Nakon višemjesečne istrage Specijalno tužilaštvo za organizovani kriminal Crne Gore podiglo je optužnicu protiv 21 osobe, među kojima su visoki policijski službenici i operativci, predsjednik Opštine Budva i navodni vođe i pripadnici crnogorskih narko klanova.
Optuženi su za krijumčarenje više od četiri tone kokaina, pranje više miliona eura, zloupotrebu službenog položaja i nedozvoljeno držanje oružja.
Optuženo je najmanje osam policijskih službenika i operativaca među kojima su odbjegli policajac Ljubo Milović, službenik Agencije za nacionalnu bezbjednost Petar Lazović koji je u pritvoru i Dejan Knežević koji je prije hapšenja bio pomoćnik direktora Uprave policije Crne Gore.
Pročitajte i ovo: Hapšenje čelnika pravosuđa u Crnoj Gori pokazuje potrebu za njihovom provjeromMeđu njima je i aktuelni predsjednik Opštine Budva Milo Božović, funkcioner rasformiranog proruskog Demokratskog fronta, odnosno Nove srpske demokratije Andrije Mandića.
Optužnica je obuhvatila i Radoja Zvicera koji je u bjekstvu a slovi za jednog od navodnih vođa "Kavačkog" kriminalnog klana.
Terete se za krivična djela izvršena od 2019. do februara 2021. u Crnoj Gori, ali i pojedinim državama Evrope i Južne Amerike, navodi se u saopštenju koje potpisuje Specijalni tužilac Vukas Radonjić.
"Kavači i Škaljari"
U Crnoj Gori su djelovala dva kriminalna klana nazvana po pregrađima Kotora, "Kavač" i "Škaljari", čije je aktivnosti osim krijumčarenja narkotika obilježio i međusobni bespoštedni rat koji je počeo 2014.
Sukob dva klana je počeo kada je u Valensiji nestalo oko 250 kilograma kokaina, nakon čega je došlo do višestrukih ubistava u klasičnom mafijaškom stilu – podmetanjem bombi pod automobile, u restoranima, pred članovima porodica, a u pojedinim slučajevima tijela ubijenih nikada nisu nađena.
Pročitajte i ovo: Kotorski rat mafijaških klanovaLikvidacije su počinjene u Crnoj Gori, zemljama regiona i Evrope. Procjenjuje se da je za sedam godina ubijeno oko 50 pripadnika dva klana.
U oktobru prošle godine u Turskoj je ubijen Jovan Vukotić koji je važio za navodnog vođu "Škaljarskog klana".
Višegodišnje sumnje da su oba klana imala svoje ljude u bezbjednosnom sistemu i moguću zaštitu unutar institucija, postale su osnovane nakon istrage Specijalnog tužilaštva i hapšenja policijskih službenika tokom 2022..
Dešifrovane poruke Sky aplikacije pokrenule istragu
Europol je 2021. dostavio crnogorskim državnim institucijama transkripte šifrovanih razgovora pripadnika klanova preko SKY aplikacije.
U tom dokumentu, kako je prošle godine objavio portal "Libertas" koji je u njega imao uvid, navedeno je između ostalog da su "aktivni policijski službenici Petar Lazović i Ljubo Milović, članovi "Kavačkog" klana uključeni direktno u šverc velikih količina kokaina iz Ekvadora u Evropsku uniji u Australiju".
Pročitajte i ovo: Aplikacija SKY pogubna za kriminalne grupe u Crnoj GoriZa Milovićem je raspisana međunarodna potjernica, dok je Petar Lazović uhapšen u julu prošle godine, od kada je u pritvoru. Tokom istrage za njega je nuđeno višemilionsko jemstvo, kako bi se branio sa slobode. Međutim sud to nije prihvatio.
Lazović je sumnjičen za pripadnost kriminalnoj organizaciji, zloupotrebu položaja i šverc droge i oružja. Sin je Zorana Lazovića, koji je bio šef sektora Uprave policije za borbu protiv organizovanog kriminala. Smijenjen je sa te funkcije u martu 2021.
Potraga Crne Gore i Srbije za Radojem Zvicerom
Obavještajni podaci su, kako je tada objavljeno, ukazivali da je Radoje Zvicer imao ogroman uticaj na aktivnosti crnogorske policije.
Široj javnosti je Zvicerovo ime postalo poznato kada je uspio da izbjegne likvidaciju u Ukrajini u maju 2020. Na njega su pucala četvorica egzekutora.
Zvicer je tada ranjen, a zbog pokušaja ubistva ukrajinska policija je tokom potjere uhapsila dvojicu državljana Crne Gore i dvojicu državljana Srbije.
Podgorički Viši sud je u aprilu ove godine potvrdio već jednu optužnicu protiv grupe Radoja Zvicera, među čijim članovima su i policajci Petar Lazović i Ljubo Milović za krivična djela stvaranje kriminalne organizacije, zloupotreba službenog položaja, šverc droge i jedno teško ubistvo.
Za Zvicerom je tokom ove godine i Srbija raspisala drugu potjernicu zbog sumnje da je bio na čelu jedne od tamošnjih kriminalnih grupa.
Njegovo ime se povezivalo i sa pripadnicima mafijaških grupa u Srbiji koji su optuženi za svirepa ubistva Veljkom Belivukom i Markom Miljkovićem.
Pročitajte i ovo: Crna Gora u Skupštini traži odgovor ko je skinuo zabranu ulaska BelivukuSrpski pravosudni organi sumnjiče Zvicera da je bio na čelu kriminalne grupe koja stoji iza više ubistava, kao i trgovine drogom i oružjem.
Gradonačelnik Budve optužen za šverc narkotika
U aprilu ove godine je uhapšen i predsjednik Opštine Budva Milo Božović, tada osumnjičen za više krivičnih djela iz oblasti organizovanog kriminala i šverca narkotika.
Božović je prethodno bio poslanik u crnogorskom parlamentu prosrpskog Demokratskog fronta i član skupštinskog Odbora za bezbjednost i odbranu. Pred tužiocem, prilikom saslušanja, tvrdio je da je njegovo hapšenje "politički motivisano".
Pročitajte i ovo: Iz Parlamenta Budve traže oslobađanje osumnjičenog za trgovinu drogomU Budvi je, nakon hapšenja organizovano više protestnih okupljanja njegovih pristalica.
I pored više poziva Božović nije želio da podnese ostavku na mjesto gradonačelnika, pa uz dozvolu suda, u zatvoru potpisuje dokumenta neophodna za isplatu plata u Opštini.
Hapšenje Dejana Kneževića uzdrmalo vrh policije
Optuženi pomoćnik direktora Uprave policije Dejan Knežević je uhapšen u martu ove godine pod sumnjom da je počinio više krivičnih djela iz oblasti organizovanog kriminala i navodne povezanosti sa "Kavačkim" klanom.
On se uglavnom bavio borbom protiv krijumčarenja narkotika.
Pročitajte i ovo: Širi se spisak 'prljavih' policajaca u Crnoj GoriHapšenje je bilo povod da premijer Dritan Abazović zatraži od direktora Uprave policije Zorana Brđanina da podnese ostavku. Kako je to odbio, Brđanin je smijenjen na sjednici Vlade.
Uslijedila je Brđaninova tužba, nakon čega je Upravni sud donio odluku da je nezakonito smijenjen sa mjesta direktora policije.
Potom je Vlada donijela novu odluku o smjeni Brđanina, a na njegovo mjesto je izabran Nikola Terzić.
Nakon podizanja optužnice protiv 21 osobe, u Višem sudu će se obaviti kontrola optužnice. Ukoliko tužba bude potvrđena biće određen datum glavnog pretresa.