Dostupni linkovi

Jednomesečni pritvor za bivšeg pripadnika OVK koji je uhapšen u Srbiji


Ilustrativna fotografija
Ilustrativna fotografija

Viši sud u Beogradu odredio je jednomesečni pritvor Hasanu Dakaju, bivšem pripadniku Oslobodilačke vojske Kosova (OVK) zbog sumnje da je 1999. godine počinio ratni zločin.

Dakaju je pritvor određen 6. januara zbog opasnosti od bekstva, a Tužilaštvo Srbije tereti ga ratni zločin protiv civilnog stanovništva u saizvršilaštvu, rečeno je za Radio Slobodna Evropa (RSE) u Višem sudu.

Dakaj je uhapšen 5. januara na graničnom prelazu Merdare između Kosova i Srbije.

On je sa bratom Džavitom (Xhavit) bio na putu za Italiju. Džavit je takođe bio priveden, ali je kasnije pušten.

Pravni zastupnik porodice Dakaj, Dževdet Smakići (Xhevdet Smakiqi) rekao je za RSE da se Hasan Dakaj pred pravosudnim organima u Srbiji izjasnio da nije kriv i da nije osoba koju Tužilaštvo traži.

"Smatramo da je ovo političko zatvaranje, to je činjenična greška. Tužilaštvo nije identifikovalo koga traži, a ne mogu ni svedoci za koje tvrde da će identifikovati osobu od 19 godina, koja sada ima oko 50", rekao je Smakići.

Dakaj se tereti po članu 142. Krivičnog zakona bivše Jugoslavije - koji je bio na snazi 1999. godine - za ratne zločine, lišavanje slobode nealbanskih lica, premlaćivanje, mučenje i ubistvo, rekao je Smakići i dodao da srpske vlasti tvrde da su ovi zločini počinjeni u okolini Prizrena.

"Prema izjavama Hasana Dakaja, on je kategorički negirao ono što mu se stavlja na teret. On uopšte nije delovao na tim lokacijama i oseća se potpuno nevinim", rekao je advokat Smakići i dodao da će se žaliti na odluku o pritvoru.

Dakaj se nalazi u pritvoru u Beogradu, a Smakići je rekao da je u kontaktu sa advokatom kojeg mu je dodelila Srbija, ali i sa čelnikom Kancelarije za vezu Srbije i Kosova u Beogradu Jetišem Jašarijem (Jetish Jashari).

On je zatražio od stranih ambasada u Beogradu, ali i Evropske unije, da izvrše pritisak na Srbiju da oslobodi bivšeg pripadnika OVK.

Nakon hapšenja Dakaja, reagovalo je i Ministarstvo spoljnih poslova i dijaspore Kosova, koje je zatražilo pomoć međunarodnog faktora za njegovo puštanje na slobodu.


Ovo nije prvi slučaj da srpske vlasti hapse građane Kosova.

Jedan od njih Nezir Mehmetaj, uhapšen je u januaru 2020. na graničnom prelazu u Merdare pod sumnjom da je počinio ratni zločin 1999. godine u Rudici u Klini.

Od hapšenja se nalazi u pritvoru u Beogradu.

XS
SM
MD
LG