Azerbejdžan i Jermenija ostvarili su "opipljiv napredak" u postizanju konsenzusa na pregovorima čiji su domaćini Sjedinjene Države, rekao je američki državni sekretar Antony Blinken 4. maja.
"Dvije strane su razgovarale o nekim vrlo teškim pitanjima u posljednjih nekoliko dana i postigle su opipljiv napredak u pogledu trajnog mirovnog sporazuma", rekao je Blinken na kraju četverodnevnih pregovora.
Blinken je dodao da je konačni dogovor na vidiku.
Washington je ugostio jermenskog ministra vanjskih poslova Ararata Mirzoyana i ministra vanjskih poslova Azerbejdžana Jeyhuna Bayramova u novom objektu State Departmenta u Arlingtonu u Virginiji, predgrađu Washingtona.
Blinken je na početku sastanaka rekao da je dijalog između Jerevana i Bakua ključan za postizanje trajnog mira na Južnom Kavkazu.
Jermenija i Azerbejdžan su vodili dva rata oko Nagorno-Karabaha, 1990. i 2020. godine, i redovno se sukobljavaju oko teritorije.
Posljednje borbe, 2020., odnijele su više od 6.500 života i završile su primirjem uz rusko posredovanje prema kojem je Jerevan prepustio teritorije koje je kontrolisao decenijama.
Kao dio dogovora, Moskva je postavila mirovne snage u Nagorno-Karabahu. Od početka blokade Jermenija je ponavljala optužbe na račun ruskih mirovnih snaga za neuspjeh njihove misije u Nagorno-Karabahu.
Tenzije su se ponovo rasplamsale prošlog mjeseca kada je Azerbejdžan postavio putni kontrolni punkt na početku koridora Lačin, jedine rute koja povezuje Jermeniju sa spornom teritorijom Nagorno-Karabaha.
Pročitajte i ovo: Blinken ohrabruje otvaranje koridora Lačin u razgovoru sa AliyevimJermenija kaže da kontrolni punkt, postavljen 23. aprila, predstavlja kršenje primirja iz 2020.
Azerbejdžan je saopštio da je uspostavio kontrolni punkt kao odgovor na, kako je rekao, jermensko snabdjevanje oružjem Nagorno-Karabahu.
Jerevan negira tu optužbu.
U zajedničkom saopštenju koje su strane objavile nakon razgovora navodi se da su Mirzoyan i Bayramov i njihovi timovi "postigli napredak u međusobnom razumijevanju po nekim članovima nacrta bilateralnog sporazuma o 'Uspostavljanju mira i međudržavnih odnosa'".
U saopštenju se takođe navodi da su stavovi o nizu ključnih pitanja i dalje različiti.
"Ministri su iznijeli stavove o trenutnoj situaciji i o postojećim problemima u vezi sa uređenjem odnosa", navodi se.
Osim sastanka sa Blinkenom, ministri su se sastali i sa savjetnikom za nacionalnu sigurnost Jakeom Sullivanom.