Dostupni linkovi

Na sjednici Generalne skupštine UN-a usvojena je Rezolucija o genocidu u Srebrenici, 23. maja 2024.
Na sjednici Generalne skupštine UN-a usvojena je Rezolucija o genocidu u Srebrenici, 23. maja 2024.

Generalna skupština UN-a usvojila rezoluciju o genocidu u Srebrenici

Generalna skupština UN-a usvojila je 23. maja u New Yorku Rezoluciju koja predviđa proglašavanje 11. jula Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici. U genocidu u Srebrenici, koji su u julu 1995. počinili pripadnici Vojske Republike Srpske, ubijena su najmanje 8.372 Bošnjaka.

  • Za Rezoluciju su glasale 84 države, protiv je bilo 19, dok je 68 bilo suzdržanih.
  • Rezolucijom se ukazuje na činjenice iz presuda Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, Međunarodnog suda pravde i domaćih sudova
  • Osuđuje se poricanje genocida i veličanje ratnih zločinaca, ali se ne spominje nijedan narod niti država
  • Donošenju Rezolucije najviše su se protivile Srbija i Rusija
  • Međunarodni sud pravde u Hagu je 2007. zločin u Srebrenici okarakterizirao kao genocid, koji zvanični Beograd i vlasti bh. entiteta Republika Srpska negiraju
  • Za genocid u Srebrenicu osuđeno je više od 50 osoba, na oko 700 godina zatvora, a među njima ratni predsjednik RS-a Radovan Karadžić i glavni komandant Vojske RS-a Ratko Mladić
15:59 23.5.2024.

Bećirović i Lagumdžija uputili poruke pred sjednicu Generalne skupštine UN-a

Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović i ambasador BiH u Ujedinjenim narodima Zlatko Lagumdžija, koji su proteklih dana i sedmica intenzivno lobirali za usvajanje rezolucije o genocidu o Srebrenici poslali su poruke prije početka zasjedanja Generalne skupštine UN-a na kojoj se odlučuje o ovom dokumentu.

"Učinili smo sve što smo mogli i znali. Savjest nam je mirna. Neka pobijedi istina", poručio je Bećirović.

Lagumdžija je ustvrdio da se ušlo "u posljednje minute utakmice".

"Vjerujem u bolji i pravedniji svijet. Ujedinjeni u različitostima. Nećemo stati u borbi protiv negatora genocida koji priželjkuju nekažnjeno ponavljanje mračnih poglavlja istorije", napisao je Lagumdžija na društvenoj mreži X.

16:09 23.5.2024.

Vučić u zgradu UN-a unio zastavu Srbije

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić objavio je na svom Instagram profilu da je u zgradu UN-a unio zastavu Srbije.

"Ovo je zastava časti, zastava hrabrih, zastava slobode! Upravo sam je poneo sa sobom u zgradu #UN. Braniću je i čuvati. I ponosiću se njom. Mi nismo genocidan narod! Živela Srbija!", napisao je Vučić.


Državni vrh Srbije je u više navrata ocijenio da je rezolucija politička deklaracija kojom se želi staviti kolektivni žig na čelo jednog naroda.

U Beogradu su se uoči održavanja sjednice pojavili bilbordi sa porukom "Mi nismo genocidan narod". Na njima su istaknuti grbovi Srbije i Republike Srpske, bh. entiteta. U rezoluciji se, inače, ne pominje nijedan narod, niti država.

16:17 23.5.2024.

Predstavnice udruženja koje okupljaju žrtve srebreničkog genocida čekaju televizijski prenos sjednice Generalne skupštine UN.

16:28 23.5.2024.

Rezolucija nije usmjerena protiv Srbije, poručila njemačka predstavnica u UN-u

Predstavnica Njemačke u UN-u Antje Leendertse predstavila je na početku sjednice tekst rezolucije. Naglasila je da je prije gotovo 30 godina više od 8.000 ljudi sistematski pogubljeno u Srebrenici, a sve je počelo 11. jula 1995. i trajalo nekoliko dana.

"Ni činjenica da je to bila zaštićena zona UN nije spriječila zločin. Ovaj čin genocida doveo je do tragične smrti žrtava i neviđene patnje za preživjele", kazala je.

Cilj rezolucije je, kako je rekla, sjećanje na žrtve, ali i preživjele koji žive sa ožiljcima.

"O ovoj rezoluciji se šire lažni navodi. Ona nije upućena protiv bilo koga. Nije ni protiv Srbije, vrijednog člana ove organizacije. Upućena je samo na počinioce genocida", kazala je njemačka predstavnica u UN.

Naglasila je da je Crna Gora uputila i amandmane na rezoluciju, kojim je naglašeno da je odgovornost inidvidualizirana i ne može biti usmjerana protiv bilo koje zajednice.

"Time se borimo protiv pogrešnih tumačenja. Treba jačati pomirenje, kako u sadašnjosti, tako i budućnosti", kazala je.

Učitajte više sadržaja...

XS
SM
MD
LG