Najmanje jedno dijete umire svaka dva sata u sudanskom izbjegličkom kampu Zamzan, jednom od najvećih i najstarijih utočišta za raseljene ljude u toj zemlji, objavila je u ponedjeljak humanitarna organizacija Ljekari bez granica (MSF).
"Prije početka sukoba u aprilu prošle godine, ljudi u kampu bili su uveliko ovisni o međunarodnoj podršci u smislu hrane, zdravstvene pomoći, čiste vode - svega. Sada su gotovo u potpunosti napušteni", rekla je čelnica MSF-ove misije u Sudanu, Claire Nicolet.
Ona je od međunarodne zajednice zatražila hitan odgovor na kritičnu situaciju u kojoj su se našli raseljeni u kampu Zamzam, piše Reuters.
"Ono što vidimo u kampu Zamzan je apsolutno katastrofalna situacija", rekla je Nicolet.
MSF procjenjuje da 13 djece umre svaki dan.
"Oni s teškom pothranjenošću koji još nisu umrli izloženi su visokom riziku od smrti unutar tri do šest sedmica ako ne dobiju liječenje. Njihovo stanje je izlječivo ako mogu doći do zdravstvene ustanove. Ali mnogi ne mogu", dodala je Nicolet.
MSF je jedina humanitarna organizacija koja djeluje u kampu Zamzan.
"Osoblje više ne prima plaće, nedostaju oprema i lijekovi, kao i gorivo za generatore, voda i druge zalihe koje su potrebne za rad zdravstvenih ustanova", ističe se u izvještaju MSF-a.
Sukob sudanske vojske koju predvodi general Abdel Fatah Burhan i paravojnih Snaga za brzu podršku koje predvodi Mohamed Hamdan Dagalo počeo je u aprilu prošle godine.
Procjenjuje se da je u Sudanu zbog rata interno raseljeno više od devet miliona ljudi.