Palestinski novinar Motaz Azaiza u Potočarima: Otkako sam bio mali, slušao sam o Srebrenici
Palestinski novinar Motaz Azaiza posjetio je Potočare kako bi odao počast žrtvama genocida u Srebrenici, na 29. godišnjicu.
On je 108 dana na svom Instagram profilu izvještavao o ratnim stradanjima u Gazi, nakon čega je napustio enklavu, rekavši da je razočaran jer njegovi snimci "ništa nisu promijenili".
State Department: "Stojimo uz žrtve i porodice koje nastavljaju tražiti pravdu"
Matthew Miller, glasnogovornik State Departmenta, saopćio je da se američki građani pridružuju odavanju počasti i žalosti za više od 8.000 muškaraca i dječaka koji su ubijeni u genocidu u julu 1995. godine.
"Stojimo uz žrtve, preživjele i porodice koje nastavljaju tražiti pravdu za svoje voljene", kazao je.
Podsjetio je da se ove godine 11. juli prvi put obilježava kao Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici, u znak sjećanja na one čiji su životi prekinuti.
"Na ovaj dan, prikladno je da odlučimo osuditi negiranje genocida i ponovno se posvetiti radu širom međunarodne zajednice na sprječavanju budućih masovnih zločina", kazao je Miller.
Samo dvije lobanje ostale od Hasiba i Ćamila
"Genocid u Srebrenici je jedno od najmračnijih poglavlja u historiji evropskog kontinenta", poručeno je sa komemoracije povodom 29 godišnjice genocida. U Memorijalnom centru u Potočarima ukopani su posmrtni ostaci još 14 žrtava. U genocidu koji je počinila Vojska Republike Srpske i koji su potvrdile presude Haškog suda, ubijeno je više od 8.000 muškaraca i dječaka iz Srebrenice i okoline. Za više od 1.000 tijela još se traga.
U Prištini izložba predmeta koji su pripadali žrtvi genocida
Naočale i ručni sat, osobni predmeti žrtve genocida u Srebrenici izloženi su u Domu novinara u Prištini.
Čuvala ih je Amra Begić, a pripadali su njenom ocu koji je ubijen u julu 1995. u srebreničkom genocidu. U glavnom gradu Kosova predmeti su izloženi povodom obilježavanja 29. godišnjice genocida u Srebrenici.