i osudilo "apsurdne" tvrdnje Kine o suverenitetu nad teritorijom te zemlje.
Ostin je rekao da je politika Sjedinjenih Država prema Tajvanu da se i dalje protivi bilo kakvim jednostranim promenama statusa kvo.
„Naša politika se nije promenila. Ali, nažalost, izgleda da to ne možemo reći za NRK", rekao je Ostin. Međutim, dodao je: „Učinićemo svoj deo da odgovorno upravljamo ovim tenzijama, da sprečimo sukobe i da težimo miru i prosperitetu“.
Kasnije istog dana, general-potpukovnik Zang Zenzong, zamenik načelnika zajedničkog štaba kineske Centralne vojne komisije, nazvao je Ostinov govor „konfrontacijom“.
„Bilo je mnogo neosnovanih optužbi protiv Kine; izrazili smo svoje snažno nezadovoljstvo i čvrsto protivljenje ovim lažnim optužbama“, rekao je Zendzong.
Vaš browser nepodržava HTML5
Ostinov sastanak sa Veijem se uglavnom fokusirao na Tajvan. „Održavanje mira i stabilnosti preko Tajvanskog moreuza nije samo interes SAD. To je pitanje međunarodne brige“, rekao je Ostin.
Ostin se osvrnuo i na rusku invaziju na Ukrajinu, koja je bila prioritet u Vašingtonu i drugim zapadnim prestonicama u poslednja tri meseca.
„Ruska invazija na Ukrajinu je ono što se dešava kada tlačitelji gaze pravila koja nas sve štite“, rekao je Ostin.
„To je pregled mogućeg sveta haosa i previranja u kojem niko od nas ne bi želeo da živi", dodao je.
U odvojenom govoru u subotu, japanski ministar odbrane Nobuo Kiši rekao je da je vojna saradnja Kine i Rusije zaoštrila zabrinutost za bezbednost u regionu.
Ranije ove godine, Vašington je rekao da je Kina izgleda spremna da pomogne Rusiji u njenom ratu protiv Ukrajine. Ali od tada, američki zvaničnici kažu da, iako su i dalje oprezni u vezi sa kineskom dugogodišnjom podrškom Rusiji uopšte, vojna i ekonomska podrška za koju su brinuli nije se ostvarila, barem za sada.
Rusija je napala Ukrajinu 24. februara.