Dostupni linkovi

Uoči protesta u Podgorici pozivi na hladne glave i dijalog


Ulice Podgorice nakon prekida protesta, ilustrativna fotografija
Ulice Podgorice nakon prekida protesta, ilustrativna fotografija

U atmosferi sve oštrije polarizacije između onoga što su kategorični zahtjevi Demokratskog fronta, uoči sjutrašnjih (subota, 24. oktobar) protesta u Podgorici, i rezolutnog odbijanja vlasti da ih prihvati, URA, DEMOS i demokrate izlazak iz narastajuće krize vide u hitnom dijalogu opozicije i vladajućeg DPS-a, uz posredovanje Evropske unije, o uslovima za održavanje slobodnih i demokratskih izbora. Prema onome što su prve reakcije, vlasti su otvorene za tu inicijativu, dok iz Evropske komisije poručuju kako sve treba riješiti dogovorom u parlamentu.

Ističući kako je Crnoj Gori potreban hitan dijalog, lideri građanskog pokreta URA, DEMOS-ai Demokratske Crne Gore, Žarko Rakčević, Miodrag Lekić i Aleksa Bečić, pozvali su vladajuću Demokratsku partiju socijalista (DPS) na dogovor o uslovima za održavanje slobodnih i demokratskih izbora, uz posredovanje EU. U suprotnom pozvaće na bojkot institucija i masovne građanske demonstracije. U zajedničkom saopštenju, ta tri opoziciona subjekta, uoči sjutrašnjeg protesta Demokratskog fronta, apeluju na hladne glave i pozivaju organizatore,vlast i građane da daju doprinos mirnom okupljanju. Visoki funkcioner URA-e Rade Bojović u izjavi za Radio Slobodna Evropa, kaže:

“Crnoj Gori je potrebna stabilnost, potreban je mir, potreban je politički dijalog, potrebni su razgovori i institucionalni i vaninstitucionalni, koji u konačnom treba da dovedu do slobodnih, poštenih i fer izbora. U suprotnom opozicija nema razloga da na takvim izborima učestvuje. Vlast ima šansu da se konačno urazumi, da počne da se ponaša na način koji će Crnoj Gori da omogući, ne samo izlaz iz političke krize nego dodatni demokratski iskorak i razvoj, imajući u vidu činjenicu da smo mi kandidati za učlanjenje u EU i kandidati za učlanjenje u NATO alijansu.“

Na tu inicijativu, sudeći po brojnim komentarima na crnogorskim portalima, dobar dio javnosti reagovao je sa olakšanjem uvidjevši u njoj najbezbolniji način da Crna Gora izađe iz sve teže situacije i političko-institucionalne krize u kojoj se nalazi. Da je inicijativa realna pokazali su prvi pozitivni signali visokih državnih predstavnika. Najprije je reagovao potpredsjednik Vlade Duško Marković, koji je gostovao u centralnom dnevniku Televizije Vijesti u četvrtak uveče.

“Odmah da kažem da pozdravljamo takav pristup i ova Vlada je za politički dijalog. Ne prihvatajući zahtjev za ostavku mi smo rekli da pozivamo na politički dijalog oko svih otvorenih pitanja.“

Voditelj: A šta je sa posredovanjem EU u tom dijalogu?

„Kao političar, kao građanin i kao Crnogorac mislim da to mi možemo sami riješiti,imamo taj kapacitet, što smo pokazali u neposrednoj prošlosti. Vjerujem da ćemo imati snage da bez ičijeg posredovanja u Crnoj Goru rješavamo političke razlike. Ako za to ne budemo sposobni onda će nam sigurno neko drugi pomagati.“

Dva sata kasnije na isto pitanje odgovarao je premijer Milo Đukanović u emisiji Javnog servisa.

“Ja sam duboko uvjeren da postoji većina ozbiljnih i odgovornih političkih subjekata na crnogorskoj političkoj sceni,prije svega na parlamentarnoj sceni, koji su spremni da razgovaramo, da vidimo šta je to sporno, kako to možemo da otklonimo i kako da stvorimo uslove za fer izbore i za izbor jedne potpuno legitimne, kredibilne i funkcionalne vlasti nakon tih izbora.“

U međuvremenu oglasila se Evropska komisija poručujući kako svako rješenje političke situacije treba da dodje iz Crne Gore, bez posredovanja sa strane.

„Stoga, sve političke partije treba da se konstruktivno uključe u inicjativu koju je pokrenuopredsjednik Parlamenta sa namjerom da se nađe put naprijed“, navodi se u odgovoru EK koji je listu Vijesti saopštila portparolka Maja Kocijančić.

Sa druge strane, u Demokratskom frontu obavljaju posljednje pripreme pred, kako su ga najavili, mirni i demokratski pritisak na Đukanovićevu vladu da podnese ostavku i omogući organizovanje slobodnih i fer izbora. Jedan od čelnika Milan Knežević pozvao je opozicione kolege da im se pridruže.

“Želim da se obratim direktno Aleksi Bečiću, Miodragu Lekiću i Žarku Rakčeviću da sjutra veče, zajedno sa nama, budu u prvim opozicionim redovima. Socijalistička Narodna Partija i njen lider Srđan Milić, uputili su jasan stav da će biti zajedno sa nama. Da mirno, dostajanstveno, ispred desetina hiljada građanakoje očekujemo sjutra, izvršimo legitiman pritisak.“

Rade Bojović pak poručuje:

„Što se tiče Građanskog pokreta URE, mi smo decidno protivnici učešća na ovim protestima, nemamo dileme oko političkog karaktera protesta. Njegovi organizatori su po mom sudu najgori dio crnogorske opozicije, onaj dio čije su osnovne političke poruke svedene na obični populizam, socijalnu demagogiju i politiku koju bih i dalje okarakterisao kao velikosrpsku i proputinovsku.“

Posljednji apel pred sjutrašnji protest stigao je od predsjednika države Filipa Vujanovića koji se zalaže za hitan dijalog u cilju prevazilaženju razlika.

“Očekujem da će sjutra svi subjekti protesta biti u funkciji afirmacije onoga što je demokratski sadržaj protesta. Taj protest, kao što se i od organizatora najavljuje, koji odgovaraju za protest, treba da bude miran i demokratski. Mislim da je dijalog hitan dijalog je svakako način da se prevaziđu razlike.“

XS
SM
MD
LG