Dostupni linkovi

Grupa za ljudska prava navodi da je više od 200 mrtvih u nemirima u Iranu


Protesti u Iranu
Protesti u Iranu

Iranska ljudska prava (IHR) kaže da je najmanje 201 osoba, uključujući 23 djece, ubijena u protestima širom zemlje koji su potresli Iran.

Ova grupa sa sjedištem u Oslu upozorila je da je vjerovatno još i više smrtnih slučajeva zbog "krvavog obračuna" vlasti sa demonstranatima koji su izašli na proteste zbog smrti dvadesetdvogodišnje Iranke.

IHR je 12. oktobra saopštio da je najmanje 108 ljudi ubijeno u protestima u protekle tri sedmice nakon što je Mahsa Amini umrla u policijskom pritvoru. Navodi se da je još najmanje 93 mrtvih tokom sukoba u gradu Zahedan, u jugoistočnoj provinciji Sistan, nakon prijave da je tinejdžerku silovao komandir policije u regionu Beludžistan.

Mnogi od 108 smrtnih slučajeva dogodili su se u Kurdistanu u zapadnom dijelu Irana, gdje je mlada Mahsa Amini živjela prije smrti u Teheranu.

"Međunarodna zajednica mora spriječiti dalja ubistva u Kurdistanu tako što će odmah odgovoriti", rekao je direktor IHR Mahmood Amiry-Moghaddam.

Organizacija za ljudska prava u Iranu sa sjedištem u Oslu navodi da su najmanje 92 demonstranta ubile snage sigurnosti, iako druge grupe navode brojke od 160 ili više, zajedno sa stotinama povrijeđenih i hiljadama uhapšenih.

Hidžab trese temelje Islamske Republike
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:11:27 0:00

Zloglasna moralna policija u zemlji uhapsila je Amini 13. septembra rekavši da se ne pridržava strogog obaveznog zakona o hidžabu koji primorava žene da pokrivaju kosu dok su u javnosti. Tri dana kasnije umrla je u bolnici, a svjedoci i njena porodica tvrde da je podlegla povredama nakon što je pretučena u policiji.

Zvaničnici su negirali optužbe rekavši da je umrla od bolesti koje je imala. Njena porodica kaže da je bila dobrog zdravlja prije hapšenja.

Protesti su se brzo proširili širom zemlje nakon što su zvaničnici negirali da su službenici za odijevanje odgovorni i prije nego što su sprovedene bilo kakve istrage. Viši lideri, uključujući vrhovnog vođu ajatolaha Ali Hameneija, tvrde da iza nemira stoje strani elementi.

Tvrdolinijski predsjednik Ebrahim Raisi iznio je slične optužbe i na ceremoniji 8. oktobra na Teheranskom univerzitetu povodom obilježavanja početka nove akademske godine.

Nakon što se Raisi obratio profesorima i studentima na univerzitetu Alzahra samo za žene u Teheranu, studentice su viđene na video snimku objavljenom na društvenim mrežama kako skandiraju "Raisi gubi se " i "Mula gubi se".

Iranske učenice isteruju službenika ministarstva
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:02:16 0:00

Aktuelni protesti uslijedili su nakon ljetnih nemira širom Irana zbog loših životnih uslova, nestašice vode i ekonomskih poteškoća koje su rezultat sankcija koje su Sjedinjene Države uvele Iranu zbog njegovog nuklearnog programa.

Više od 1.000 radnika petrohemijskih fabrika Bushehr i Damavand pridružilo se protestima u Iranu, koji su izbili zbog smrti Mahse Amini.

Radnici u štrajku prijavljeni su u nekoliko gradova širom zemlje poslednjih dana, posebno u oblastima sa velikim brojem Kurda gde je negodovanje javnosti u početku bilo najjače kada se proširila vijest o smrti Mahse Amini.

Iransko političko rukovodstvo održalo je krizni sastanak 9. oktobra na kojem su zvaničnici pozvali narod da sačuva nacionalno jedinstvo i suprotstavi se "neprijateljskim zavjerama" neprijatelja islamskog sistema.

Dan ranije, hakeri aktivisti prekinuli su direktan prenos državne televizije emitujući slike i poruke u znak podrške protestima.

Aktivistička grupa Edaalate Ali (Alijeva pravda) preuzela je odgovornost za napad. Na ekranu je takođe prikazana maska povezana sa kolektivom Anonimusi, koji je hakovao nekoliko iranskih vlasti posljednjih sedmica.

Preporučujemo

XS
SM
MD
LG