U rubrici Radija Slobodna Evropa „Glasom mladih“ bavimo se mladima u regiji, njihovim željama, težnjama i problemima. Svake nedjelje govorimo o mladim uspješnim ljudima, onima kojima se još uvijek nije pružila prilika da svoje talente pokažu na pravi način, ali i onima koji su spremni mijenjati svijet u kom žive.
Ove sedmice govorimo o „kupovini“ znanja. Otvoreno i transparentno, putem internet portala i društvenih mreža nude se oglasi za izradu maturskih, diplomskih, istraživačkih radova uz novčanu nadoknadu. Poznate su u regionu brojne afere zbog plagijatorstva doktorskih radova, kada su pojedinci tuđe tekstove potpisivali kao svoje i tako sticali prestižna zvanja.
Pročitajte i ovo: Gdje je zapela istraga o kupovini diploma u BiH?Ni kupovina diploma nije nepoznata praksa u društvima poput Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Srbije. Kako mladi iz ove tri zemlje gledaju na kupovinu znanja - kao na nekorektnu i lošu praksu ili suprotno kao „sposobnost snalaženja“?
Iako uočavaju da oni koji kupuju znanje trenutno bolje prolaze u bosanskohercegovačkom društvu, mlade Dobojlije sa kojima je razgovarao Arnes Grbešić, svjesni su posljedica koje takva praksa može imati.
Vaš browser nepodržava HTML5
Trend kupovine znanja prisutan je i u Crnoj Gori. I dok nadležni najavljuju strožiju kontrolu, studenti iz Podgorice u razgovoru sa Lelom Šćepanović ocjenjuju da je ova anomalija u sistemu obrazovanja samo odraz ukupnog stanja u crnogorskom društvu.
Vaš browser nepodržava HTML5
Pisanje seminarskih i naučnih radova za nadoknadu – iako ilegalno – već godinama je prisutno među akademcima u Srbiji. Oglasi kojima se nude ove usluge prisutni su kako na Internetu, tako i na javnim površinama u blizini fakulteta. Beogradski studenti sa kojima je razgovarao Dušan Komarčević kažu da nikada nisu imali ni potrebe niti želje da na takav način završe predispitne obaveze.
Vaš browser nepodržava HTML5
U novoj emisiji Glasom mladih govorimo i o tome koliko je za mlade u Mostaru važna vladavina prava. U susret Svjetskom danu borbe protiv alkohola, iz Centra za edukaciju mladih u Travniku prikupili su podatke o štetnim posljedicama alkohola. Predstavljavamo vam i Maka Ostrogonca iz Sarajeva, koji je postao jedan od najmlađih Microsoftovih saradnika, te učesnike Internacionalnog festivala muzike „Primavera“ u Bijeljini.
Čitavu emisiju poslušajte ovdje:
Vaš browser nepodržava HTML5