Dostupni linkovi

Tajvan poziva Kinu da 'zaustavi destruktivne jednostrane akcije'


Borbeni avion J-15 na nosaču polijeće sa Liaoninga, prvog kineskog nosača aviona, na ovoj fotografiji bez datuma objavljenoj 25. novembra 2012.
Borbeni avion J-15 na nosaču polijeće sa Liaoninga, prvog kineskog nosača aviona, na ovoj fotografiji bez datuma objavljenoj 25. novembra 2012.

Tajvan je pozvao Kinu da zaustavi "jednostrane destruktivne akcije" nakon što je više od 100 kineskih ratnih aviona i devet ratnih brodova otkriveno u područjima oko samoupravnog ostrva.

Peking tvrdi da je Tajvan dio njegove teritorije koju će jednog dana povratiti, ne isključujući mogućnost upotrebe sile. Kina je posljednjih godina pojačala diplomatski i vojni pritisak na Tajvan.

Ministarstvo odbrane Tajvana je 18. septembra saopštilo da broj borbenih aviona otkrivenih u posljednja 24 sata predstavlja nedavni rekord, dok Peking još nije komentirao situaciju.

"Između jutra 17. i 18. septembra, Ministarstvo nacionalne odbrane je otkrilo ukupno 103 kineska ratna aviona, što je nedavna rekordna brojka. Ovi letovi predstavljaju velike sigurnosne izazove širom Tajvanskog moreuza i u regionu", navodi se u saopštenju.

"Nastavak vojnih provokacija Pekinga mogao bi vrlo lako dovesti do povećanja tenzija i pogoršanja regionalne sigurnosti", saopštilo je ministarstvo koje je pozvalo Kinu da "odmah zaustavi takve destruktivne jednostrane akcije".

Od ukupnog broja otkrivenih ratnih aviona, njih 40 prešlo je liniju u Tajvanskom moreuzu koji razdvaja ostrvo od Kine i ušlo u jugozapadne i jugoistočne dijelove tajvanske zone identifikacije protivvazdušne odbrane, saopštile su vlasti u Tajpeju.

Prošle sedmice, Tajpej je također izvijestio o nizu upada kineskih ratnih aviona i brodova.

Događaji su uslijedili nakon što je Peking rekao da je stavio svoje trupe u "visoku pripravnost" nakon što su dva broda koji pripadaju Sjedinjenim Državama i Kanadi prošla kroz Tajvanski moreuz.

Ministarstvo odbrane Tajvana saopštilo je da je 68 kineskih ratnih aviona i 10 brodova kineske mornarice otkriveno oko ostrva u srijedu i četvrtak prošle sedmice.

Neki od ovih aviona i ratnih brodova bili su upućeni u neodređeno područje u zapadnom Pacifiku "kako bi izveli zajedničke pomorske i zračne vježbe", a među njima je bio i kineski nosač aviona Shandong, saopštilo je tajvansko ministarstvo.

Shandong - jedan od dva operativna nosača aviona u kineskoj floti - otkriven je prošle sedmice oko 110 kilometara jugoistočno od Tajvana dok je išao prema zapadnom Pacifiku, saopštile su tajvanske vlasti.

Prošle sedmice, japansko ministarstvo odbrane je također saopštilo da je njegova mornarica otkrila šest brodova - uključujući fregate, razarače, četiri broda za podršku u borbi i Shandong - koji plove oko 650 kilometara južno od ostrva Miyakojima, istočno od Tajvana.

Japan je potvrdio da je otkrio avione i helikoptere koji polijeću i slijeću u Shadong, iako Kina nije službeno komentirala bilo kakve vježbe koje izvodi na Pacifiku.

Analitičari kažu da Kina možda "pokreće mišiće" kako bi se suprotstavila američkom uticaju u azijsko-pacifičkom regionu, jer je Washington predvodio nekoliko vojnih vježbi sa saveznicima širom regije.

"Politički se Kina protivi vojnoj kontroli demokratskih saveznika predvođenih SAD", rekao je za AFP Su Tzu-yun, analitičar Tajvanskog instituta za istraživanje nacionalne sigurnosti i odbrane.

Nakon posjete Nancy Pelosi - tadašnje predsjednice Predstavničkog doma - prošlog augusta, Kina je izvela najveće vojne vježbe oko Tajvana.

Zatim je u aprilu ove godine Peking izveo trodnevnu vojnu vježbu kako bi simulirao opsadu ostrva nakon što se tajvanski predsjednik Tsai Ing-wen sastao u Kaliforniji s predsjednikom Predstavničkog doma Kevinom McCarthyjem.

Peking još nije izdao nikakvo saopštenje o najnovijim događajima.

Kina i Tajvan bili su razdvojeni tokom građanskog rata 1940. godine, ali Peking insistira da ostrvo jednog dana vrati pod svoju kontrolu.

Tajvan ima svoj ustav, demokratski izabrane vođe i oko 300.000 aktivnih vojnih vojnika. Međutim, samo nekoliko država priznaje nezavisnost ovog samoupravnog ostrva. Sjedinjene Države nemaju službene veze s Tajvanom, ali Washington ima zakon koji predviđa slanje opreme koja mu je potrebna za odbranu.

XS
SM
MD
LG