Dostupni linkovi

Završena rasprava o izbornom zakonu, glasanje u četvrtak


Skupština Crne Gore raspravlja o izbornom zakonu, 7. septembar 2011.
Skupština Crne Gore raspravlja o izbornom zakonu, 7. septembar 2011.
Skupština Crne Gore je odložila za četvrtak glasanje o izbornom zakonu, koji je jedan od uslova za dobijanje datuma početka pregovora o članstvu zemlje u Evropskoj uniji. Dok su poslanici raspravljali o izbornom zakonu, nastavljeni su pregovori premijera Igora Lukšića i lidera opozicije o statusu srpskog jezika u obrazovnom sistemu koji je uslov opozicije da podrži izborni zakon.

U Skupštini Crne Gore je završena rasprava o izbornom zakonu koji predstavlja uslov za nastavak evropskih integracija, a da li će on biti izglasan zavisi od premijera Lukšića i lidera opozicije koji su cijeli dan praktično pregovarali o uslovu opozicije koja traži ravnopravni status srpskog jezika u obrazovnom sistemu kako bi dala neophodnu dvotrećinsku većinu za izglasavanje izbornog zakona.

Lideri opozicije su premijeru Lukšiću iznijeli par predloga u kojima je premijer pronašao neprihvatljive elemente, ali su razgovori nastavljeni u cilju pronalaženja političkog dogovora o nazivu nastavnog predmeta maternji jezik.

U parlamentu je tekla rasprava kako o izbornom zakonu koji je prihvatljiv za sve političke subjekte osim za predstavnike albanske nacionalne manjine i o opozicionom zahtjevu o statusu srpskog jezika.

Milutin Simović iz Demokratske partije socijalista i Neven Gošović iz Socijalističke narodne partije su istakli pozitivne posljedice usvajanja novog izbornog zakona.

"Da danas izglasamo izborni zakon i time svi zajedno damo doprinos za dalji evropski put Crne Gore, svi zajedno pokažemo odgovornost u odnosu na potrebu svih građana Crne Gore", kaže Simović.

"Opozicija ima interes da izborni zakon bude donesen. Svakako je krajnje vrijeme da Skupština Crne Gore izvrši svoju obavezu utvrđenu Ustavom kako bi nar edni izbori bili održani po zakonu koji je usklađen sa Ustavom", kaže Gošović.

Poslanici su nakon ovoga vrlo brzo prešli na raspravu o suštinskom problemu usvajanja izbornog zakona, a to je postizanje političkog dogovora o nastavnom predmetu maternji jezik i statusu srpskog jezika.

"Upravo to insistiranje na tačkama, zapetama i kosim linijama, na ovakvim crtama mi govori o tome da vi u stvari ne želite, ili bar mnogi od vas da se dogovorimo nego danas, uz dužno poštovanje prema pojedincima prevarite. Mnogo puta smo to doživjeli. Ne mislite valjda da bi sa naše strane bilo pametno da pristanemo još jednom. Pet je do 12 ili je minulo 12, ja vas ponovo pozivam - hajde da zadnjim naporom pokušamo da se dogovorimo", rekao je Goran Danilović iz Nove srpske demokratije.

Sudbina zemlje zavisi od potpisa

Replicirao je predsjednik parlamenta Ranko Krivokapić.

"Vama nije smetalo, ako ćemo da se varamo što je na referndumu koji niko živi nije priznao uveden srpski u Crnoj Gori, a nije bio u Srbiji. Tamo je bio srpsko hrvatski, a u Crnoj Gori srpski. Znači tim jezikom je govorilo 62 posto naroda koji se zvao crnogorski", uzvratio je Krivokapić.

Skupština prilikom rasprave o izbornom zakonu, 7. septembar 2011.
Branko Radulović iz Pokreta za promjene je pozvao premijera Lukšića da potpiše politički dogovor sa opozicijom kako bi se nastavile evropske integracije i ocjenio današnji dan ključnim za političke odnose u Crnoj Gori.

"Crna Gora može potrošiti sve ovo što je preostalo zato je ovo sudnji dan za Crnu Goru i on zavisi od jednog malog potpisa, a velikog potpisa tri opoziciona lidera i premijera Lukšića", naveo je on.

Tokom rasprave lider Pokreta za promjene Nebojša Medojević je ocjenio da je kočnica postizanju sporazuma između Vlade i opozicije predsjednik DPS-a Milo Đukanović.

"Sada se odvija ta bitka ne u redovima opozicije, mi smo to završili, ne ni u vašim poslaničkim klubovima. Neko sjedi u nekoj ladovini, pije viski i vrši pritisak. Nadam se da će onaj koji sjedi na poziciji premijera znati da je premijer Crne Gore, premijer države Crne Gore, nije premijer kartela, nije premijer porodica. On treba da donese odluku u interesu svih."

Na to je reagovao šef poslaničkog kluba DPS-a Milutin Simović.

"To je klasična zamjena teza, priča o nepovjerenju prema premijeru Crne Gore. To nije istina. Premijer je imao punu podršku od DPS i kao premijer i kao potpredsjednik DPS", kaže Simović.

Glasanje o izbornom zakonu će biti prema najavi šefa parlamenta obavljeno u četvrtak u podne, a do tada bi trebalo da premijer i opozicija postignu politički dogovor o statusu srpskog jezika u obrazovnom sistemu.
XS
SM
MD
LG