Ministrica vanjskih poslova Bosne i Hercegovine (BiH) Bisera Turković pozvala je 29. juna u obraćanju Vijeću sigurnosti Ujedinjenih nacija (UN) na podršku izboru novog visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta.
Ona je navela kako BiH nije spremna za zatvaranje Ureda visokog predstavnika.
"Bosna i Hercegovina jedva čeka dan kada će se zatvoriti Ured visokog predstavnika, ali nažalost taj dan još nije stigao. Iako vidimo napredak u određenim oblastima, moramo još puno toga uraditi", rekla je Turković tokom rasprave o ostavci visokog predstavnika Valentina Incka i izboru Christiana Schmidta za novog predstavnika.
"Ne možemo dovoljno naglasiti važnost visokog predstavnika i njegove uloge provedbi Dejtonskog mirovnog sporazuma u BiH. Proces prenosa odgovornosti na izabrane zvaničnike BiH je važan, ali to se mora uraditi u pravo vrijeme kada se zadovolje dogovoreni preduslovi", kazala je Turković.
Turković se Vijeću sigurnosti obratila nakon protivljenja predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Milorada Dodika, koji je uči sjednice 29. juna poslao pismo predsjedavajućem Vijećem sigurnosti, navodeći kako Turković "nema ovlaštenje da se obrati na sjednici ovog tijela UN-a".
Dodik se protivi i izboru Schmidta za novog visokog predstavnika.
"Neki političari smatraju da je bolje da se suprotstave i samom visokom predstavniku i to je nažalost tako, ali naša pažnja mora biti usmjerena na stvaranje uprave koja može zadovoljiti potrebe svojih građana", poručila je Turković u govoru pred Vijećem sigurnosti.
Ona je navela i da je izuzetno je važno da OHR nastavi sa djelovanjem, s građanima i institucijama BiH i međunarodnom zajednicom čime se, kako je rekla, sigurava napredak BiH.
"Kolektivna imunizacija BiH, bh. političkog pravnog sistema nije još završena. Ako obustavimo potupak, onda ćemo raditi ono što smo radili 25 godina. Izlažemo se velikom riziku nove infekcije i mogućem opasnom stanju koje nećemo moći sami zaustaviti", poručila je Turković.
Rusija protiv imenovanja Schmidta
Ruski ambasador u UN Vasily Nebenzya izjavio je nakon obraćanja ministrice Turković kako "ona nema zakonito pravo da govori u ime sva tri naroda u BiH pred Savjetom bezbjednosti, već da je iznijela lično mišljenje".
"Dobili smo pismo od predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Milorada Dodika u kojem se navodi da nemate zakonito pravo da govorite u ime svih strana", rekao je Nebenzya.
Na pitanje Turkovićeve da li njegove izjave odražavaju stav Rusije, ruski ambasador je rekao "da su sve to stavovi Ruske Federacije i ruskog predsjednika Vladimira Putina".
Nebenzya je u govoru na sjednici ponovio kako Rusija nije saglasna sa imenovanjem Schmidta za novog visokog predstavnika.
"Imenovanje nije legitimno, niti ima političku podršku za održavanje mira. Uvijek smo spremni razgovarati o pronalasku rješenja, ali ovo je pokušaj da se izabere kandidat za visokog predstavnika bez podrške Vijeća sigurnosti i jedne strane u BiH, čime on ne bi imao legitimitet", rekao je on.
SAD: Imenovanje Schmidta zatvoreno pitanje
Predstavnik Sjedninjenih Američkih Država u Vijeću sigurnosti Ričard Mils naglasio je na sjednici da je BiH trenutno u miru, ali da njenu stabilnost ne treba uzimati zdravo za gotovo.
Mils je podsjetio je da su svi članovi u Upravnom odboru Savjeta za sprovođenje mira, osim Moskve, podržali imenovanje Šmita, te ponovio da za to nije potrebno da sve članice budu saglasne i da Vijeće sigurnosti UN ne mora da potvrdi njegovo imenovanje.
Prema njegovim riječima, imenovanje Šmita je "zatvoreno pitanje".
Mils je naveo da nacionalna retorika i dalje postoji i da ometa put ka pomirenju u BiH, uz napomenu da Vašington podržava Dejtonski sporazum i da "nove granice na Balkanu nisu opcija".
Kina: Ne miješati se pitanja drugih zemalja
Kineski ambasador u UN Geng Šuang rekao je na sjednici da "niko ne treba da se miješa u unutrašnja pitanja drugih zemalja, uključujući i ona koja se tiču BiH".
On dodao da je Kina oduvijek poštovala suverenitet, nezavisnost i teritorijalni integritet BiH.
Geng je pozvao političke strane u BiH da grade političko razumijevanje, te pozvao i druge zemlje da pomognu u tome.
Valentin Incko podnio je 27. maja ostavku na mjesto visokog predstavnika u BiH, a na toj poziciji bio je od 2009. godine.
Istog dana je Upravni odbor Vijeća za implementaciju mira (PIC) u BiH donio odluku da tu funkciju 1. avgusta ove godine preuzme njemački diplomata Christian Schmidt. Ruska Federacija se nije složila sa ovom odlukom.
Visoki predstavnik za BiH je međunarodni predstavnik UN-a koji nadgleda i koordinira sprovođenje civilnih aspekata Dejtonskog mirovnog sporazuma. On je konačni je tumač Aneksa 10 (Sporazum o civilnom sprovođenju) Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH.
Visokog predstavnika imenuje Vijeće sigurnosti UN-a svojom rezolucijom, a po preporuci Vijeća za provođenje mira.