Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je 7. februara da ima sastanke sa liderom koalicione stranke Socijalističke partije Srbije (SPS) Ivicom Dačićem i potvrdio da su odnosi između dve stranke u krizi.
Vučić je za televiziju Pink izjavio da ne misli da su novi izbori rešenje. "Jer imamo mnogo problema da rešimo", rekao je Vučić.
Dva koaliciona partnera, Srpska napredna stranka (SNS) i Socijalistička partija Srbije (SPS), koji čine okosnicu vlasti u Srbiji iznenada su ušli u nestabilne odnose.
Nakon kritika na račun SPS od strane Vučića i zvaničnika SNS, pojedini ministri najveće vladajuće stranke zatražili su od predsednika Srbije vanredne izbore.
Vučić je za Pink dodao i da se odluke neće donositi preko noći i da će se sa Ivicom Dačićem sastati i 8. februara.
"A da li imam puno poverenje (u SPS), lično ga nemam, ali ne bih to zasnivao na ličnim odnosima. Država je važnija od ličnih odnosa. Ali sada znamo da u teškim vremenima možemo da se oslonimo samo na sebe", rekao je Vučić.
Vučić je pomenuo i da postoji mogućnost pravljenja neke druge većine u Skupštini, ne precizirajući ko bi je napravio. "Ali nemojte od nas da očekujete da se tome ne suprotstavimo", dodao je on.
Vučić je izjavio i da na političkoj sceni "svi vole da glume žrtve".
On je objasnio da je tokom sednice Skupštine Srbije Briselski sporazum pomenut u negativnom kontekstu oko 200 puta, a da je on pominjan kao krivac.
"A nijednom onaj koji ga je potpisao (Ivica Dačić). Ja nemam problem sa tim ni kada ćutite. Ja se ne skrivam", rekao je Vučić.
On je dodao i da SNS ne traži da neko preuzme krivicu, već da bude fer.
"Uvek sam preuzimao odgovornost. Bio gromobran, štitio i one koji to nisu zaslužili. Uvek sam se ponašao i više nego fer. Ako očekujete da ću nešto loše da kažem o SPS ili onima koji su nas napustili - od nas neće čuti nijednu ružnu reč", rekao je on.
Kritika opozicije zbog Kosova
Predsednik Srbije je, komentarišući kritike opozicije na posebnoj sednici Skupštine o Kosovu 2. i 3. februara, rekao da su pojedinci planirali upad u Skupštinu. On nije precizirao o kome je reč.
"Mene je iznenadilo što sam video da je bilo pripremano...()...Video sam kako je ceo performans bio isplaniran. Da mene optuže za izdaju, a da mi ne pruže priliku da odgovorim. I onda da izazovu incident, sa namerom da se upadnu u Skupštinu. Nisu očekivali da će neko da bude dovoljan uporan, ali i dovoljno miran da sedi na svom mestu, da sve to istrpi i nastavi da govori", rekao je on.
Tokom sednice je u nekoliko navrata došlo do eskalacije odnosa, a u jednom trenutku i do koškanja između poslanika vladajuće SNS i opozicije. Desno orijentisane stranke optužile su Vučića za "kapitulaciju države".
Na sednici je drugog dana ipak izglasan izveštaj o dijalogu sa bivšom pokrajinom Kosovo, za period od septembra 2022. do januara 2023. godine.
Vučić je naveo 7. februara i da je tokom sednice izgovoreno mnogo laži, a da je ona pokazatelj "sa koliko ćemo problema da se suočimo u budućnosti".
On je ponovio da je politika SNS da na racionalan način sagledaju situaciju na Kosovu i sačuvaju mir.
'Očekujem eskalaciju u Ukrajini'
Predsednik Srbije je izjavio i da očekuje eskalaciju sukoba u Ukrajini.
On je naveo da, nakon odluke zapada da pošalje tenkove Ukrajini, očekuje i odluku o slanju F16 aviona.
"I to će onda dovesti do potpuno nekontrolisane eskalacije sukoba. Očekujem mnogo loših vesti koje će uticati i na naše živote. I zato očekujem da sve ove uže interese ostavimo po strani", poručio je Vučić.
Srbija, iako je kandidat za članstvo u EU, odbija da uvede sankcije Rusiji, uprkos pozivima zapadnih zvaničnika. Zvaničan Beograd to pravda ekonomskim interesima, pre svega zavisnošću od ruskog gasa.
Rusija je i među državama koje ne priznaju nezavisnost Kosova i blokiraju članstvo te države u međunarodnim institucijama.