Vijeće Ujedinjenih nacija za ljudska prava osudilo je 24. novembra iransku represiju nad mirnim demonstrantima nakon smrti Mahse Amini i glasalo za pokretanje istrage na visokom nivou.
Najviše tijelo UN-a za ljudska prava je usvojilo rezoluciju, sa 25 glasova za, šest protiv i 16 uzdržanih. Rezolucijom je predviđeno da se formira međunarodna misija za utvrđivanje činjenica, koja će ispitati sva moguća kršenja ljudskih prava tokom protesta u Iranu.
Pročitajte i ovo: Poziv Srbiji da glasa za UN rezoluciju o IranuNakon usvajanja rezolucije u Vijeću UN za ljudska prava se začuo aplauz, pošto je postojala zabrinutost da će Iran i njegovi saveznici uspjeti da blokiraju usvajanje.
Američka ambasadorka Michele Taylor pozdravila je rezultat.
"Iranski zvaničnici neće moći anonimno da izvrše ovaj nasilni udar", rekla je Taylor.
I američki državni sekretar Antoni Blinken pozdravio je glasanje u Savjetu UN .
"Sjednica ne ostavlja nikakvu sumnju da članstvo Vijeća UN prepoznaje ozbiljnost situacije u Iranu, a misija za utvrđivanje činjenica osiguraće da oni koji su uključeni u nasilno potiskivanje iranskog naroda budu identifikovani i njihova djela dokumentovana", navodi se u saopštenju, a prenosi Rojters.
Pročitajte i ovo: Tri iranska demonstranta ubijena u rodnom mjestu Mahse AminiMisija će prikupiti dokaze o zloupotrebama tokom smrtonosnog obračuna vlasti.
Prošle subote, 19. novembra, ajatolah Ali Khamenei je obećao "kažnjavanje" za "ubistva" i vandalizam tokom protesta širom zemlje.
Protesti, koji su izbili nakon što je u pritvoru preminula 22-godišnja Amini, kako prenosi Rojters, predstavljaju jedan od najhrabrijih izazova vladajućoj iranskoj klerikalnoj eliti od dolaska na vlast i Islamske revolucij 1979. godine.
Predstavnica Teherana na sastanku u Ženevi Khadijeh Karimi ranije je optužila zapadne države da koriste Vijeće UN što je nazvala "užasavajućim i sramotnim".
Pročitajte i ovo: Preminula 22-godišnja Iranka koju je uhapsila policija za moralGlasanju je prethodila posebna sjednica koju su zatražili Njemačka i Island uz podršku 50 zemalja kako bi se razgovaralo o situaciji u Iranu, u kome već dva mjeseca traju protesti.
Pročitajte i ovo: Grupa za ljudska prava navodi da je više od 200 mrtvih u nemirima u IranuOna je uhapšena zbog navodnog kršenja strogih pravila oblačenja žena u Iranu, koja su zasnovana na islamskom šerijatskom zakonu.