Rusija želi uništiti normalan život svakog europskog građanina, rekao je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski.
"[Rusija] pokušava napasti siromaštvom i političkim kaosom tamo gdje još ne može napasti projektilima", rekao je Zelenski u svom redovitom obraćanju 4. rujna.
Govorio je nekoliko sati nakon što je Rusija izvijestila da se njezin glavni plinovod prema Europi neće ponovno aktivirati kako je planirano.
Zelenski je zatražio od Brisela da hitno prebaci narednu tranšu makrofinancijske pomoći Ukrajini.
U telefonskom razgovoru s predsjednicom Europske komisije Ursulom von der Leyen, Zelenski je istakao da je "neophodno pripremiti osmu rundu sankcija protiv Rusije, uključujući zabranu viznog režima za ruske državljane".
On je objavio na Twitteru da su "koordinirali korake za ograničenje pristupa profitu Rusije od prodaje nafte i plina".
Nešto ranije je ukrajinski premijer Denis Šmihal izjavio da Kijev očekuje da dobije pet milijardi eura makrofinancijske pomoći od EU narednog tjedna radi potpore gospodarstvu i vojsci.
Europa optužuje Rusiju da koristi svoje zalihe plina za ucjenjivanje usred ukrajinskog sukoba, što Moskva poriče.
Cijene energije su skočile otkako je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu 24. veljače, a oskudne zalihe mogle bi još više povećati troškove.
Sve je veći strah da obitelji u EU ove zime neće moći priuštiti troškove grijanja.
Vlade diljem Starog kontinenta razmatraju koje mjere poduzeti za ublažavanje krize.
Njemačka, jedna od zemalja koje su najviše pogođene ruskim prekidom opskrbe, najavila je 4. rujna paket pomoći od 65 milijardi eura.
Kancelar Olaf Scholz rekao je da Rusija više nije pouzdan energetski partner.
Zastoj s Rusijom prisilio je zemlje da popune vlastite zalihe plina, pri čemu su njemačke zalihe porasle s manje od polovine u lipnju na 84 posto 4. rujna.
Europa se pokušava odvojiti od ruske energije u nastojanju da smanji sposobnost Moskve da financira rat.
Ruska državna energetska tvrtka Gazprom objavila je 2. rujna da bi plinovod Sjeverni tok 1 mogao biti zatvoren na neodređeno vrijeme.
Naftovod, koji vodi do Njemačke, bio je zatvoren tri dana zbog onoga što je Gazprom opisao kao radove na održavanju i trebao je biti ponovno otvoren.