Srebreničke majke: Rezolucija može samo doprinijeti procesu pomirenja
Uoči glasanja o Rezoluciji o genocidu u Srebrenici UN-u, koja pored ostalog predviđa da 11. juli postane Međunarodni dan sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici, te da se osudi negiranje genocida, porodice žrtava iz Srebrenice kažu da ona može doprinijeti procesu pomirenja i povjerenja na ovim prostorima.
Nura Begović, iz Udruženja Žene srebrenice, u srebreničkom genocidu je izgubila brata i 18 članova porodice.
Glasanje u Generalnoj skupštini UN-a pratila je u Memorijalnom centru Potočari. U prvoj reakciji, nakon što je Rezolucija usvojena, izjavila je da je zahvalna što je data satisfakcija preživjelima, ali da je razočarana govorom predsjednika Srbije Aleksandra Vučića.
Američka ambasada pozdravila usvajanje rezolucije
Američka ambasada u Bosni i Hercegovini pozdravila je usvajanje Rezolucije o genocidu u Srebrenici te su na društvenoj mreži X poručili kako su ponosno kosponzorirarli rezoluciju Generalne Skupštine UN-a koju su predložile, Njemačka, Runada i BiH.
"Ponovljeno poricanje genocida u Srebrenici čini međunarodno obilježavanje događaja iz 1995. godine još važnijim i hitnijim, dodaju iz američke ambasade
Naglašavaju i kako rezolucija ne cilja nijednu državu članicu i ne pripisuje kolektivnu odgovornost nijednoj grupi ljudi.
"Svi imamo obavezu da priznamo činjenice, podučavamo istinu, odamo počast žrtvama, podržavamo stalne napore na pronalaženju i identifikaciji žrtava i krivično gonimo počinioce. Ovi koraci su neophodni za pomirenje", poručeno je iz Američke ambasade na društvenoj mreži X.
Gradonačelnica Sarajeva poručila da je usvajanje Rezolucije historijska pobjeda
"Historijski datum i historijska pobjeda ove zemlje i njenog glavnog grada! Od danas smo korak bliže svijetu pravde, slobode, mira, svijetu istine! Hvala svim zemljama članicama UN-a koje su prepoznale važnost usvajanja Rezolucije proglašavajući 11. juli Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici počinjen 1995. godine", napisala je gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić na društvenoj mreži "X".
Doprinos amandmana Crne Gore
Predstavnik Crne Gore u UN-u Damir Šabanović kazao je da je ta zemlja amandmanima uloženim na Rezoluciju doprinijela da se spriječi zloupotreba i označavanje naroda kao genocidnih.
"Doprinijeli su i da se jasno naglasi da su pojedinci odgovorni za zločin genocida", kazao je, ističući da Crna Gora cijeni kulturu sjećanja.
Naglasio je da je Crna Gora razmotrila i političke implikacije rezolucije i veliku pažnju posvećuje dobrosusjedskim odnosima.