Dostupni linkovi

Šta su Sjevernoirski protokol, Windsorski okvir i Stormont kočnica?


Cilj novog sporazuma je značajno smanjenje broja provjera na granicama, odnosno lukama. Na fotografiji predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen i premijer Velike Britanije Rishi Sunak, novembar 2022.
Cilj novog sporazuma je značajno smanjenje broja provjera na granicama, odnosno lukama. Na fotografiji predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen i premijer Velike Britanije Rishi Sunak, novembar 2022.

Postignut je novi sporazum o Brexitu za Sjevernu Irsku. On se nadovezuje na Protokol Sjeverne Irske, koji je doveo do značajnih neslaganja između Ujedinjenog Kraljevstva i Evropske unije (EU) nakon Brexita.

Protokol, pregovaran u isto vrijeme kada sporazum o Brexitu, odnosi se na Sjevernu Irsku, koja ima jedinu britansku kopnenu granicu sa EU, odnosno sa Irskom koja je članica Unije.

Zašto je Sjevernoj Irskoj bio potreban vlastiti dogovor o Brexitu?

Trgovina između Sjeverne Irske i Republike Irske bila je jednostavna prije Brexita, obje su bile u EU i dijelile su ista trgovinska pravila.

Međutim, kada je Sjeverna Irska napustila EU, bio je potreban dogovor kako bi se spriječilo uvođenje dodatnih provjera. Zašto?

To je zato što EU ima stroga pravila o hrani i zahtijeva granične kontrole kada određena roba – poput mlijeka i jaja – stigne iz zemalja koje nisu članice EU. Nakon Brexita to je i Velika Britanija.

Za drugu robu je potrebna i papirologija.

Kopnena granica je osjetljivo pitanje zbog problematične političke historije Sjeverne Irske. Strahovalo se da bi uvođenje kamera ili graničnih prijelaza u sklopu kontrole robe moglo dovesti do nestabilnosti.

Šta je protokol Sjeverne Irske?

Bivši premijer Velike Britanije Boris Johnson dogovorio je protokol o Sjevernoj Irskoj sa EU. Postao je dio međunarodnog prava i stupio je na snagu 1. januara 2021.

Prema Protokolu Sjeverne Irske, uvedene su nove provjere.

Ali umjesto na irskoj granici, inspekcije i provjere dokumenata obavljaju se u lukama Sjeverne Irske. Ovo se odnosi na robu koja putuje iz Velike Britanije (Engleske, Škotske i Velsa) u Sjevernu Irsku.

Provjere se i dalje primjenjuju čak i ako roba treba ostati u Sjevernoj Irskoj.

Unionističke stranke, koje podržavaju da Sjeverna Irska bude dio Velike Britanije, kažu da ove provjere stvaraju efektivnu granicu između Sjeverne Irske i ostatka Britanije.

Kompanije su se takođe žalila da su provjere dovele do dodatnih troškova i kašnjenja isporuka, navodi BBC.

Šta je Windsorski okvir?

Cilj novog sporazuma je značajno smanjenje broja provjera na granicama, odnosno lukama.

Za robu koja u Sjevernu Irsku stiže iz Velike Britanije stvorile bi se dvije trake:

Zelena traka za robu koja će ostati u Sjevernoj Irskoj;

Crvena traka za robu koja se može poslati u EU;

Za proizvode koji bi prolazili zelenom trakom bi se ukidale provjere i papirologija;

Roba u crvenoj traci i dalje bi bila podvrgnuta provjerama.

U infografici na stranici RSE Zašto pogledajte šta u praksi znači dogovor Velike Britanije i EU oko Sjeverne Irske.

Zabrane određenih proizvoda, poput rashlađenih kobasica, ulazak u Sjevernu Irsku iz Velike Britanije bi bile uklonjene.

Sjeverna Irska također više ne bi morala slijediti određena pravila EU, poput PDV-a i dažbina na alkohol.

Šta je Stormont kočnica?

Prema prethodnom sporazumu, neki zakoni EU i dalje se primjenjuju u Sjevernoj Irskoj.

Novi sporazum uvodi "Stormont kočnicu". Ovo bi omogućilo skupštini Sjeverne Irske, koja kreira zakone u Sjevernoj Irskoj, da prigovori novim pravilima EU.

Proces bi bio pokrenut ako 30 političara iz Sjeverne Irske iz dvije ili više stranaka potpiše peticiju.

Zatim bi se održalo glasanje o tom pitanju. Da bi prošao, bila bi potrebna podrška i unionista i nacionalističkih predstavnika.

Kočnica se nije mogla koristiti iz "trivijalnih razloga" i bila bi rezervisana za "znatno drugačija" pravila, navodi BBC.

Jednom kada Velika Britanija kaže EU da je kočnica aktivirana, pravilo se ne može primijeniti.

Proces ne bi nadgledao Evropski sud pravde, ali bi sud i dalje imao konačnu riječ o tome da li Sjeverna Irska poštuje određena pravila EU (poznata kao pravila jedinstvenog tržišta).

Hoće li novi dogovor biti prihvaćen u Sjevernoj Irskoj?

Najveća unionistička stranka u Sjevernoj Irskoj, Demokratska unionistička partija (DUP), žestoko je kritikovala Sjevernoirski protokol.

Njena opozicija je bila toliko jaka da je odbila da učestvuje u vladi koja dijeli vlast u Severnoj Irskoj, osim ako se njena zabrinutost ne riješi.

Još uvijek je nejasno da li će novi dogovor ublažiti zabrinutost stranke.

XS
SM
MD
LG