Dostupni linkovi

Sa konferencije u Banjoj Luci vlast RS pozvana da povuče nacrt zakona o 'stranim agentima'


Johann Sattler, šef Delegacije Evropske unije u BiH, 22. novembar 2023
Johann Sattler, šef Delegacije Evropske unije u BiH, 22. novembar 2023

Učesnici konferencije "Civilno društvo i mediji: Kritički glasovi pod pritiskom", koja je održana 22. novembra u Banjoj Luci, pozvali su vlast entiteta Republika Srpska da povuče nacrt zakona o tzv. stranim agentima.

Johann Sattler, šef Delegacije Evropske unije u BiH, izjavio je da bi taj zakon približio RS standardima autoritarnih režima, umjesto onima Evropske unije.

"Nacrt zakona o 'stranim agentima' predstavlja korak unazad za temeljene slobode i evropski put te ga treba povući", naglasio je Sattler.

Narodna skupština RS usvojila je 28. septembra Nacrt zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija, u javnosti poznatiji kao zakon o "stranim agentima".

Uz ostalo previđa poseban nadzor za nevladine organizacije koje se financiraju iz inozemstva, zabranu političkog djelovanja, potrebu doregistracije i slanja financijskih izvješća. Osim toga, entitetski ministar pravde moći će sudu predložiti zabranu rada.

Sattler je podsjetio da je u nedavnom Izvještaju za Bosnu i Hercegovinu, Evropska komisija označila kriminalizaciju klevete, kao i nacrt zakona o stranim agentima, glavnim koracima unazad na evropskom putu zemlje.

Dodao je i da demokratije ne postavljaju prepreke legitimnim kritičkim glasovima, jer su neophodni, ne samo za vitalnost demokratije, već i društva, pomažući im u borbi protiv korupcije i netolerancije.

Šef Misije OSCE-a u BiH Brian Aggeler podsjetio je na mišljenje Ureda OSCE-a za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) i Venecijanske komisije da vlasti RS moraju preispitati sporni zakon jer se njime krše obaveze i posvećenost BiH u pogledu ljudskih prava.

"Duboko smo razočarani što su vlasti RS odlučile da zanemare ovo mišljenje, kao i mišljenja niza drugih međunarodnih mehanizama za ljudska prava, uključujući tri specijalna izvjestitelja Ujedinjenih naroda i umjesto toga nastave sa usvajanjem ovog štetnog i regresivnog zakona", dodao je Aggeler.

Na konferenciji u Banjoj Luci učestvovali su predstavnici civilnog društva i aktivisti koji su iznijeli stavove protiv zakona, upozoravajući na ambijent u kome je sve manje prostora za kritičke glasove u RS, saopćila je Delegacija EU u BiH.

"Sada imamo etiketiranje organizacija civilnog društva kao agenata stranog uticaja. Ograničava se rad nevladinih organizacija koje prate i kritikuju rad institucija i vlasti, a s druge strane su pod pritiskom i neprofitni mediji koji su, istovremeno, udruženja građana", kazala je Ivana Korajlić, izvršna direktorica Transparency Internationala u BiH.

Ocijenila je da se radi o "strateškom pristupu vlasti da se uguši sloboda izražavanja i da se pošalje poruka da može biti javno prisutan samo način razmišljanja i djelovanja, koji propagiraju članovi vladajuće koalicije u RS.

Na konferenciji su se, također ,obratili i aktivisti civilnog društva iz Gruzije, zemlje u kojoj je pritisak javnosti nedavno primorao vlasti da odustanu od planova za uvođenje sličnih zakona, kaže se u saopćenju.

Zakon o "stranim agentima" je prošle godine najavio Milorad Dodik, proruski predsjednik RS i čelnik Saveza nezavisnih socijaldemokrata, koji je tada rekao da će se ovaj zakon temeljiti na američkim rješenjima.

Međutim, istraživanje Radija Slobodna Europa (RSE) pokazalo je da je zakon bliži ruskom zakonskom rješenju iz 2012. godine.

XS
SM
MD
LG