Dostupni linkovi

Na sjednici Generalne skupštine UN-a usvojena je Rezolucija o genocidu u Srebrenici, 23. maja 2024.
Na sjednici Generalne skupštine UN-a usvojena je Rezolucija o genocidu u Srebrenici, 23. maja 2024.

Generalna skupština UN-a usvojila rezoluciju o genocidu u Srebrenici

Generalna skupština UN-a usvojila je 23. maja u New Yorku Rezoluciju koja predviđa proglašavanje 11. jula Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici. U genocidu u Srebrenici, koji su u julu 1995. počinili pripadnici Vojske Republike Srpske, ubijena su najmanje 8.372 Bošnjaka.

  • Za Rezoluciju su glasale 84 države, protiv je bilo 19, dok je 68 bilo suzdržanih.
  • Rezolucijom se ukazuje na činjenice iz presuda Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, Međunarodnog suda pravde i domaćih sudova
  • Osuđuje se poricanje genocida i veličanje ratnih zločinaca, ali se ne spominje nijedan narod niti država
  • Donošenju Rezolucije najviše su se protivile Srbija i Rusija
  • Međunarodni sud pravde u Hagu je 2007. zločin u Srebrenici okarakterizirao kao genocid, koji zvanični Beograd i vlasti bh. entiteta Republika Srpska negiraju
  • Za genocid u Srebrenicu osuđeno je više od 50 osoba, na oko 700 godina zatvora, a među njima ratni predsjednik RS-a Radovan Karadžić i glavni komandant Vojske RS-a Ratko Mladić
17:24 23.5.2024.

Usvojena Rezolucija o Srebrenici

Rezolucija o genocidu u Srebrenici dobila je podršku na sjednici Generalne skupštine UN-a. Za rezoluciju je glasalo 84 predstavnika, protiv je bilo 19, dok je bilo 68 suzdržanih glasova.

Rezoluciju su podržali predstavnici 84 zemlje u UN-u, New York, 23. maj 2024.
Rezoluciju su podržali predstavnici 84 zemlje u UN-u, New York, 23. maj 2024.
Rezultati glasanja na sjednici Generalne skupštine UN, 23. maja 2024.
Rezultati glasanja na sjednici Generalne skupštine UN, 23. maja 2024.

17:42 23.5.2024.

"Rezolucija prijetnja miru", poručio ruski predstavnik

Predstavnik Rusije u UN-u Vassily A. Nebenzia kazao je da za Rezoluciju o Srebenici, koja je usvojena, nije bilo konsenzusa i da joj nije cilj pomirenje već da predstavlja "prijetnju miru i sigurnosti".

"Sponzori ove odluke tjeraju BiH ka konfrontaciji, bez razmišljanja o cijeni koju je ova država platila tokom rata 90-ih", kazao je Nebenezia, ocjenjujući da Rezolucija "otvara Pandorinu kutiju".

Naglasio je i da međunarodni sudovi ne prepoznaju "srpske žrtve" tokom ratnih devedesetih.

"Čuli smo da ova rezolucija treba da zatvori jaz, ali je grozno ironično da glasanje pokazuje u kojoj mjeri svijet ostaje podijeljen. Rezolucija je Pirova pobjeda, a ako je cilj da podijeli Generalnu supštinu onda su uspjeli", naglasio je.

17:48 23.5.2024.

Nikšić poručio da je Rezolucija civilizacijski čin

Premijer Federacije BiH Nermin Nikšić izjavio je da je Rezolucija o genocidu u Srebrenici bez sumnje ljudski i civilizacijski čin.

"Danas je poslana važna lekcija počiniteljima, zločincima i onom dijelu čovječanstva koje još uvijek ne zna razliku između dobra i zla", kazao je.

Kako je naveo, Rezolucija je snažna ljudska, moralna i politička poruka pojedincima koji bježe od odgovornosti, poruka politikama revizionizma i afirmacije zla, što može dovesti do njegovog ponavljanja.

"Ona je čin suštinskog i simboličnog iscjeljenja, ograda od negiranja, sjećanje. Srebrenica nije ničija retorika, ničije mišljenje, ničija generalizacija, interpretacija. Srebrenica nije osuda cijelog jednog naroda kako se to zlonamjerno nastoji kontinuirano predstaviti u okviru ciljane propaganda", naveo je.

17:50 23.5.2024.

"Pobjeda istine i pravde", poručile Majke Srebrenice

"Pobjeda istine i pravde! Rezolucija je usvojena", objavili su iz Udruženja Majke Srebrenice na društvenoj mreži "X".

Navele su, također, da neće zaboraviti prijatelje koji su podržali Rezoluciju.

"Ali ni one druge. Počinjemo izgradnju stuba srama u Potočarima", objavilo je Udruženje.

Učitajte više sadržaja...

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG