Lideri parlamentarnih političkih partija u Severnoj Makedoniji nisu se dogovorili oko ustavnih promena kojima bi se ispunio uslov za nastavak pregovora sa EU.
Vlast je zadovoljna što su lideri ipak seli za sto, dok opozicija smatra da vlast ne sluša stvarne probleme građana i traži vanredne izbore.
Posle četiri sata razgovora u parlamentu, sastanak lidera političkih partija koji imaju poslanike završen je bez konsenzusa o ustavnim promenama koje treba da omoguće da Bugari i druge nacionalnosti budu uključeni u Ustav.
To je uslov za nastavak pregovora sa EU kada završi prva faza skrininga. Premijer Severne Makedonije Dimitar Kovačevski, koji je sazvao ovaj sastanak, kaže da je on protekao u pozitivnoj atmosferi dijaloga, ali bez zajedničkih zaključaka.
"Nije vreme za podele, od toga niko nema koristi. Sada je pravi trenutak da iskoristimo priliku i punim kapacitetom realizujemo zacrtani cilj. Zato sam spomenuo da bi bilo dobro da se osnuje poslanička grupa za evropske reforme koja bi, na osnovu izveštaja Komisije i skrininga, obezbedila da se reforme u vezi sa EU ne blokiraju i da se pregovori ne odlažu", rekao je, između ostalog, Kovačevski.
Lider opozicije Hristijan Mickoski optužio je posle sastanka vlast da ne sluša stvarne probleme građana, poput inflacije, i da želi da defokusira javnost nametanjem teme ustavnih amandmana. I pre sastanka davao je izjave da neće dopustiti promene u Ustavu.
"Ono što mogu da zaključim, a evo i ostalih predsednika političkih partija koje su deo naše koalicije, jeste da većina nema većinu za ustavne amandmane i na osnovu ovog zaključka logičan sled događaja je da da se raspusti parlament, da formiramo tehničku vladu i idemo na vanredne parlamentarne izbore", rekao je Mickoski.
On je dodao da su na sastanku podržali predlog lidera Demokratske unije Pavla Trajanova da se od bugarske vlade traži priznanje makedonske manjine u Bugarskoj, ali ni o tome nije bilo konsenzusa.
Za menjanje Ustava potrebno je da glasa 80 poslanika i to je uslov koji su prihvatile Bugarska i Severna Makedonija kao deo francuskog predloga da se ukine bugarski veto i deblokira početak pristupnih pregovora Severne Makedonije sa Evropskom unijom.
Vladajuća koalicija u Parlamentu, koju čine SDSM, DUI, DPA i Alternativa, ima ukupno 64 poslanika. Opoziciona VMRO-DPMNE ima 38 poslanika, Savez za Albance 8 poslanika, Besa ima 4, Levica 2. I Levica je najavila da neće prisustvovati sastanku rukovodstva.
Prethodno je predsednik države Stevo Pendarovski apelovao da se ne žuri sa procesom ustavnih amandmana da bi se Bugari uključili u Preambulu.
Prema njegovim rečima, ostalo je još 14 meseci do završetka procesa skrininga sa EU i kaže da u tom periodu stvari treba detektovati i korigovati u smislu neophodnih reformi.
"Kada se taj proces privede kraju, onda da vidimo da li imamo neophodnu dvotrećinsku većinu", rekao je Pendarovski.
Bugarska je pre nekoliko meseci ukinula veto za početak pregovora sa EU nakon prihvatanja francuskog predloga.
U julu ove godine dokument je odobrio severnomakedonski parlament, što podrazumeva uključivanje Bugara u Preambulu Ustava, ali i borbu protiv govora mržnje, reviziju udžbenika istorije i garancije da zemlja nema teritorijalne pretenzije.