Odbor Hrvatskog sabora za Ustav je donio zaključak kako spomen-ploča u mjestu Jasenovac na kojoj u grbu veteransku udruge piše ustaški pozdrav „Za dom spremni“ vrijeđa žrtve jasenovačkog logora i pozvao nadležna državna tijela da zaštite dostojanstvo žrtava, posebice na mjestima poput Jasenovca. Zastupnik srpske manjine Milorad Pupovac, koji je sudjelovao u radu Odbora, pozdravio je što je hrvatska politika konačno raspravljala o toj povijesnoj materiji i donijela jedinstven stav.
Nakon dva dana rasprave, brojnih pauza i usuglašavanja iza zatvorenih vrata, saborski Odbor za Ustav jednoglasno je osudio postavljanje spomen-ploče na kojoj je i ustaški pozdrav u mjestu Jasenovac, nedaleko nekadašnjeg ustaškog logora.
„Postavljanje Spomen ploče poginulim hrvatskim braniteljima, pripadnicima HOS-a u Jasenovcu s riječima 'Za dom spremni' u grbu njihove veteranske udruge, vrijeđa žrtve ovog ustaškog logora i sve žrtve ustaškog režima. Odbor poziva nadležna tijela državne vlasti da poduzmu nužne radnje kojima će zaštititi dostojanstvo žrtava i sjećanje na njih, a pogotovo na mjestima kao što je Jasenovac“, obrazložio je potpredsjednik odbora Peđa Grbin.
Također, Odbor poziva hrvatsku Vladu da utvrdi pretpostavke za pravni okvir unutar kojeg će se riješiti pitanje simbola svih zločinačkih totalitarnih režima i zaštite digniteta njihovih žrtava.
Podsjetimo, veterani stranačke milicije Hrvatske stranke prava HOS, raspuštene početkom 1992, postavili su 5. studenog ove godine spomen-ploču za 11 svojih poginulih pripadnika u mjestu Jasenovac, nedaleko od nekadašnjeg ustaškog logora. Stranke lijevog centra, manjine i antifašisti osudili su njeno postavljanje, a premijer Andrej Plenković ocijenio je njeno postavljanje nedaleko od nekadašnjeg ustaškog logora „delikatnim“. Član Odbora i lider srpske manjine u Hrvatskoj Milorad Pupovac pozdravio je što je povodom ovog pitanja vođena rasprava koja nikada do sada nije vođena u Hrvatskom saboru i hrvatskoj politici – kako se odnositi prema toj povijesnoj, ali još uvijek živoj materiji.
„To je velika stvar i velika lekcija za nas koji smo u tome sudjelovali i za hrvatsku politiku općenito. Drugo, činjenica da smo se mi oko toga usuglasili - u okolnostima u kojima u hrvatskoj politici već nekoliko godina bujaju antagonizmi na temelju historijskih tema i na temelju tema Drugog svjetskog rata, i da smo se usuglasili oko žrtava ustaškog režima i u Jasenovcu – predstavlja veliko postignuće.“
HDZ je tijekom rada Odbora pokušao s tezom da su razna državna tijela dopuštala registraciju udruga s ustaškim pozdravom u grbu, i da je sudska praksa bila šarolika, a socijaldemokrati i Vesna Pusić su im odgovorili da je Ustavni sud u dva navrata presudio da je „Za dom spremni“ pozdrav kojim se ne samo veliča ustaški režim, nego se i potiče na vjersku i rasnu mržnju. Druga takva presuda upravo je objavljena i potvrđuje visoku novčanu kaznu nogometašu Joeu Šimuniću koji je pred tri godine poveo navijače u skandiranje ustaškog pozdrava.
Hoće li ploča s ustaškim pozdravom biti sada uklonjena, zanimalo je novinare.
„Odbor nije nadležan da uzme šrafciger i ukloni ploču, ali nakon odluka Ustavnog suda institucije bi trebale tu ploču ukloniti i postaviti ploču žrtvama Domovinskog rata koja neće vrijeđati druge žrtve“, kazao je Grbin.
Premijer i predsjednica u prvim su reakcijama na ploču sa ustaškim pozdravom kazali kako treba izmijeniti zakonski okvir za kažnjavanje simbola svih totalitarnih režima, a takav zakon bio je i tema konzultacija na Odboru, pojasnio je Pupovac za Radio Slobodna Evropa.
„Suglasili smo se oko toga da je potrebno da se naglasak stavi na žrtve svih totalitarnih režima, i da Vlada u tom smjeru ide raditi institucionalno-pravni okvir, kako ne bismo ponovo produbljivali rasprave u područjima u kojima realno ne možemo postići konsenzus. Oko žrtava možemo.“