Počinjemo praćenje programa komemoracije na 29. godišnjicu genocida u Srebrenici i sahrane 14 nekompletiranih ostataka žrtava koje su u ljeto 1995. ubili pripadnici vojske Republike Srpske.
Pratit ćemo sve što se bude dešavalo u Potočarima i pravovremeno izvještavati o obilježavaju godišnjice genocida i u drugim gradovima.
Ove godine će, prvi put nakon što je Generalna skupština Ujedinjenih naroda usvojila rezoluciju 23. maja, 11. juli biti obilježen kao Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici i u New Yorku u sjedištu ove organizacije.
Najmlađa žrtva koja će biti ukopana 11. jula 2024. je Beriz (Omer) Mujić, koji je u julu 1995. godine imao 17 godina, dok je najstarija žrtva 68-godišnji Hamed Salić.
Uz njih će u Memorijalnom centru biti ukopani i Hasib (Uzejir) Efendić (1931.), Ćamil (Uzejir) Efendić (1928.), Mehmed (Daut) Krdžić (1961.), Sabrija (Asim) Omić (1966.), Mušan (Ramo) Šiljković (1956.), Sakib (Ragib) Harbaš (1975.), Ahmet (Ismet) Jašarević (1971.), Nevres (Mehmed) Salihović (1970.), Ibrahim (Muharem) Salkić (1935.), Midhat (Adem) Bašić (1973.), Hajdin (Kadrija) Mustafić (1959.), i Latif (Arif) Mandžić (1964.).
Dan žalosti u Federaciji BiH
U bosanskohercegovačkom entitetu Federacija BiH je Dan žalosti zbog godišnjice obilježavanja genocida u Srebrenici, odlukom entitetske Vlade.
Vijeće ministara Bosne i Hercegovine na sjednici dva dana ranije nije postiglo saglasnost da na cijeloj teritoriji države bude dan žalosti.
Protiv su glasali ministri iz entiteta RS, odnosno zamjenik predsjedavajućeg iz reda srpskog naroda bez koga se nijedna odluka ne može staviti na dnevni red sjednice. Više pročitajte OVDJE.
Porodice se opraštaju od najbližih
U Potočarima će biti sahranjena i dvojica amidža Ajle Efendić - Ćamil i Hasib Efendić.
"Bili su stariji ljudi i nepokretni. Ubijeni su na kućnom pragu u okolini Srebrenice. Tokom 2006. pronađene su samo njihove lobanje", kazala je za Radio Slobodna Evropa (RSE).
U Memorijalnom centru u Potočarima prethodnih godina su ukopani Ajlin djed i još jedan amidža.
Esed Bašić se s bratom Mustafom vidio posljednji put prije 33 godine. Mustafa je tada ispratio Eseda na rad u Irak, a Esed danas Mustafu ispraća na vječni smiraj u Memorijalnom centru Potočari.
"Bili smo tada mladi i prvi put sam išao na dalek put. Nisam mogao pretpostaviti da je to bilo naše posljednje viđenje. Bio je to tužni rastanak sa bratom. Danas mi je još tužniji dan jer ja njega ispraćam na vjećni smiraj i znam da se više nikada nećemo vidjeti. Ali, nakon toliko godina čekanja, sad znam gdje je i gdje mogu doći da mu proučim fatihu", rekao je za Radio slobodna Evropa Esed Bašić.