Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je izjavio da je oslobađajuća presuda u slučaju ubistva novinara Slavka Ćuruvije "užasna poruka za pravosudni sistem".
"Mislim da je to jedna velika nepravda i užasno loša stvar za našu zemlju, i užasno loša poruka za svakoga ko se bavi tim poslom u našoj zemlji, užasno loša poruka za naš pravni sistem", rekao je Vučić 5. februara na televiziji Hepi.
Apelacioni sud u Beogradu objavio je 2. februara da je preinačio prvostepenu presudu Posebnog odeljenja za organizovani kriminal Višeg suda u Beogradu i oslobodio četvoricu optuženih za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije 11. aprila 1999 - Radomira Markovića, Milana Radonjića, Ratka Romića i Miroslava Kuraka.
Oslobađajuća presuda izazvala je oštre reakcije novinarskih udruženja i dela opozicije.
"Čovek je ubijen na zločinački način, i posao države je bio da zločince otkrije i kazni", rekao je Vučić, dodajući da su tužilaštvo i policija "svoj posao kao državni organi uradili".
Vučić je rekao da "neće da vodi hajku protiv sudija" i odbacio optužbe da on ima uticaj na pravosuđe.
"Pravosuđe je nezavisno, ne poznajem nijednog od tih sudija", rekao je on.
Ocenio je i da nakon presude Apelacionog suda, Vrhovni kasacioni sud "neće moći da vrati pravdu u potpunosti".
"Oni ne mogu da osude oslobođene ljude. Ne može da se dva puta sudi o istoj stvari. Nisam srećan zbog toga, ali tako je", dodao je.
Vučić je 1999. godine u vreme ubistva Slavka Ćuruvije bio ministar informisanja.
Oslobađajuća presuda za ubistvo Ćuruvije je naišla na oštre reakcije i međunarodnih organizacija. Misija Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju saopštila je da odluka Apelacionog suda "otvara ozbiljna pitanja u vezi vladavine prava" u Srbiji.
'Dinar je jedina valuta na Kosovu'
Reagujući na odluku Kosova da ukine dinar, Vučić je izjavio da je dinar "jedina legalna valuta" na Kosovu.
"Sve druge su ilegalne. Kosovo ne može da dobije dozvolu za evro jer ne postoji nijedan papir za to, nema ništa", rekao je on. Dodao je da se Srbija "bori" da Srbima na Kosovu dostavi novac.
Na Kosovu su tenzije podignute nakon odluke Centralne banke Kosova da od 1. februara jedina valuta za platni promet bude evro, što znači ukidanje srpskog dinara.
Dinari su na Kosovo do sada stizali iz Srbije putem Narodne banke Srbije, koja ima trezor u Leposaviću, opštini sa srpskom većinom na severu Kosova.
Dinare su do sada koristile Banka Poštanske štedionice, NLB Komercijalna banka, te Javno preduzeće Pošta Srbije.
Ova oduka Kosova naišla je oštro protivljenje Beograda, dok je međunarodna zajednica zatražila od vlasti u Prištini njeno odlaganje.
Vučić se zahvalio "Evropljanima i Amerikancima što neće nestabilnost", ocenjujući da se premijeru Kosova Aljbinu (Albin) Kurti "žuri" da sprovede svoje odluke.
Osvrćući se na današnji zahtev koji je Srbija uputila da Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija održi hitnu sednicu o Kosovu, Vučić je izjavio da "ne veruje" da će sednica biti odobrena, te da čeka odgovor u narednim danima.
Vučić je ocenio da zapadne zemlje tvrde da je Kosovo nezavisna država, ali da ih on onda pita zašto se vode pregovori sa Beogradom.
Vučić je izneo optužbe da kritike iz izveštaja međunarodnih organizacija o stanju demokratije i neregularnostima na izborima održanim 17. decembra, imaju za cilj "slabljenje pozicije Srbije" u pregovorima sa Kosovom.
Vladi Srbije je poručio da sasluša preporuke Kancelarije OEBS-a za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) nakon glasanja 17. decembra i da ih pozove u posmatračku misiju za predstojeće lokalne izbore.
Ne imenujući o kojim državama je reč i ne iznoseći dokaze, Vučić je izjavio i da je došao u posed dokumenata koje su "dve spoljne službe spremile za svoja ministarstva spoljnih poslova".
"Gde se kaže da je Srbija problem jer ne priznaje Kosovo, tolerantna je prema Dodiku i da je poligon sa kojeg ruski mediji mogu da se obrate", naveo je Vučić, dodajući da se u nastavku dokumenata navodi da moraju da se "bore protiv toga, ne bi li urušili poverenje naroda u Vučića i vlast".
Komentarišući sudski proces protiv Milorada Dodika za neizvršavanje odluka visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini koji je otpočeo danas, Vučić je upitao "čemu sad ovaj cirkus sa suđenjem".
"Ne razumem smisao", rekao je, dodajući da "neće da se meša" u unutrašnja pitanja BiH.
Dodik je optužen je da je kao predsednik bosanskohercegovačkog entiteta RS potpisao ukaze o proglašenju važećim dva zakona, koja je ranije poništio visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt.