Sva tri poslanika opozicije koji su štrajkovali glađu završili su taj protest i sada se nalaze sa svojim porodicama, izjavio je u nedelju uveče predsednik Stranke slobode i pravde (SSP) Dragan Đilas.
Troje političara iz redova opozicionog SSP-a, Marinika Tepić, Jelena Milošević i Branko Miljuš, stupili su u štrajk glađu nakon vanrednih izbora održanih u Srbiji 17. decembra, tražeći poništavanje glasova zbog navoda o brojnim neregularnostima.
Gostujući u Dnevniku televizije Nova, Đilas je kazao da će njih troje svakodnevno proveravati nivo šećera u krvi.
"Lekari misle da nema opasnosti po njihovo zdravlje", dodao je Đilas 31. decembra.
Radiju Slobodna Evropa je ranije u nedelju potvrđeno u SSP-u da su Tepić, Milošević i Miljuš obustavili štrajk glađu.
Njih troje su štrajkovali u zgradi Republičke izborne komisije, a hospitalizovani su u subotu nakon što im je zbog gladovanja bilo ugroženo zdravlje.
Marinika Tepić je obustavila unos hrane 18. decembra, dan nakon održanih izbora za koje su domaći i međunarodni posmatrači izneli ocene da su bili obeleženi nepravilnostima.
Tepić se u subotu, 30. decembra, kratko obratila okupljenima na protestu protiv izborne krađe u centru Beograda, nakon čega je otišla u bolnicu.
Portal Južne vesti objavio je ranije da je Jelena Milošević prekinula štrajk glađu pošto su lekari u Kliničkom centru u Nišu, na osnovu rezultata pregleda zaključili da nastavak štrajka može da dovede do oštećenja organa.
Branko Miljuš je ranije u nedelju za RSE potvrdio da je obustavio štrajk glađu, kao i da je izašao iz bolnice i da je na kućnom lečenju.
Uz Mariniku Tepić, Jelenu Milošević i Branka Miljuša u štrajku glađu su bili opozicioni političari Janko Veselinović i Danijela Grujić. Njih dvoje su na savet lekara prekinuli štrajk glađu 28. decembra.
Dan ranije štrajk je prekinuo i predsednik Udruženih sindikata "Sloga" Željko Veselinović.
Zašto protestuje opozicija?
Deo opozicije protestuje od izbora 17. decembra optužujući vladajuću Srpsku naprednu stranku (SNS) za izbornu krađu, između ostalog i kroz fiktivno prijavljivanje svojih glasača iz Srbije i inostranstva na adrese u Beogradu.
Sumnje u regularnost izbora iskazala je i OEBS-ova Kancelarija za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) koja je 18. decembra saopštila da su izbore obeležile ozbiljne neregularnosti, zloupotreba javnih sredstava, medijska dominacija predsednika države Aleksandra Vučića, negativna kampanja i širenje straha.
Posmatračka misija CRTAje objavila da je na dan održavanja izbora došlo do organizovanih migracija koje su uticale na ishod beogradskih izbora.
Svedočenja o organizovanom dovođenju ljudi na glasanje na lokalnim izborima u Beogradu zabeležio je i Radio Slobodna Evropa.
Takođe, i deo evroparlamentaraca pozvao je na nezavisnu istragu svih prijavljenih nepravilnosti tokom izbora koji su 17. decembra održani u Srbiji.
Sjedinjene Američke Države takođe su pozvale nadležne u Srbiji da istraže navode međunarodnih posmatrača.