Dostupni linkovi

Velika Britanija i EU razmatraju održavanje prvog bilateralnog samita nakon Brexita


Britanski premijer Keir Starmer, London, 16. jula 2024.
Britanski premijer Keir Starmer, London, 16. jula 2024.

U sklopu nastojanja novoizabrane laburističke vlade da obnovi odnose s Briselom, Velika Britanija i Evropska unija (EU) razmatraju održavanje prvog bilateralnog samita nakon Brexita.

Novi britanski premijer Keir Starmer, koji će biti domaćin sastanka Evropske političke zajednice u britanskoj palači Blenheim 18. jula, želi uspostaviti odbrambeni pakt i ublažiti određene trgovinske tenzije s Briselom.

S druge strane, lideri EU poručuju da su "otvoreni" u pogledu razvijanja budućih odnosa s Londonom, ali da prvobitni sporazum o Brexitu nije otvoren za ponovne pregovore, pišu svjetski mediji.

Prvi razgovori nakon izbora u Britaniji

Najviši zvaničnici Britanije i Evropske unije održali su prve razgovore u Briselu dok nova laburistička vlada želi da "resetuje" veze nakon Brexita.

Premijer Keir Starmer, koji je osvojio ogromnu većinu na izborima ovog mjeseca, obećao je da će okrenuti novu stranicu s EU nakon Brexita i višegodišnjih tenzija pod prethodnom konzervativnom vladom, ističe agencija France-Presse (AFP).

U prvom koraku, novi britanski ministar za odnose s EU Nick Thomas-Symonds posjetio je u ponedjeljak Brisel na uvodnom sastanku s Marošem Šefčovičem, potpredsjednikom Evropske komisije koji vodi odnose s Velikom Britanijom.

"Dok radimo na resetovanju odnosa, razgovarali smo o jačanju sigurnosti i ekonomske saradnje, kako bismo stvorili sigurniju i prosperitetniju Evropu", napisao je Thomas-Symonds na X.

Šefčović je sastanak opisao kao konstruktivan i rekao da se "raduje saradnji".

Novi britanski premijer obećao je da će smanjiti trgovinska trenja s EU i uspostaviti bliže sigurnosne aranžmane. Međutim, dodaje AFP, Starmer je također uporan da njegova vlada nikada neće poništiti Brexit niti će nastojati da bude dio jedinstvenog evropskog tržišta.

EU je saopštila da je spremna razmotriti prijedloge Londona za poboljšanje odnosa, ali nije spremna da ponovo otvori mukotrpno dogovorene sporazume koji su zapečatili izlazak Britanije iz bloka.

Starmer, koji je svoju premijersku funkciju započeo odlaskom na samit NATO-a u Vašingtonu prošle sedmice, ugostit će lidere iz cijele Evrope na sastanku u britanskoj palači Blenheim u četvrtak, 18. jula gdje bi na nizu sastanaka trebao da iznese svoje ideje o poboljšanju odnosa s Briselom.

Samit u narednim mjesecima

Zvaničnici EU i Britanije potvrdili su da u sklopu napora za obnavljanjem bilateralnih odnosa razmatraju održavanje samita u narednim mjesecima, napisao je The Financial Times napominjući da EU redovno održava takve samite sa trećim zemljama kao što su Indija i Kina.

Starmer će, prema pisanju londonskog lista, nastaviti svoje napore da ponovo pozicionira Britaniju na svjetskoj sceni u četvrtak kada će biti domaćin sastanka gotovo 50 evropskih lidera u Blenheim Palaceu, rodnom mjestu Winstona Churchilla.

Jednodnevni sastanak Evropske političke zajednice, grupe članica EU i drugih evropskih zemalja, dao bi Starmeru priliku za održi brze sastanke s nekoliko lidera, ukazuje list pozivajući se na izjavu neimenovanog britanskog zvaničnika.

Očekuje se da će na marginama tog sastanka biti riječi o ideji održavanja bilateralnog samita, naglasio je Financial Times, dodajući da su obje strane upozorile da je plan u ranoj fazi.

U prvim danima svog premijerskog mandata, Starmer je nagovijestio svoje planove za ponovno angažovanje s briselskim institucijama. On želi uspostaviti široki obrambeni i sigurnosni pakt i ublažiti trgovinske tenzije u područjima kao što su poljoprivredna dobra.

EU nije imala formalni samit sa Velikom Britanijom otkako je napustila blok 2020. godine, napisao je list naglasivši da se, umjesto toga, saradnja sprovodi kroz tehničke komitete uspostavljene u okviru njihovog bilateralnog trgovinskog sporazuma.

Klaus Welle, bivši generalni sekretar Evropskog parlamenta, rekao je da bi Brisel pozdravio "pošten pokušaj" da se obnove odnosi.

Ali on je rekao da to isključuje povratak "u situaciju kakva je postojala u vrijeme pregovora ili u situaciju 'biraj i biraj'", misleći na ranu težnju Velike Britanije da može "birati" samo određene dijelove evropske politike u trgovinskim aranžmanima nakon Brexita.

'Otvorenost' evropskih lidera

Evropski lideri kažu da su "otvoreni" u pogledu obnavljanja odnosa sa Britanijom i ne isključuju mogućnost održavanja bilateralnog sastanka u budućnosti, rekao je visoki zvaničnik EU uoči sastanka evropskih lidera u Oksfordširu 18. jula.

Ali, prenosi The Guardian, oni su naznačili da očekuju ponudu iz Londona o pitanjima kao što su na primjer, mobilnost mladih.

Namjera laburističke vlade da preoblikuje odnos neće biti na zvaničnom dnevnom redu Evropske političke zajednice u palači Blenheim, ali se očekuje da će Keir Starmer o tome razgovarati na dvije bilateralne konferencije, jednom sa irskim premijerom Simonom Harrisom i drugi sa francuskim predsednikom Emmanuelom Makronom u četvrtak u Oksfordširu.

"Otvoreni smo da vidimo šta se može postići. Imamo jasne zahtjeve kada je u pitanju mobilnost mladih, kada su u pitanju građani i mislim da bismo cijenili više koordinacije, više saradnje (s Velikom Britanijom)", rekao je visoki zvaničnik EU.

Očekuje se da će, prema pisanju Guardiana, mnoge zemlje EU vršiti pritisak na Starmera u vezi s njihovom željom za mobilnošću mladih i programima Erasmus univerzitetske razmjene, nečim što vide kao važan način da se pomogne sljedećoj generaciji da stvori prekogranične veze razumijevanja.

"U suprotnom će odrastati a da se ne poznaju, što će biti loše za Evropu", rekao je jedan diplomata.

Izvori iz EU rekli su da postoji "jasana sklonost" za koordinaciju u vanjskoj politici i trgovinskim odnosom, koji je postao izazovniji sa zahtjevima Brexita za carinsku i standardnu dokumentaciju.

Naglasili su da prvobitni sporazum o Brexitu nije otvoren za ponovne pregovore, nešto što je u skladu s obećanjem premijera prije izbora da Velika Britanije neće ponovo ući u jedinstveno tržište EU ili carinsku uniju.

Izvori iz EU kažu da su sastanci sa Starmerom na marginama prošlosedmičnog samita NATO-a prošli dobro te da su bili svjesni želje Londona da "resetuje" veze i otvori put za novi strateški odnos koji uključuje i održavanje budućeg samita, što bi Brisel prihvatio.

Kratki, neformalni samit 18. jula je, prema pisanju Guardiana, zamisao francuskog predsjednika i osmišljen je da olakša ad hoc sastanke između britanskog premijera kako bi se stvorile i ojačale veze na način koji nije moguć na drugim sastancima.

Izvori iz EU kažu da će Macron kopredsjedavati radnom grupom za odbranu i demokratiju zajedno sa Maiom Sandu, predsjednicom Moldavije, dok će drugom grupom s istom temom predsjedavati predsjednik Evropskog vijeća Charles Michel i predstavnik Crne Gore.

Italijanska premijerka Giorgia Meloni po drugi put će predsjedavati radnom grupom za migracije zajedno sa Edijem Ramom, premijerom Albanije. Treća grupa lidera će razgovarati o energetici.

Pitanje mehanizma za arbitražu

Novi britanski ministar trgovine izjavio je u utorak 16. jula, da je optimista da se neke trgovinske barijere s Evropskom unijom mogu ukloniti, ali će mehanizam za arbitražu u svim sporovima biti predmet pregovora, piše Reuters.

Iako je nakon izborne pobjede 4. jula Laburistička stranka obećala da neće ponovo otvarati ključne dijelove britanskog sporazuma o izlasku iz Evropske unije, ona teži novom sporazumu o hrani i veterinarstvu kako bi se smanjile granične kontrole životinjskih proizvoda.

Kritičari kažu da će to značiti prihvatanje nadzora od strane Evropskog suda pravde (ECJ), što je znak za uzbunu za aktiviste Brexita koji to vide kao narušavanje britanskog suvereniteta.

Govoreći u Italiji gdje je prisustvovao sastanku kolega iz Grupe sedam (G7) ministara trgovine, novoimenovani britanski ministar za poslovanje i trgovinu, Jonathan Reynolds, rekao je za Reuters da se nada da će sporaym pokriti niz pitanja "ne samo ekonomskih, već i onih koji se odnose na odbranu i sigurnost".

Potvrdio je i da želi da osigura međusobno priznavanje određenih profesionalnih kvalifikacija s Evropskom unijom i lakši pristup muzičarima koji idu na turneje.

Reynolds je rekao da je tokom svog kratkog putovanja u Italiju razgovarao s evropskim kolegama o potezu EU da uvede carine na uvoz električnih vozila kineske proizvodnje kako bi se suprotstavio onome što Brisel vjeruje da su nepravedne subvencije za kineske firme.

Međutim, dodaje Reuters, Reynolds je zvučao oprezno u pogledu izgleda Britanije nakon toga, rekavši da je domaći automobilski sektor vođen izvozom i da se britanske firme nisu žalile na Kinu.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG