Dostupni linkovi

Slijede novi pritisci na Srbiju oko sankcija Rusiji, tvrdi Vučić


Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, 10. jula 2023
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, 10. jula 2023

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u petak, 18. augusta, da će se Srbija suočiti sa brojnim problemima zbog neuvođenja sankcija Rusiji, a nakon što je ta zemlja u februaru prošle godine počela rat u Ukrajini.

"Situacija u Ukrajini je takva da je jasno da na bojnom polju Rusiju ne mogu lako pobediti, te da će zato pritisci na Srbiju biti još jači. Setite se da nijedan metak nismo izvezli u Rusiju, a sada se sve to nastavlja", kazao je Vučić u programu Radio-televiziju Srbije (RTS).

Usprkos pozivima Zapada, Srbija nije uvela sankcije Rusiji zbog invazije na Ukrajinu i sa Rusijom održava bilateralnu suradnju.

Vučić je kazao da krajem augusta i u septembru očekuje "najteže pritiske do sada", dodajući da će Srbija pokušati da očuva svoju poziciju.

"Pred nama je najteži period, biće veća gužva nego ikada. Očekujem da će se mnogo toga rešavati u narednih mesec dana. Daćemo sve od sebe da nastavimo da vodimo politiku kakvu vodimo", rekao je.

Upitan da li bi Srbija mogla da bude izolirana ukoliko ne uvede sankcije, Vučić je kazao da te priče "sluša već deset godina", kada god se Srbija "suprotstavi nečemu sa Zapada".

"Srbija nikada nije izolovana, niti možete da je izolujete, jer vodimo ozbiljnu, odgovornu i pametnu politiku i to su gluposti", rekao je on.

Srbija je od 2012. kandidat za članstvo u Evropskoj uniji (EU), ali zaostaje u usklađivanju vanjske i sigurnosne politike sa EU u odnosu na druge zemlje kandidate sa Zapadnog Balkana.

Iako je podržala teritorijalni integritet Ukrajine, Srbija se nije priključila nijednom paketu sankcija koje je EU uvela protiv Rusije od početka agresije na Ukrajinu u frebruaru prošle godine.

Vučić je za RTS komentirao i situaciju u Bosni i Hercegovini, ocjenjujući teškom situaciju nakon kako je podizanja optužnice protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i direktora Službenog glasnika tog bosanskohercegovačkog entiteta Miloša Lukića.

Vučić je ove optužnice Tužilaštva BiH nazvao"neprimjerenim i neodgovornim optužnim akatima".


"Sve što su 30 godina neki ćutali sad je otprilike vreme za obračun sa RS. Vi se samo pitajte - a gde mislite da vas to vodi. Šta očekujete da se desi na kraju - da RS pristane na samouništenje, na samoukidanje", kazao je Vučić za RTS.

Tužilaštvo BiH podignulo je 11. augusta optužnicu protiv predsjednika RS i direktora Službenog glasnika tog entiteta koji se terete za kazneno djelo neizvršavanje odluka visokog predstavnika Bosne i Hercegovine.

Tužilaštvo BiH je 9. jula formiralo tim od tri tužitelja nakon što je u Službenom glasniku RS objavljen ukaz predsjednika bh. entiteta u vezi s nepoštovanjem odluka visokog predstavnika.

U ukazu, koji je objavljen istog dana, navodi se da se odluke Ureda visokog predstavnika u BiH više ne objavljuju, time i ne poštuju, u tom bh. entitetu, kao i da se odluke Ustavnog suda BiH više neće primjenjivati na teritoriji tog bh. entiteta.

Zvaničnici RS-a na čelu s Dodikom osporavaju legitimitet visokog predstavnika jer su se njegovom zvaničnom imenovanju u Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda protivile Kina i Rusija. Druge zemlje su rekle da za to nije ni bilo potrebe.

Visoke predstavnike imenuje Vijeće za provedbu mira u BiH.

Visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt je svojim odlukama od 1. jula u potpunosti obustavio kompletan zakonodavni postupak u vezi a antidejtonskim potezima Narodne Skupštine RS-a i usvajanjem dvije pomenute odluke.

Istog dana Schmidt je kriminalizirao nepoštovanje odluka visokog predstavnika, na šta su se oglušile iz Vlade RS-a.

XS
SM
MD
LG