Dobar dan. Počinjemo s praćenjem zasjedanja Generalne skupštine Ujedinjenih naroda, na kome se očekuje rasprava o rezoluciji o genocidu u Srebrenici. Ostanite uz nas.
Šta predviđa rezolucija o Srebrenici?
Predlagači rezolucije o genocidu Srebrenici su Njemačka i Ruanda, a podržalo ju je više od 30 država, koje su preuzele zadatak da je, uoči rasprave u Generalnoj skupštini UN-a, predstave državama članicama UN-a, njih ukupno 193.
Rezolucijom se:
- 11. juli proglašava Međunarodnim danom sjećanja na žrtve genocida, a osuđuje se negiranje genocida i veličanje ratnih zločinaca.
- Poziva države članice UN-a da očuvaju utvrđene činjenice, putem obrazovnih sistema i razvojem odgovarajućih programa
- Naglašava važnost pronalaska i identifikacije preostalih žrtava genocida u Srebrenici te procesuiranja odgovornih, dok se krivica idnividualizira
- Poziva države da se pridržavaju obaveza prema Konvenciji o sprječavanju i kažnjavanju zločina genocida
Tekst rezolucije možete pročitati OVDJE.
Koliko je glasova potrebno za usvajanje?
Tekst rezolucije o Srebrenici na sjednici Generalne skupštine UN predstavit će Njemačka, koja je jedan od inicijatora njenog donošenja, objavio je Glas Amerike, uoči sjednice.
Kako navodi, za usvajanje rezolucije potrebna prosta većina članica Generalne skupštine UN, što iznosi 97 zemalja od ukupno 193.
O prijedlogu dokumenta neće biti vođena formalna rasprava, a umjesto toga države će moći obrazložiti svoje stajalište, zbog čega neće biti službenog popisa govornika tokom zasjedanja, piše Glas Amerike.
Više o načinu glasanja u Generalnoj skupštini UN pročitajte u tekstu Radija Slobodna Evropa.
Hronologija genocida u Srebrenici
Dok se očekuje početak rasprave i glasanje o rezoluciji o genocidu u Srebrenici, Radio Slobodna Evropa podsjeća na hronologiju jedinog genocida u Evropi nakon Drugog svjetskog rata.