Crnogorci zadovoljni standardom, korupcija na istom nivou

Ilustrativna fotografija

Ilustrativna fotografija

Prema rezultatima Galupovog istraživanja, crnogorski građani zajedno sa građanima Kosova, najveći su optimisti u regionu u pogledu izlaska zemlje iz ekonomske krize.

Trideset posto ih vjeruje da se stanje u domaćoj ekonomiji poboljšava.

Kao posljedica tog optimizma vjerovatno je i podatak da je 40 odsto crnogorskih građana zadovoljno svojim životnim standardom.

"Ako pogledate to istraživanje Galupa i kada pogledate druga relevantna istraživanja ono što znamo jeste da se na različitim indikatorima ukazuje veliko povjerenje aktuelnoj vlasti i iskazuje jedno zadovoljstvo aktuelnim stanjem koje, naravno da je daleko do idealnog. Svi ti indikatori koji su afirmativnim u ovom pogledu govore o tome da trenutno vladajuća struktura u Crnoj Gori imao veoma visoko povjerenje i to je najbolji način da interpretiramo taj podatak," konstatuje profesor na fakultetu političkih nauka Miloš Bešić.
Naslovna stranica rezultata Galupovog istraživanja za 2010.

Prema Galupovom istraživanju, premijera Mila Đukanovića podržava gotovo polovina ispitanika i na nivou regiona, od crnogorskog premijera jedino je popularniji kosovski premijer Hašim Tači.

Kada je riječ o radu vlade, građani Crne Gore su, ruku pod ruku sa Makedoncima najzadovoljniji.

Ipak, samo 12,3 posto misli da Vlada, čiji je Đukanović predsjednik dobro radi svoj posao.

"Mi odavno znamo da je odnos prema Milu Đukanoviću, ličnosti, pojedincu, zahvaljujući njegovoj harizmi i političkoj istoriji mnogo pozitivniji nego u odnosu na okruženje u kojem se Đukanović nalazi. To nije ništa novo u smislu podatka do kojeg je Galup došao. Interpretacija bi, po mom sudu bila u slijedeća – vi ne možete da ne iskažete nezadovoljstvo zbog velikog broja stvari koje realno nijesu dobre u Crnoj Gori i naravno da to morate pripisati Vladi. To znači da građani u određenoj mjeri smatraju da Đukanovi lično nije kriv zbog toga, već da su krivi ministri, sve druge strukture i barijere koje objektivno postoje u društvu," kaže Bešić.

EU još uvijek fantazmogorija

Profesor Bešić komentariše i podatak da polovina ispitanika smatra da je korupcija široko rasprostranjena u državnim organima što je identičan procenat kao i u istrazivanju Galupa iz 2009. godine

"Medijski diskurs, koji postoji zadnjih godina naročito je kritički nastrojen u Crnoj Gori i on oblikuje stavove građana kada odgovaraju na ovakva pitanja. Naravno, to ne znači da korupcije nema, naravno da je ima i da je na visokom nivou i to nam govore svi posredni i neposredni podaci, ali prosto sam uvjeren da nam ta visoka percepcija korupcije koja postoji u Crnoj Gori u dugom periodu indicira dvije stvari. Prvo, ne postižu se značajniji rezultati u redukciji same korupcije i drugo, ljudi govore ono što pročitaju u medijima,"
kazao je on.

Za razliku od Hrvatske, koja je na pragu ulaska u EU, a čiji građani bi u većini na eventualnom referendumu glasali protiv članstva te zemlje u EU, u Crnoj Gori, prema Galupovom istraživanju konstantno raste podrška ulasku u EU.

Prema istraživanju iz 2009. podrška je bila 67 posto dok je u 2010 veća 6 procenata.

"To znači da je za nas u Crnoj Gori Evropska unija još uvijek ta fantazmogorija, još uvijek nije realnost, još uvijek je doživljavamo kao jedno savršeno, bajkovito društvo. Kako se i mi budemo približavali EU građani će uviđati određene negativne strane koje postoje u Evropskoj uniji i koje će podrazumijevati članstvo Crne Gore u Uniji te će prema tome podrška da se smanjuje, kao i u ovim drugim državama",
navodi profesor Miloš Bešić.

*****
Mogao bi vas interesovati i ovaj tekst:
Galup: Zemlje Balkana skeptične prema EU