Njemačka je kategorički odbacila pravni postupak koji je pokrenula Nikaragva da olakšava genocid pružajući podršku Izraelu u ratu u Pojasu Gaze.
"Ove optužbe su potpuno bez pravnog ili činjeničnog osnova", rekla je 9. aprila u Hagu Tania von Uslar-Gleichen, šefica njemačke delegacije pri Međunarodnom sudu pravde (ICJ).
Von Uslar-Gleichen je rekla da Njemačka nije prekršila ni konvenciju o genocidu ni međunarodno humanitarno pravo.
"Postupci Njemačke u ovom sukobu čvrsto su ukorijenjeni u međunarodnom pravu", rekla je ona.
U svojoj prijavi ICJ-u 1. marta Nikaragva je navela da pružanjem političke, finansijske i vojne podrške Izraelu i ukidanjem pomoći za UN-ovu palestinsku humanitarnu agenciju UNRWA, "Njemačka pomaže u izvršenju genocida i, u svakom slučaju, nije uspjela u svojoj obavezi da učini sve što je moguće da se spriječi počinjenje genocida."
Njemačka je optužila Nikaragvu da daje lažne tvrdnje, insistirajući da ona uglavnom isporučuje opće naoružanje, a ne oružje koje se može koristiti u borbi. Od oktobra 2023. godine izdate su samo četiri dozvole za izvoz oružja za municiju za obuku i za podmornicu, navodi se.
Nakon posljednjeg dana usmene rasprave 9. aprila, 16 sudija će razmotriti hitnu molbu Nikaragve. Nikaragva poziva na hitno zaustavljanje isporuka oružja Izraelu i nastavak davanja doprinosa UNRWA-i.
Očekuje se da će ICJ donijeti prvu odluku u roku od dvije sedmice.
Obraćajući se sudu, Von Uslar-Gleichen je rekla da je Njemačka potvrdila pravo Izraela na samoodbranu nakon napada palelestinskog Hamasa, koji SAD i Evropska unija smatraju terorističkim, na Izrael 7. oktobra.
Njemačka je takođe djelovala kako bi osigurala prava i zaštitu civilnog stanovništva tog područja, navela je šefica njemačke delegacije pri ICJ.