EUFOR, snage Evropske unije (EU) u Bosni i Hercegovini (BiH), nisu rasporedile dodatno osoblje vezano za proteste podrške predsjedniku Republike Srpske (RS) Miloradu Dodiku na administrativnoj liniji dva bh. eniteta 1. septembra, niti je dobio zahtjev vlasti za to.
"EUFOR nije primio nikakve zahtjeve od vlasti BiH u vezi s ovim pitanjem i nije rasporedio dodatno osoblje. Prema upozorenju za medije od 30. avgusta, svako privremeno povećanje osoblja EUFOR-a je rezultat godišnje i rutinske vježbe EUFOR-a 'Brzi odgovor 23'", istakli su iz EUFOR-a na mreži X, ranije poznatoj kao Twitter.
U petak 1. septembra popodne održani su protesti u Istočnom Sarajevu, Nevesinju, Loparama i Doboju, gdje je administrativna granica ova dva entiteta.
Pročitajte i ovo: Dodikove pristalice održale proteste zbog optužnice protiv njegaVisoki predstavnik Christian Schmidt ocijenio je da su protesti podrške predsjedniku RS Miloradu Dodiku na administrativnoj liniji dva bh. entiteta "jeftina manipulacija" građanima.
Tužilaštvo BiH je protiv predsjednika RS Milorada Dodika podiglo opužnicu za krivično djelo "nepoštovanja odluka OHR-a".
Ova optužnica je uslijedila nakon što je u Službenom glasniku RS objavljen Ukaz predsjednika RS-a, u kojem piše da se odluke OHR-a više neće objavljivati u ovoj publikaciji, a time ni poštovati u RS-u.
Ukazom je navedeno i da se u RS-u više neće primjenjivati ni odluke Ustavnog suda BiH. Visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt je svojim odlukama od 1. jula poništio je oba antidejtonska zakona koje je 27. juna usvojila Narodna skupština RS-a.
Pročitajte i ovo:
Sud BiH zaprimio dopunjenu optužnicu protiv Dodika i LukićaDodik zatražio izuzeće sutkinje Suda BiH Jasmine Ćosić DedovićSud BiH zatražio od tužilaštva da dopuni optužnicu protiv Milorada Dodika Dodik podnio krivičnu prijavu protiv tužioca Tužilaštva BiH Dodik za optužnicu krivi američkog ambasadora u BiHOvim zakonima je propisano da se u Službenom glasniku RS-a neće više objavljivati odluke OHR-a i Ustavnog suda BiH, a time ni poštivati.
Schmidt je zbog poteza Skupštine RS tada posegao i za takozvanim Bonskim ovlastima i izmjenio Krivični zakon BiH. Izmjenama je propisano da će se bilo kakve radnje koje narušavaju ustavni poredak BiH tretirati kao krivično djelo.
Izmjenama je kriminalizirano nepoštovanje i neprovođenje odluka visokog predstavnika, a kazna može iznositi do pet godina zatvora.
Uprkos tome, Dodik je 9. jula potpisao sporni Ukaz nakon čega je Tužilaštvo BiH podigno optužnicu.
Tzv. Bonske ovlasti uključuju pravo OHR-a da donosi ili mijenja zakone, direktive, smjenjuje dužnosnike, nameće sankcije, osporava odluke institucija, mijenja sve ustave osim državnog kao i da uspostavlja i gasi institucije.