Srpski ministar odbrane negirao da Srbija izvozi oružje Ukrajini

Miloš Vučević

Ministar odbrane Srbije Miloš Vučević negirao je da Srbija izvozi oružje u Ukrajinu i Rusiju.

Vučević je tako u Narodnoj skupštini odgovorio na pitanje poslanika opozicije da li su tačni navodi objavljeni u ruskim medijima da je 3.500 raketa iz srpske fabrike Krušik preko Turske i Slovačke isporučeno oružanim snagama Ukrajine.

"Srbija apsolutno ne ne izvozi naoružanje ni za Ukrajinu, ni za Rusiju", rekao je Vučević i napomenuo da Srbija neće prodavati oružje učesnicima ratnih sukoba.

Ruski portal "Mash" je objavio da je navodno 3.500 komada Krušikovih raketa "M-21 GRAD" 122 mm isporučeno oružanim snagama Ukrajine.

Vučević je dodao da Srbija ima pravo da izvozi naoružanje "svima onima koji su legitimisani i legalni kao krajnji korisnici".

"Da li privatne kompanije kupuju na trećim tržištima i prodaju kompanijama u nekim drugim državama, to nije pitanje za Srbiju – to je međunarodna trgovina. Za nas to može da bude interesantno obaveštajno u smislu informacija, a ne zakonske obavezne ili regulative", rekao je Vučević.

On je dodao da namenska industrija Srbije mora da se razvija.

"Imamo pravo da izvozimo kao i svi drugi. Ne radujemo se sukobu u Ukrajini ili na bilo kom drugom ratištu. Ali, niko ne može da kazni Srbiju da ne izvozi zato što postoji sumnja gde će šta i kako da završi“, naveo je Vučević.

Pročitajte i ovo: Rat u Ukrajini puni skladišta oružja u Srbiji

Kako se navodi na ruskom portalu, kanadska firma JNJ Export Import naručila jenavodno rakete od Krušika. Sanduci su doleteli iz Srbije u Tursku gde se tranzitom, kao posrednik, bavila turska firma Arca Savunma Sanayi Ticaret.

Iz Turske je ovaj tovar otišao za Slovačku, a odatle za – Ukrajinu.

"Mash" je na svom Telegram kanalu objavio snimak na kojem se navodno vidi pretovar ovih raketa u jednom skladištu u Bratislavi.

Portal je objavio i niz dokumenata, čiju autentičnost Radio Slobodna Evropa (RSE) nije uspeo da potvrdi.

U dokumentaciji se pojavljuje i firma Sofag doo iz Beograda, koja je od Ministarstva trgovine Srbije navodno dobila dozvolu za izvoz ovog oružja.

Miroslav Aleksić, poslanik opozicione Narodne stranke, je 27. februara u parlamentu Srbije izjavio da je firma Sofag u vlasništvu kćerke Slobodana Tešića, trgovca oružjem iz Srbije koji je na crnoj listi Sjedinjenih Država i Velike Britanije zbog nelegalne trgovine oružjem sa više zemalja i davanja mita.

Vaš browser nepodržava HTML5

Ko je Slobodan Tešić, trgovac oružjem iz Srbije?

Sofag je registrovana aprila 2022. godine.

Firma JNJ Export Import je registrovana u Agenciji za privredne registre januara 2001. godine, a kao delatnost se navodi posredovanje u prodaji raznovrsnih proizvoda. Sedište firme je u Beogradu, a kao direktorka se vodi Jelena Hajduković.

Radio Slobodna Evropa se ovim povodom obratio fabrici Krušik, Ministarstvu odbrane, Ministarstvu trgovine, kompanijama JNJ Import Export i turskoj kompaniji Arca Savunma Sanayi Ticaret.

Odgovor nije stigao do zaključenja teksta.

Ovo nije prva afera u kojoj se Srbija navodi za prodaju oružja u rusko-ukrajinskom ratu. Ukrajinski avion srušio se 16. jula 2021. godine na severu Grčke, a utvrđeno je da je za Bangladeš prevozio vežbovne mine koju je srpska firma Valir kupila od državne fabrike Krušik.

Mediji su u vezu sa Valirom dovodili Slobodana Tešića, ali RSE nije mogao da potvrdi da li je ova informacija tačna.

Izvestilac UN za ljudska prava u Mijanmaru Tom Endrjuz (Tom Andrews) rekao je 22. februara da Rusija, Kina i Srbija "nastavljaju da hunti u toj zemlji isporučuju oružje koje je od vojnog puča u toj zemlji korišćeno za napade na civile". Dan posle Ministarstvo spoljnih poslova Srbije demantovalo je te navode.

Pročitajte i ovo: Gde Srbija izvozi oružje?

Međunarodna organizacija za zaštitu ljudskih prava Amnesty International (AI) saopštila je da je, kako je navela, u avgustu 2021. identifikovala oružje srpske proizvodnje u video zapisima koje su objavile naoružane grupe u afričkom regionu Sahel, u pograničnom području između Malija, Nigera i Burkine Faso.

Iz Ministarstva trgovine Srbije tada su saopštili da je krajnji korisnik oružja koje je 2020. izvezeno u Burkinu Faso bilo njeno Ministarstvo odbrane.