Priština mora deeskalirati i ne poduzimati jednostrane, destabilizirajuće korake, poručio je u nedjelju 28. maja, Jens Stoltenberg, glavni tajnik Sjevernoatlantskog saveza (NATO), nakon razgovora s Josepom Borrellom, visoki povjerenik europske unije za vanjsku politiku.
Stoltenber je na Twitteru poručio da će NATO, odnosno KFOR nastaviti održavati sigurno okruženje. Kazao je i da se Priština i Beograd moraju sada uključiti u dijalog koji vodi EU, kao jedini put do mira i normalizacije.
Veton Elshani iz kosovske policije rekao je za Radio Slobodna Evropa da je situacija na sjeveru u nedjelju bila stabilna i da policijski službenici i dalje ostaju u blizini zgrada općina Zvečan, Leposavić i Zubin Potok.
U ovim općinama većinski živi srpsko stanovništvo koje je 26. maja pokušalo spriječiti ulazak gradonačelnika u kancelarije. Bojkotirali su lokalne izbore 23. aprila, na koje je izašlo 3,47 posto birača, i sada ne prihvaćaju gradonačelnike iz redova albanske zajednice.
Međutim, gradonačelnici su ipak položili zakletvu 26. maja, a dan kasnije uz asistenciju policije Kosova ušli i u općinske zgrade u Leposaviću, Zvečanu i Zubinom Potoku.
To je izazvalo nezadovoljstvo kod lokalnog srpskog stanovništva i u jednom trenutku je došlo do sukoba s policijom i podizanja tenzija.
Policija je upotrijebila šok bombe i suzavac kako bi rastjerala demonstrante, dok su lokalni Srbi gađali policiju kamenjem.
Sjedinjene Američke Države zatražile su od Vlade Kosova da se suzdrži od "drugih akcija koje bi mogle povećati tenzije i promovisati nasilje".
Američki državni sekretar Antoni Blinken upozorio je da će ove akcije imati posljedice u bilateralnim odnosima SAD i Kosova.
Akcije Kosova osudila je i Europska unija, zemlje Kvinte (SAD, Velika Britanija, Italija i Francuska), dok je NATO od obje strane tražio da sporove rješavaju dijalogom.
Službena Priština brani ovu odluku i tvrdi da bi svaka druga opcija bila neispunjavanje ustavnih obveza.
Srbija je podigla borbenu gotovost svojih snaga na najviši nivo, nakon nemira na sjeveru Kosova.