Najmlađa žrtva u julu 1995. imala 17 godina
Najmlađa žrtva koja je ukopana u Potočarima na 29. godišnjicu je Beriz Mujić, koji je 1995. imao 17 godina.
Identificirala ga je rodica Ramiza Hasanović. Ona je za RSE kazala kako se nisu nadali da će ikad pronaći.
"Pošto znamo mjesto gdje je ostao, da je voda odnijela, da je nešto bilo, ali eto, uspije se uvijek neki trag ostaviti, da se nešto nađe, da se istina sazna, da se ne sakrije. I da je čovjek bio, da je dijete bilo, da je postojalo, da nije to samo bio i nema ga nigdje, ali istina se ne može sakriti, Allah je rekao da se to ne može sakriti", rekla je Ramiza za RSE 10. jula.
Ovo je bila 24. kolektivna dženaza u Potočarima.
Tokom 2003. godine obavljene su tri dženaze, kada je i ukopan najveći broj žrtava, ukupno 989.
Najmanji broj žrtava ukopan je 2020. godine kada je konačan smiraj našlo svega devet žrtava. Još uvijek se traga za oko hiljadu žrtava genocida u Srebrenici.
Prvi put ove godine 11. juli obilježava se i kao "Međunarodni dan sjećanja i obilježavanja genocida počinjenog u Srebrenici 1995. godine", nakon što je 23. maja Generalna skupština Ujedinjenih nacija izglasala Rezoluciju o genocidu u Srebrenici.
Na osnovu ove Rezolucije, Stalna misija BiH pri UN-u danas će organizirati prvu zvaničnu komemoraciju u UN-u na visokom nivou, u povodu obilježavanja 29. godišnjice genocida nad Bošnjacima u Srebrenici.
Prikladnim programima 29. godišnjica genocida u Srebrenici obilježena je širom BiH, regije, ali i svijeta.
U znak sjećanja na genocid u Srebrenici iz 1995. godine i suosjećanja s porodicama žrtava danas je Dan žalosti u Federaciji Bosne i Hercegovine.
"Žene u crnom" u Potočarima odale počast žrtvama genocida
Članice mirovnog udruženja "Žene u crnom" iz Beograda i ove godine su u Potočarima prisustvovale obilježavanju godišnjice genocida u Srebrenici i odale počast žrtvama.
Staša Zajović izjavila je da su "Žene u crnom" tu da iskažu suosjećanje s porodicama ubijenih.
"Nas koji priznajemo genocid proglašavaju neprijateljima, a oni ustvari cijeli srpski narod stavljaju u ulogu taoca njihove politike, rata i ratnog zločina. Zato što nije dovoljan pritisak međunarodne zajednice, postoje brojni dokumenti i brojne mogućnosti da Srbiju primoraju na određene stvari", smatra Zajović.
Dodaje da vlasti u Srbiji poricanjem genocida ne poštuju dostojanstvo žrtava.
U Crnoj Gori obilježena godišnjica genocida u Srebrenici
Polaganjem vijenaca na spomen-obilježju na Pobrežju u Podgorici, obilježena je 29. godišnjica genocida u Srebrenici u organizaciji Bošnjačkog vijeća u Crnoj Gori.
"Srebrenica je najtužnija riječ našeg jezika, a Potočari najveći mezar u našoj istoriji", kazao je predsjednik Bošnjačkog vijeća Suljo Mustafić.